První krok k zero waste domovu

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zero waste nebo také „bezodpadový“ domov, tedy takový, kde vzniká minimum odpadu, je společně s minimalismem současným trendem v bydlení. Způsob života, ve kterém snížíte množství odpadu a budete se chovat ekologicky, je cestou, jak pomoci přírodě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

První krok k zero waste domovu | foto: ASEKOL

Základem recyklace je samozřejmě třídění odpadu, nicméně tím, co přírodu opravdu zachrání, je snížení jeho objemu. Zde je několik tipů a postřehů, co všechno se dá ve vaší domácnosti třídit, zrecyklovat, případně využít k jinému účelu (tzv. reuse).

Papír, plast, sklo, hliník, kartony

 
Pětici nejčastěji tříděných komodit není třeba představovat. Každý je zná a ví, kde se v místě bydliště speciální kontejnery nacházejí. Pokud nechcete mít doma nevzhledné hromádky s tříděným odpadem, který na své odnesení do barevných kontejnerů teprve čeká, můžete zainvestovat do speciálních odpadkových košů, které na chvíli nepořádek schovají. Přírodě však ještě pomůžete, pokud budete používat recyklovaný papír, nápoje ve skle či v obalech na vícero použití, případně prázdné obaly využijete na úplně jiný účel. Skvělé nápady najdete na pinterestu nebo ve facebookových skupinách s přídomky „Dyi“, „Reuse“ nebo „Upcycling“.

První krok k zero waste domovu

Vysloužilé elektro


Pětici barevných kontejnerů doplňuje šestý, červený kontejner, který je určený pro vhoz baterií a malého vysloužilého elektra. Ve většině domácností se nachází šuplík nebo polička, kam se odkládají elektropřístroje, které se již nepoužívají, ale nikdo je nechce vyhodit, protože co kdyby. V rámci udržitelného způsobu života je vhodné si přiznat, zda opravdu budete starý mixér používat, když jste si koupili nový, a také zda by ten starý někomu neudělal radost. Míst, kde je možné funkční elektro odevzdat je dost – podívejte se ve svém okolí po charitách typu Sue Ryder, spolcích pomáhajících matkám samoživitelkám, nebo využijte facebookové skupiny typu „Daruji za odvoz“. Pokud je elektro rozbité, využijte služeb Opravárny (opravárna.cz) a nechte si svůj oblíbený spotřebič opravit. Zbytek elektra odneste do červeného kontejneru nebo do sběrného dvora. K odevzdání vysloužilého elektra do sběrného dvora nepotřebujete trvalé bydliště v místě a můžete tam nechat také světelné zdroje. Ty do směsného odpadu stejně jako baterie nepatří.

Kuchyňský odpad a bioodpad


Ve směsném odpadu představuje bioodpad z kuchyně, tedy rozložitelný odpad až 40%. Při pohledu na výši plateb za svoz odpadu a také s vědomím, že tento bioodpad se nevrátí do přírody, ale půjde do spalovny, je potřeba třídění kuchyňského bioodpadu více než akutní. Tuhle část recyklace totiž většina domácností opomíjí. A přitom, pokud máte zahrádku, není nic snazšího než si založit místo, kde budete zbytky kompostovat. Pokud žijete ve městě, situace je o trochu složitější, ale možností je i tak několik. Můžete si doma založit vermikompostér, tedy nádobu se žížalami, které si s kuchyňským bioodpadem poradí, lze se také dohodnout se sousedy a založit komunitní kompostér, případně si objednat svoz bioodpadu. Pamatujte na to, že nádoba na bioodpad má průduchy, tedy je lepší ukládat ho v rozložitelných sáčcích. Svoz a zpracování bioodpadu zajišťují technické služby a nejedná se o vysokou částku, kterou musíte za svoz zaplatit. Jediné, co opravdu nepatří do kompostéru, ani se nesmí vylévat do záchodu či výlevky, je olej a tuk. Ten patří v pet láhvi do komunálního odpadu, případně do speciálního kontejneru na sběr použitých potravinářských tuků a olejů. Do roku 2020 by obce měly zajistit místa s celoročním provozem, kde lze jedlé oleje a tuky odevzdat.

Oblečení


Každý minimalista se snaží držet v počtu do 30 kusů šatstva, včetně bot a doplňků. Pokud jste se právě vydali na cestu minimalismu a udržitelné módy, prvním krokem je darování přebytečného šatstva potřebným, kterým udělá vaše oblečení radost. Stejně jako v případě funkčního elektra je ideální zjistit, které charity a spolky obnošené šatstvo přijímají a své kousky jim věnovat. Je to nejrychlejší cesta, jak se oblečení zbavit. Pro vyznavače upcyklace je možnost přešívání a vytvoření nového modelu a kdyby se vám náhodou proměna nepodařila, vždycky jsou tu kontejnery na obnošené šatstvo, kam můžete případně oblečení, o které neměl nikdo zájem, vhodit. Společnosti provozující kontejnery šatstvo vytřídí, pošlou potřebným nebo případně na další recyklaci. Se svým oblečením se tak můžete nově setkat v hadrech na podlahu, mopech nebo například ručně vyráběných kobercích. Po takové čistce je nejdůležitější následně nové oblečení již zbytečně nekupovat, protože základem zero waste životního stylu není recyklace, ale nevytváření zbytečného odpadu.

Než cokoliv ve svém domově vyhodíte, zkuste se zamyslet, zda by nemohla věc posloužit jinému účelu nebo třeba někomu jinému. Udržitelný způsob života je nejen přínosný pro přírodu, ale také ekonomický a vcelku pohodlný. Po přechodu na zero waste totiž zjistíte, že vlastně tolik věcí nepotřebujete a máte doma neuvěřitelně místa a prostoru.

Nejčtenější

HANÁK New Collection

Nový matný lak antracit a přírodní dýha dubu rustikal hnědého

HANÁK NÁBYTEK představuje novou kolekci nábytku, která uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Toužíte po něčem...

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Jak šetřit s vodou? Jak zamezit vysychání půdy? Jak si udržet zelený trávník? A jak přitom ušetřit energii? To jsou...

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

V příjemném prostředí na břehu Hlučínského jezera nedaleko Ostravy leží unikátní dětský ranč, který se stal za léta...

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Z výstavby tolik potřebných nových bytů, kanceláří, obchodů a skladů stát získává na daních od soukromých investorů...

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Nejsledovanější zápas podzimu na české prvoligové scéně je tu. Na Letné si to rozdají dva nesmiřitelní rivalové Sparta...

Další z rubriky

Jak vyřešit zastínění? Objevte výhody luxusních markýz

Jak vyřešit zastínění? Objevte výhody luxusních markýz

Řešíte, čím zastínit letní venkovní posezení? Ideální volbou by mohla být právě markýza. Jaké existují typy a podle...

Lamelové rošty spolu s kvalitní matrací zajišťují komfortní spánek

Rošt Perfect Fix

Každá matrace se může pod zatížením prohnout. Čím více vážíte, tím více vám doporučujeme lamelový rošt. Věděli jste, že...

Stěhování na koleje nejlépe vyřeší půjčovna dodávek

Stěhování na koleje nejlépe vyřeší půjčovna dodávek

Je to tady. Nový vysokoškolský rok opět klepe na dveře, koleje a byty se pomalu začínají plnit. Brno, známé studentské...

Výběr knihovny: Vše, co potřebujete vědět před nákupem

Vybírejte knihovnu tak, aby splynula s prostředím a „nezabila“ tak jiné...

Ani příchod elektronických čteček nedokázal vyhnat klasickou knihovnu z našich domovů. Knihy mají nezaměnitelnou vůni a...

Najdete na iDNES.cz