Největší vertikální zahradou je nová futuristická budova Afi Karlín

  7:00aktualizováno  7:00
Společnost Němec zde osázela neuvěřitelných 41 000 kusů rostlin, ze kterých vzniklo 584 malých zahrad, to vše na rozloze 1500m2!

Největší vertikální zahradou je nová, futuristická budova Afi Karlín | foto: Němec s.r.o.

Překvapivý a od sousední zástavby odlišný tvar budovy AFI byl vytvořen renomovaným architektem Davidem R. Chisholmem ze studia CMC ARCHITECTS, který je autorem celého projektu. Budovu inspirovaly dva protikladné fenomény - historické strojírenské továrny Karlína a zelený vrch Vítkova. AFI Karlín - Butterfy pak kolemjdoucí překvapuje bohatě vypracovanými detaily fasád, vertikálními zahradami a přátelskou tváří ke svému okolí.

“Vytvoření rozsáhlé vertikální zahrady na fasádě unikátní budovy AFI Karlín - BUTTERFLY, bylo v našich klimatických podmínkách velkou výzvou. Vertikální zahrady jsou živý organismus, vyvíjí se průběžně v čase, v tom je také jejich kouzlo a krása. Příští rok budou vypadat zase jinak, budou bohatší, košatější, vytvoří souvislé zelené pásy rostlin” říká majitel společnosti Němec s.r.o. Josef Němec.

Celý projekt byl nesmírně náročný, rostliny se začaly sázet již v létě 2017, kdy ještě nebylo možné spustit automatické zavlažování a bylo nutné celé loňské léto zavlažovat zahrady manuálně, což vyžadovalo ohromné množství práce.

Největší vertikální zahradou je nová, futuristická budova Afi Karlín

Závlahu zeleně nyní samozřejmě zajišťuje inteligentní zavlažovací systém, který hlídá množství vody v systému a automaticky ji podle potřeby dopouští.

Pro tento jedinečný projekt jsme se rozhodli použít námi patentovanou konstrukci vertikální kaskádové zahrady, která funguje na principu samozavlažovacích květináčů. 

Voda se napouští z horního patra – jakmile hladina v truhlíku pod květináči stoupne do potřebné výšky, teče pomocí přepadů dolů, do nižších pater. Pouze v přízemí je voda pro závlahu napojena na kanalizaci. Je to náš vlastní patentovaný systém, který je velmi jednoduchý a velmi efektivní. Velkou výhodou je také jednoduchý následný servis a případně i výměna rostlin.

Největší vertikální zahradou je nová, futuristická budova Afi Karlín

Budova AFI Karlín je největším projektem s živými vertikálními kaskádovými zahradami v České republice. I když se nedá úplně přesně vypočítat, jaký vliv má zelená fasáda na spotřebu energie této budovy, zcela jistě se sníží energetické nároky na chlazení. Fasáda totiž pojme značné množství tepelného záření. Rostliny odpařují v letních měsících velké množství vody a vlhký vzduch se následně hůře otepluje. Její velkou výhodou je i velká schopnost pohlcovat hluk.

Svým unikátní vzhledem navíc skvěle korunuje jedinečnou atmosféru pulzující karlínské čtvrti.

Jak zmiňuje autor projektu, David R. Chisholm, dynamika celé budovy je podpořena hlavně jejími fasádami – proměňují stavbu v živý organismus, který roste, mění se a pohybuje v čase. Zároveň fasády budovu izolují a produkují do nejbližšího okolí kyslík. Vertikální zelené zahrady také vylepšují akustické podmínky v nejbližším okolí. Otevřené atrium, které spojuje okolí s budovou, je vytvořeno jako klidný ‚vnitřní‘ venkovni prostor nejen pro uživatele budovy, ale také pro místní obyvatele.

Zazeleňování měst a zelená architektura se staly naprostým hitem I nutností dnešní doby. Tento trend reaguje na výrazné znečištění prostředí, nárůst hustoty dopravy a zvýšení hluku a prašnosti ve městech. Na mnoha místech musely bohužel parky, zahrady či stromy ustoupit jiným projektům a městské zeleně tak stále ubývá.

Největší vertikální zahradou je nová, futuristická budova Afi Karlín

Ideálním řešením, jak ve městech zvýšit počet zelených ploch a zazelenit místa, kde není možné vybudovat nové parky či vysázet stromy, jsou vertikální zelené zahrady.

Společnost NĚMEC má jedinečné zkušenosti s realizací vertikálních zahrad, a to jak v České Republice, tak v zahraničí, a proto byla jasnou volbou při výběru dodavatelů odvážné a vizionářské budovy AFI Karlín.


Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Češi míří do Wembley! Vsaďte si u Tipsportu a získejte 150 Kč zdarma

Češi míří do Wembley! Vsaďte si u Tipsportu a získejte 150 Kč zdarma

Kvalifikace na příští mistrovství Evropy ve fotbale startuje. A pořádně zostra! Český výběr zahájí cestu na turnaj,...

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Další z rubriky

Dveře od SOLODOOR reprezentují, chrání a vydrží

Dveře od SOLODOOR reprezentují, chrání a vydrží

Dveře jsou vstupní vizitkou, měly by tedy dobře vypadat. Ale také musí být odolné a ochránit vše, co je za nimi. Pokud...

Moderní bydlení u bran přírodní rezervace – Šárecký dvůr

Šárecký dvůr

V klidném prostředí pražské Šárky vznikl jedinečný obytný komplex s názvem Šárecký dvůr, který v sobě spojuje moderní...

Prodej nemovitosti: S pomocí realitní kanceláře, nebo bez?

Prodej nemovitosti: S pomocí realitní kanceláře nebo bez?

Při prodeji nemovitosti mnozí často zvažují možnost, že se do jejího prodeje pustí na vlastní pěst. Samozřejmě, jde o...

Najdete na iDNES.cz