Největší vertikální zahradou je nová futuristická budova Afi Karlín

  7:00aktualizováno  7:00
Společnost Němec zde osázela neuvěřitelných 41 000 kusů rostlin, ze kterých vzniklo 584 malých zahrad, to vše na rozloze 1500m2!

Největší vertikální zahradou je nová, futuristická budova Afi Karlín | foto: Němec s.r.o.

Překvapivý a od sousední zástavby odlišný tvar budovy AFI byl vytvořen renomovaným architektem Davidem R. Chisholmem ze studia CMC ARCHITECTS, který je autorem celého projektu. Budovu inspirovaly dva protikladné fenomény - historické strojírenské továrny Karlína a zelený vrch Vítkova. AFI Karlín - Butterfy pak kolemjdoucí překvapuje bohatě vypracovanými detaily fasád, vertikálními zahradami a přátelskou tváří ke svému okolí.

“Vytvoření rozsáhlé vertikální zahrady na fasádě unikátní budovy AFI Karlín - BUTTERFLY, bylo v našich klimatických podmínkách velkou výzvou. Vertikální zahrady jsou živý organismus, vyvíjí se průběžně v čase, v tom je také jejich kouzlo a krása. Příští rok budou vypadat zase jinak, budou bohatší, košatější, vytvoří souvislé zelené pásy rostlin” říká majitel společnosti Němec s.r.o. Josef Němec.

Celý projekt byl nesmírně náročný, rostliny se začaly sázet již v létě 2017, kdy ještě nebylo možné spustit automatické zavlažování a bylo nutné celé loňské léto zavlažovat zahrady manuálně, což vyžadovalo ohromné množství práce.

Největší vertikální zahradou je nová, futuristická budova Afi Karlín

Závlahu zeleně nyní samozřejmě zajišťuje inteligentní zavlažovací systém, který hlídá množství vody v systému a automaticky ji podle potřeby dopouští.

Pro tento jedinečný projekt jsme se rozhodli použít námi patentovanou konstrukci vertikální kaskádové zahrady, která funguje na principu samozavlažovacích květináčů. 

Voda se napouští z horního patra – jakmile hladina v truhlíku pod květináči stoupne do potřebné výšky, teče pomocí přepadů dolů, do nižších pater. Pouze v přízemí je voda pro závlahu napojena na kanalizaci. Je to náš vlastní patentovaný systém, který je velmi jednoduchý a velmi efektivní. Velkou výhodou je také jednoduchý následný servis a případně i výměna rostlin.

Největší vertikální zahradou je nová, futuristická budova Afi Karlín

Budova AFI Karlín je největším projektem s živými vertikálními kaskádovými zahradami v České republice. I když se nedá úplně přesně vypočítat, jaký vliv má zelená fasáda na spotřebu energie této budovy, zcela jistě se sníží energetické nároky na chlazení. Fasáda totiž pojme značné množství tepelného záření. Rostliny odpařují v letních měsících velké množství vody a vlhký vzduch se následně hůře otepluje. Její velkou výhodou je i velká schopnost pohlcovat hluk.

Svým unikátní vzhledem navíc skvěle korunuje jedinečnou atmosféru pulzující karlínské čtvrti.

Jak zmiňuje autor projektu, David R. Chisholm, dynamika celé budovy je podpořena hlavně jejími fasádami – proměňují stavbu v živý organismus, který roste, mění se a pohybuje v čase. Zároveň fasády budovu izolují a produkují do nejbližšího okolí kyslík. Vertikální zelené zahrady také vylepšují akustické podmínky v nejbližším okolí. Otevřené atrium, které spojuje okolí s budovou, je vytvořeno jako klidný ‚vnitřní‘ venkovni prostor nejen pro uživatele budovy, ale také pro místní obyvatele.

Zazeleňování měst a zelená architektura se staly naprostým hitem I nutností dnešní doby. Tento trend reaguje na výrazné znečištění prostředí, nárůst hustoty dopravy a zvýšení hluku a prašnosti ve městech. Na mnoha místech musely bohužel parky, zahrady či stromy ustoupit jiným projektům a městské zeleně tak stále ubývá.

Největší vertikální zahradou je nová, futuristická budova Afi Karlín

Ideálním řešením, jak ve městech zvýšit počet zelených ploch a zazelenit místa, kde není možné vybudovat nové parky či vysázet stromy, jsou vertikální zelené zahrady.

Společnost NĚMEC má jedinečné zkušenosti s realizací vertikálních zahrad, a to jak v České Republice, tak v zahraničí, a proto byla jasnou volbou při výběru dodavatelů odvážné a vizionářské budovy AFI Karlín.


Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Cesty začínají na veletrzích Go a Regiontour, za poznáním i za jídlem

Cesty začínají na veletrzích, za poznáním i za jídlem

Na brněnském výstavišti se ve dnech 17.–20. ledna odehrají veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour. První den patří...

Pět kroků k povánočnímu úklidu

Kontejner

Vánoční svátky už jsou definitivně za námi. Také vám Ježíšek přinesl spoustu nových věcí a je potřeba uvolnit pro ně...

Další z rubriky

Chcete prodat byt? Přizvěte si odborníky

Chcete prodat byt? Přizvěte si odborníky

Chcete prodat byt a vyhnout se realitní kanceláři? Nemusí to být dobrý nápad, zvlášť pokud nejste obchodník, právník,...

Ohlédnutí za rokem 2018

Ohlédnutí za rokem 2018

Milé kolegyně, vážení kolegové, adventní čas se nám rozeběhl a zanedlouho vyvrcholí Vánocemi a vzápětí za nimi nastane...

Jinonická Rezidence nabízí poslední dva byty v přírodě na dosah centra

Jinonická Rezidence nabízí poslední dva byty v přírodě na dosah centra

Kdo dnes vyhlíží nadstandardní bydlení v Praze a okolí, hledá v širším centru a v nových VIP zónách. Oblíbená je...

Najdete na iDNES.cz