Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Renovace podlah – rychle, ekologicky a bezprašně. Jak na to?

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Každý z nás si jistě dokáže představit opravu či renovaci masivní dřevěné podlahy – zbrousit a nalakovat nebo ošetřit olejem. Dnes však již můžete renovovat nejen masivní dřevěné podlahy, ale i dřevěné podlahy vrstvené a možná pro někoho překvapivě i podlahy elastické.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Bezprašné odsávání Bona DCS | foto: Autor: BONA CR, spol. s.r.o.

Jako elastické podlahy se souhrnně označují podlahy vinylové, PVC nebo linoleum. Renovaci podlahy můžete svěřit buď odborné podlahářské firmě anebo, pokud jste alespoň trochu zruční, provést obnovu podlahy svépomocí.

V článku se budeme věnovat výhodám, postupům a radám pro renovace různých druhů podlah. Začněme úvahou, zda má vůbec smysl podlahu renovovat, jaké jsou podstatné výhody či naopak nevýhody renovace oproti položení nové podlahy.

Hloubkové čištění Bona PowerScrubber

Hloubkové čištění Bona PowerScrubber

Výhody renovací podlah

Nízká časová náročnost – renovace podlahy je oproti kompletní pokládce  časově úspornější, odpadá odstranění původní krytiny i opětovná příprava podkladu. V případě renovace vinylových a PVC podlah je možné provést opravu v průběhu jednoho dne.

 • Bez prachu – renovace podlahy sice zahrnuje i broušení povrchu, nicméně v případě těch dřevěných se nabízí využití technologie bezprašného broušení Bona DCS a v případě podlah elastických se jedná o mokré broušení, tedy rovněž broušení bezprašné.
 • Minimální ekologická zátěž – při renovaci vaši stávající podlahu nelikvidujete, ale dodáte jí pouze novou povrchovou a ochrannou vrstvu, případně i změníte design. Nevzniká žádná náročnost likvidace původní podlahy ani podkladu a vy šetříte životní prostředí.
 • Finanční výhodnost – celkové náklady na renovaci podlahy jsou nižší, než pokud byste ji měnili kompletně. Odpadají rovněž náklady na likvidaci staré podlahy.
 • Něco navíc: DESIGN – při renovaci podlahy je možno změnit nejen barvu, ale i design podlahy tak, aby ladila s celkovým designem interiéru.
 • Kvalita a trvanlivost – produkty pro renovaci podlah od firmy Bona jsou profesionálním řešením pro kvalitní výsledek. Při správném dodržení postupů je garantována dlouhodobá výdrž podlahy. Renovaci je možno svěřit odborné firmě, která je partnerem Bona Care systému pro renovace podlah. Seznam podlahářských firem naleznete na webu RENOVUJEME PODLAHY

Jaké podlahy je možné renovovat?

Vlastní možnosti renovací podlahy jsme konzultovali s Davidem Novákem, technickým poradcem společnosti Bona, jež je celosvětovým výrobcem podlahové chemie, podlahářských brusek a prostředků pro profesionální i běžnou údržbu podlah.

Společnost Bona je švédská firma se 100 let trvající tradicí v oblasti profesionálních podlahářských produktů a pro renovace podlah nabízí ucelený systém Bona Care Program.

V současné době jsou renovace podlah novým trendem, přičemž přínosem jsou především výhody ekonomické, časové a ekologické. Dříve se zpravidla renovovaly pouze klasické dřevěné podlahy – prkna nebo parkety, a to s cílem obnovit jejich původní vzhled. To je samozřejmě možné i nadále, nicméně renovaci podlahy můžete využít i pro změnu jejího designu. To se netýká pouze dřevěných podlah, kde je možné použít širokou paletou tónovacích laků a olejů, ale nově i elastických podlah (mezi tyto podlahy patří vinyl, PVC, linoleum, marmoleum, guma a další). U renovací podlah elastických je možné buď obnovit původní vzhled nebo podlaze dodat vzhled zcela odlišný nejen barevně, ale i designově. Nabízí se například využití barevných chipsů, doplnění designových či navigačních prvků pod finální průhlednou vrchní ochrannou vrstvu podlahy. Mezi podlahy vhodné pro renovaci patří rovněž sportovní podlahy, a to jak dřevěné, tak i elastické.

Vlastní renovaci buď svěřte renomované odborné firmě (seznam podlahářských firem naleznete např. na webu RENOVUJEME PODLAHY, nebo se do rekonstrukce podlahy můžete pustit sami. Podrobné návody a přehled nářadí pro renovaci dřevěných podlah jsou uvedeny na webových stránkách RENOVUJEME PARKETY, návody, produkty a postupy renovace pro VINYLOVÉ A PVC PODLAHY na webových stránkách RENOVUJEME VINYL. Produkty nejen pro kvalitní renovaci, ale i pro běžnou či profesionální údržbu podlah zakoupíte online v e-shopu BONA SPRAY MOP.

Renovace vinylové podlahy pomocí Bona Care

Renovace vinylové podlahy pomocí Bona Care Program

Postupy renovací podlah podle materiálu podlahy

Pokud je podlaha dobře udržována kvalitními přípravky, vydrží mnoho let, ale běžnému opotřebení nezabráníte.

Jak na renovaci svépomocí?

Není třeba se obávat, postup není složitý, pouze je nutné použít kvalitní nástroje a chemii pro podlahy – jen díky tomu můžete očekávat perfektní výsledek s dlouhou výdrží. Pro renovaci podlah doporučujeme produkty systému renovací Care Program od firmy Bona.

Renovace tělocvičny pomocí Bona Care

Renovace tělocvičny pomocí Bona Care

1.Elastické podlahy (vinyl, PVC) – základní postup, 4 jednoduché kroky

 1. Vyčištění – odstraňte z podlahy nečistoty vysavačem a podlahu vyčistěte. Pro odstranění silných nečistot, starých leštěnek a vosků použijte Bona Remove R nebo silnější prostředek Bona PowerRemove R. 
 2. Broušení, opravy – v případě potřeby opravte lokálně poškozená místa podlahy. Zbruste povrch pomocí talířové brusky Bona FlexiSand, unašečem Bona Quattro a Bona Diamantovým brusivem. Vysajte rozpuštěné nečistoty a neutralizujte povrch čistou vodou pomocí čisticího stroje Bona Power Scrubber.
 3. Přelakování – pro přelakování aplikujte PU základní plnící nátěr Bona LinoPrime pro rovnoměrný vzhled a hladkost následující vrstvy nátěru. V případě barevné úpravy povrchu aplikujte PU barevný nátěr Bona Pure Colour s možností použití dekorativních chipsů Bona Creative Chips.
 4. Ochranná vrstva – aplikujte PU bezbarvý nátěr Bona Pure.

Podrobný návod naleznete na webových stránkách RENOVUJEME VINYL, produkty pro renovaci vinylových podlah zakoupíte v e-shopu BONA SPRAY MOP.

Renovace dřevěné podlahy pomocí Bona Care

Renovace dřevěné podlahy pomocí Bona Care

2.Dřevěné podlahy

Bojíte se prachu z broušení podlahy? U dřevěných podlah sice není mokrý proces jako u elastických, ale je možné použít systém Bona DCS – bezprašné broušení. Při využití brusek Bona a použití stroje Bona DCS je veškerý prach odsáván a provedení prací je skutečně bez hrozby zaprášení vašeho domu či bytu.

Dříve než se pustíte do renovace dřevěné podlahy, je nutné si ujasnit vhodný způsob povrchové úpravy: lakování, olejování, tvrdý voskový olej. V případě laku je nezbytné mít představu o typu zátěže (střední pro domácnosti, silná pro komerční a veřejné prostory), stupni lesku (lesk / polomat / mat / extra mat) a odstínu laku (přírodní / tónovaný). V případě volby oleje si můžete vybrat z mnoha variant barevných možností. V současné době není problém ze světlé podlahy „udělat“ tmavou nebo z podlahy tmavé naopak světlou tak, abyste sladili podlahu s interiérem. Tvrdý voskový olej impregnuje dřevo a zároveň vytváří trvanlivou povrchovou vrstvu s výbornou odolností proti vodě a tekutinám. Lze jej kombinovat s barevnou verzí olejů pro změnu vzhledu podlahy.

 1. Vyčištění – odstraňte z podlahy nečistoty vysavačem a podlahu vyčistěte čisticím strojem Bona PowerScruber a prostředkem pro hloubkové čištění Bona Deep Clean Solution
 2. Broušení, opravy – v případě potřeby opravte lokálně poškozená místa podlahy. Zbruste povrch pomocí talířové brusky Bona FlexiSand 1.9, unašečem Bona Quattro a Bona Diamantovým brusivem. Při broušení využijte systém bezprašného broušení – odsávání prachu Bona DCS.
 3. Přelakování / přeolejování – použijte kvalitní lak či olej pro podlahy. Doporučujeme řadu laků Bona Traffic, tvrdý voskový olej Bona Hard Wax Oil a pro sportovní podlahy laky řady Bona Sportive.
Bezprašné odsávání Bona DCS

Bezprašné odsávání Bona DCS

Podrobný návod a další informace naleznete na webových stránkách RENOVUJEME PARKETY.

Produkty, nejen pro kvalitní renovaci, ale i pro běžnou či profesionální údržbu podlah zakoupíte online v e-shopu BONA SPRAY MOP.

 • Nejčtenější

Mělo by UNESCO rozhodovat co, kde a jak se bude v Praze stavět?

Politici a úřady v této době zpracovávají oficiální reakci na obsáhlou kritickou zprávu ze strany UNESCO. Po vzoru...

Studium MBA: novoroční předsevzetí, se kterým budete lepší

Většina lidí si na přelomu starého a nového roku dává nějaké předsevzetí, například že se začne vzdělávat nebo začne...

Přejete si zvětšení prsou? Nejdůležitější je správná volba implantátu

Trápí vás asymetrie prsů nebo se z důvodu hubnutí či kojení změnil jejich tvar a velikost? Toužíte po větších...

Oslavy šťastného čínského nového roku 2020 ve znamení kovové myši

Čínský nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. Jde o nejvýznamnější z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Audioknižní okno do budoucnosti. Kam jako lidstvo míříme?

Odkud jsme přišli a kam míříme? Na obě tyto otázky odpovídá velice poutavým způsobem izraelský historik a profesor...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

 • Další z rubriky

Výhody družstevního bydlení senioři znají, je nyní opět vyhledávané

Děti jsou už dospělé a chtěli bychom jim pomoci se zajištěním vlastního bydlení. Náš byt je pro dva zbytečně velký....

Lavina výprodejů je tady! Jak vysoké slevy na Čechy zabírají?

Pro hodnotné vánoční dárky se chytře chodí až po Novém roce. To je trend, který marketingoví znalci pozorují už několik...

Družstevní bytovou výstavbu vyhledávají také živnostníci

Jsem živnostník a i když vydělávám dostatek peněz, protože po řemesle je velká poptávka, banka mi hypotéku nedá, znáte...

S novinkou SPACE STEP hravě dosáhnete do úložných prostor nad hlavou

Také neradi uschováváte předměty ve skříňkách ve výšce, protože se tam špatně dostáváte, ale bohužel vám nic jiného...

Najdete na iDNES.cz