Osm pravidel pro výběr zdravotní matrace

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Výběr zdravotní matrace je rozhodnutí, kterému je třeba věnovat pozornost. V posteli člověk stráví téměř třetinu svého života. A je to čas důležitý! Mnoho vědeckých výzkumů potvrdilo, že pro regeneraci těla je kvalita spánku zásadní. Při výběru matrace doporučujeme dodržet 8 pravidel.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Matrace Magniflex nabízejí variantu zdravého spánku pro každého | foto: Magniflex

Tvrdá, nebo měkká

Myslíte si, že se nejlépe vyspíte na tvrdé matraci? Ne vždy je to pravda! Matrace by měla tělu poskytovat optimální ortopedickou a anatomickou podporu. Jednoduše to poznáte podle toho, když si na matraci lehnete - páteř je přirozeně zakřivená do tvaru dvojitého písmene S. Vleže na zádech musí být celé tělo v rovině, mezi matrací a tělem by neměla být mezera v oblasti beder, stejně tak polštář musí poskytnout oporu krční páteři.

Z čeho se zdravotní matrace vyrábí?

Můžete si vybírat matrace pružinové, pěnové, nebo latexové. Už dávno není pravdou, že tvrdší matrace jsou zpravidla pružinové a měkčí pěnové. Tak jako se dá přizpůsobit odpor pružin, tak se s různou tvrdostí dá vyrábět pěna nebo gel. Pocitová konečná tvrdost ale závisí na tělesné hmotnosti a poloze při spánku.

Označení zdravotní matrace neplatí pro všechny výše uvedené. Toto označení může správně užívat jen matrace, která je zdraví prospěšná. Pro snazší orientaci se zaměřujte na označení Zdravotnický produkt 1. kategorie neboli také Medical device class 1. Potvrzením tohoto označení je i 15% nižší sazba DPH, tedy ta, která je zákonem stanovena pro zdravotní pomůcky. Matrace, které nemají toto označení, podléhají 21 % DPH.

Matrace s touto pečetí mohou nosit označení zdravotní

Matrace s touto pečetí mohou nosit označení zdravotní

V České republice podmínky pro získání označení Medical device class 1 získalo jen několik matrací, které mají min. 5 cm paměťové pěny a splňují další podmínky nutné k získání tohoto certifikátu. Zde se můžete podívat na několik typů zdravotní matrace, jsou to ty se zlatou pečetí.


Chtějte vědět, na čem budete spát

Výrazným trendem poslední doby je návrat k přírodním materiálům. Ty se využívají i v matracích – bavlna, vlna, len, hedvábí a dokonce i extrakty z léčivých bylin jako je sléz lesní. Pohodlnou a zároveň 100% přírodní matraci byste ale hledali marně. Pěny a gely umožňují, aby se matrace přizpůsobila tělu spícího, a proto jsou prakticky nenahraditelné. Na matraci ležíte celou noc a nikdo nechce své tělo během spánku vystavovat toxickým látkám. Matrace s certifikátem OEKO TEX jsou zárukou nepřítomnosti toxických a škodlivých látek.

Není záruka jako záruka

O kvalitě a sebevědomí výrobců svědčí i záruka. V České republice je záruční doba zákonem stanovena na 2 roky. Kvalitní výrobci na matrace i zdravotní matrace často dávají i vyšší záruku. Nenechte se ale zmást a sledujte, na co konkrétně výrobce záruku nabízí. U všech matrací je totiž nejdůležitější záruka proti proležení.

Odnímatelný potah

Potah matrace je sice zahalen prostěradlem, ale i tak je přes něj v přímém kontaktu s tělem. Měl by matraci chránit před znečištěním, šupinkami kůže a jiným mikroodpadem. Proto je důležité, aby se dal sundat a vyčistit. Potah by měl být zároveň z materiálu, který umožňuje optimální cirkulaci vzduchu. Nadstandardem jsou potahy s extraktem z bylin, jako je například sléz lesní, levandule nebo aloe vera. Ty přispívají ke kvalitě spánku i lepšímu zdraví.

Duální komfort

Jestli kupujete matraci se svou polovičkou, duální komfort je jedna z věcí, na kterou byste se měli rozhodně ptát. V praxi to znamená, že odnímatelný potah spojuje dvě různé matrace do jedné. Jedna matrace tak může být tvrdší stranou nahoru a druhá zase tou měkčí. Ani jeden partner se tak nemusí přizpůsobovat preferencím toho druhého a oba si mohou vychutnat pohodlný spánek.

Matrace Magniflex nabízejí variantu zdravého spánku pro každého

Duální komfort umožňuje zvolit si pro spánek měkčí nebo tvrdší stranu matrace | foto: Magniflex

Rozpočet a cena

Možností při výběru je dnes nespočet a matrace seženete v rozpětí od 2 500 do více než 250 000 Kč. S cenou přirozeně stoupá i kvalita. I to ale nemusí být pravidlem. U luxusních matrací se totiž může stát, že přidaná hodnota je mnohem nižší než cenový rozdíl. Obecně ale můžeme říci, že pokud se držíte cenového rozpětí 10 000 až 50 000 korun za matraci, neměli byste vybrat špatně. Výběr matrace musíte brát jako investici - do pohodlí, zdravého spánku a vlastního zdraví. Pokud vám to dovoluje rozpočet, vyberte takovou matraci, na které se cítíte nejlépe.

Matraci důkladně vyzkoušejte

Zkoušení je nevyhnutelným krokem ke správnému výběru. Nelitujte času stráveného v showroomu nebo prodejně s matracemi a důkladně si na matraci poležte. „Matraci vždy zkoušejte s polštářem, ideálně stále s tímtéž, pokud budete zkoušet v jedné prodejně matrací více. Pomůže vám to si lépe uvědomit rozdílné vlastnosti jednotlivých výrobků,“ upozorňuje Martin Vaškovič, spánkový poradce Magniflex. 

Různé polštáře znamenají různé polohy hlavy a krční páteře, což v kombinaci s tvrdostí matrace může způsobovat výrazné rozdíly v poloze těla.

Více informací najdete na www.magniflex.cz.


Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Češi míří do Wembley! Vsaďte si u Tipsportu a získejte 150 Kč zdarma

Češi míří do Wembley! Vsaďte si u Tipsportu a získejte 150 Kč zdarma

Kvalifikace na příští mistrovství Evropy ve fotbale startuje. A pořádně zostra! Český výběr zahájí cestu na turnaj,...

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Další z rubriky

Jaké trendy hrají prim na trhu se zárubněmi?

Jaké trendy hrají prim na trhu se zárubněmi?

V současné době se spousta bytových architektů vkládá důvěru do přírodního materiálu, tedy do dřeva.

Dveře od SOLODOOR reprezentují, chrání a vydrží

Dveře od SOLODOOR reprezentují, chrání a vydrží

Dveře jsou vstupní vizitkou, měly by tedy dobře vypadat. Ale také musí být odolné a ochránit vše, co je za nimi. Pokud...

Plastové nádrže na dešťovou i odpadní vodu

Plastové nádrže na dešťovou i odpadní vodu

Podzemní plastové nádrže Vám umožní efektivně využívat dešťovou vodu a dokáží ušetřit přes polovinu Vaší spotřeby vody!...

Najdete na iDNES.cz