Proč je topení uhlím v domácnostech stále oblíbené

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V dnešní době nadvlády nekritického zeleného myšlení je v módě vše, co se tváří jako bio, obnovitelné, eko a podobně.

Proč je topení uhlím v domácnostech stále oblíbené | foto: BENEKOVterm

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Smutnou realitou mnoha „zelených technologií“ je ve skutečnosti ničení životního prostředí (kukuřice pro bioplynové stanice na výrobu obnovitelné energie devastující pole, plantáže palmového oleje pro ekopaliva devastující deštné pralesy). 

Posledním výkřikem zelené módy v naší zemi se staly tepelné čerpadla. Ty u nás vyrábí teplo z 90 % z uhlí, plynu a jádra, ale z nepochopitelných důvodů se jejich výrobcům zatím podařilo prolobovat jejich zařazení to tzv. „obnovitelných zdrojů.“ Přitom v zimě pro výrobu stejného množství tepla spotřebuje tepelné čerpadlo dokonce dvakrát více uhlí než lokální automatický kotel!

Statistiky prodejů ukazují, že i přes snahy a tlak „zelených mudrců“ jsou kotle na uhlí stále velmi žádanou variantou pro vytápění domů. V posledních 10-ti letech se v ČR ročně prodává stabilně okolo 40 tisíc kotlů na pevné paliva a uhlí z toho tvoří většinu. Velkou oblibu si v posledních letech získaly zejména kombinované automatické kotle na uhlí a dřevní palety. Proč tomu tak je?

Proč je topení uhlím v domácnostech stále oblíbené

Automatický kotel na uhlí a dřevní pelety BENEKOV C27

Vytápění domácností uhlím je v podmínkách ČR jedna z nejbezpečnějších alternativ. Zemní plyn musíme dovážet z Ruska. Biomasy není dostatek (dřevních pelet se v ČR ročně vyrobí asi 250 tisíc tun, zatímco uhlí se ročně vytěží pro malospotřebitele až 1,5 milionů tun.) Soláry a fotovoltaika jsou použitelné maximálně 20 % roku. V roce 2022 Německo odstaví své jaderné elektrárny a obecně se očekává výrazné zdražení elektřiny v desítkách procent. 

Používání domácího zdroje paliva, který lze skladovat pro případ nouze a nebýt závislí na dovozu se může v době blížících se blackoutů ještě hodit a stovky tisíc domácností v tomto prokazují mnohem větší předvídavost než stát, který svou závislost na dovozech energií a paliv ze zahraničí plánuje systematicky zvyšovat.

Jedna z největších výhod spalování uhlí v automatických kotlích jsou provozní náklady. Oproti plynu jsou poloviční, oproti elektřině třetinové. Běžný rodinný dům o velikosti 200 m2 a tepelnou ztrátou okolo 15 kW potřebuje pro své vytápění uhlí za cca 15 tisíc Kč. Topení plynem nebo tepelným čerpadlem by vyšlo na 30 tisíc Kč a elektřina až na 45 tisíc Kč. 

Objektivně je však třeba dodat, že hlavní využití kotlů na uhlí je v domech s tepelnou ztrátou nad 10 kW. U novostaveb se obecně žádné tuhé paliva nevyplácí, protože náklady na kotelnu, komín atd. jsou ve srovnání s náklady například na elektrokotel příliš vysoké a proto se u malých, dobře zateplených domů mnohem více uplatňují kotle plynové nebo elektrokotle. 

Největší efekt mají automatické kotle na uhlí pro domácnosti, kde je tepelná ztráta domu okolo 20 až 25 kW. Pořízení kompletní kotelny stojí od 100 tisíc Kč a za 20 let životnosti se proti topení plynem ušetří minimálně 300 tisíc Kč.

Proč je topení uhlím v domácnostech stále oblíbené

kotel BENEKOV B14

Útoky proti spalování uhlí vycházejí nejčastěji od těch, kteří nemají přehled o technologiích pro jeho spalování. Nejvíce používané technologie minulosti, kotle 1. a 2. třídy s ručním přikládáním, byly jednoduché zařízení bez řídící jednotky a ventilátoru, fungující na principu přirozeného tahu komína. Obvykle se používaly v samotížném systému bez jakéhokoliv prvku regulace topné soustavy. Výhodou byla nízká cena, možnost spálit odpady a vše „co dům dal“. 

V těchto kotlích se neekologicky spaluje doposud i biomasa, desítky procent potenciální energie odcházejí z domu komínem. Odborná veřejnost i politici se shodují na tom, že u těchto zařízení by měl být jejich provoz co nejdříve zastaven, protože životnímu prostředí skutečně škodí. Toto jsou však technologie minulosti! 

Naproti tomu moderní automatické kotle na uhlí i biomasu jsou vybaveny řídící jednotkou, keramickými prvky v hořácích, ventilátory s řízenými otáčkami vzduchu a celá topná soustava je regulována ventily a čerpadly. Pro srovnání, zatímco staré kotle 1. a 2. třídy mohly emitovat až 25000 mg CO/m2, tak nové automatické kotle na uhlí běžně emitují okolo 250 mg CO/m2, tedy 100 x méně! 

Pro ochranu životního prostředí tak není důležité jak se jmenuje palivo, kterým topíme. Klíčové je to, v jaké technologii se palivo spaluje. Všeobecné známé heslo říká, že „špatně spalované dřevo je mnohem horší než dobře spalované uhlí“.

Největším výrobcem kombinovaných automatických kotlů na uhlí a dřevní pelety v ČR je česká rodinná firma BENEKOVterm s.r.o. Kotle pro spalování uhlí, pelet, kusového dřeva a zbytků zemědělské produkce vyvíjí a vyrábí od roku 1992. 

O technologiích pro automatizované spalování pevných paliv se můžete dočíst na jejich webových stránkách www.benekov.com


Nejčtenější

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků? Jde to!

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků?

Poplatky za příjem televizního vysílání přes satelit zdražují, taková zpráva zastihla diváky už po několikáté za...

Zrzavý, Šíma, Procházka - aukční událost sezóny v Mánesu

Hlava – Zrzavý

V pražské výstavní síni Mánes se 28. dubna od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá lídr...

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: Až 127 500 korun na nový kotel

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: až 127 500 korun na nový kotel

Vytápíte dům starým uhelným kotlem? Za tři roky začne platit zákaz starých kotlů na tuhá paliva a čeká vás investice do...

Vyražte na Volkswagen Maraton Praha a získejte běžeckou bundu adidas

Vyražte na maraton a získejte běžeckou bundu

Volkswagen Maraton Praha slaví 25 let, dárek ale dostanou běžci, a to v podobě kvalitní adidas bundy. Ta bude všem...

Finále Tipsport extraligy je tady! Vsaďte si a sledujte bitvu o Masarykův pohár živě na TV Tipsport!

Finále Tipsport extraligy je tady! Vsaďte si a sledujte bitvu o Masarykův pohár...

Hokejová sezona 2018/19 se blíží ke svému konci, na řadu přichází souboj o mistra extraligy. Poputuje pohár pod Ještěd...

Další z rubriky

Na co si dát pozor při realizaci litých podlahových potěrů?

Provádění podlahy

Ať už je volbou vinyl, koberec, dlažba nebo jiná podlahová krytina, je nutno mít v patrnosti, že zásadní vliv na její...

Plastové nádrže na dešťovou i odpadní vodu

Plastové nádrže na dešťovou i odpadní vodu

Podzemní plastové nádrže Vám umožní efektivně využívat dešťovou vodu a dokáží ušetřit přes polovinu Vaší spotřeby vody!...

Jaký je ideální materiál pro podlahy?

Jaký je ideální materiál pro podlahy?

Neodmyslitelnou částí podlahové konstrukce je tzv. roznášecí vrstva. Jedná se o nosnou vrstvu podlahové skladby, jež...

Najdete na iDNES.cz