V zimě nedochází jen k tomu, že je přirozeného světla méně, ale dokonce má i jiné složení. Slunce se pohybuje níže u obzoru, a jeho paprsky tak musí procházet silnější vrstvou atmosféry, tudíž dochází k pohlcení modré a zelené složky světla. Ty jsou ale důležité pro výrobu melatoninu – hormonu, který tělo produkuje v noci, protože má tlumicí účinky na lidský organismus. Když však ráno do oken nezasvítí plnospektrální světlo, tělo neví o tom, že by mělo výrobu této látky ukončit, takže člověk má pocit, že je neustále unavený.
Jak si zajistit co nejpřirozenější světlo?
První, co můžete udělat, je vybrat vhodné žárovky nebo zářivky. Je třeba zvolit takové, které budou rovnoměrně obsahovat všechny barvy – to zjistíte podle hodnoty zvané index podání barev (zkratka Ra), která udává, nakolik je světlo vydávané umělým zdrojem podobné tomu slunečnímu. Ideální hodnotou je 90 a více, v interiérech se běžně používají zdroje s hodnotou 80.
Zamyslete se i nad tím, jak členité jsou místnosti vašeho bytu – pro vytvoření přirozeného světla většinou nestačí jen jedno centrální svítidlo. Pro pocit pohody, ale nikoliv únavy je také potřeba, aby na vás světlo dopadalo spíše shora. A při výběru svítidel nezapomeňte zkontrolovat jejich materiál – nekvalitní plastová stínidla mají tendenci žloutnout, takže výsledné světlo, které přes ně prochází, je po pár měsících jiné než na začátku.
Co si počít s okny?
Předešlé rady jsou vhodné zejména pro ty, kteří se nechtějí pouštět do žádných velkých změn. Někdy je ale rekonstrukce oken nevyhnutelným řešením. Novinkou v přivádění přirozeného světla do těžko řešitelných prostor jsou světlovody. Lidé se pro ně rozhodují při osvětlování chodby, nebo podkroví. Fungují tak, že kopulovým zrcátkem umístěným na střeše zachytí denní světlo a přes odrazovou zónu jej přenesou do interiéru. Doma vám pak prakticky svítí stejné světlo, jako to venkovní.
„Rekonstrukce je často jediným východiskem, které pomůže vyřešit nedostatek světla v místnosti. Díky velkým oknům působí celý byt mnohem pozitivněji a je nám v něm příjemněji. Kdo nemá na rekonstrukci dostatek vlastních prostředků, může si na ni u nás půjčit stejně jako v případě ostatních úprav interiéru,“ přibližuje Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny.
Možnosti nevyhovujících oken můžete vylepšit i drobnými zásahy – těžké závěsy vyměňte za vzdušnější a nezanedbejte pravidelné čištění skel. Nezdá se to, ale i prachová vrstva na okenních tabulích je zvláště pro slabé zimní světlo překážkou. Myslete také na pokojové rostliny – v zimě potřebují více světla, proto je přesuňte blíže k oknům, nejlépe těm směřujícím na jih. Pokud je umístíte přímo na parapet, dejte je na vyšší podložku – lépe se pak vyrovnají s rozdíly teplot. Studený vzduch zvenčí bude proudit pod květináčem, a ochladí tak teplý vzduch zevnitř.