Nátěr fasády: proč je tradiční údržba v běžných případech výhodnější?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  10:26 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Fasáda, která ztratila původní barvu nebo má dokonce poničenou strukturu, vyžaduje nový nátěr. Poslední dobou se však na trhu objevuje celá řada nových technologických metod, které zajišťují někdy až zázračnou životnost natřené fasády. To je samozřejmě vykoupeno mnohem vyšší cenou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Fasáda | foto: Umyjemto

Je tato vyšší cena opravdu adekvátní? Vychází v případě těchto metod z dlouhodobého hlediska poměr cena/výkon lépe? Právě tomu se pokusíme přijít na kloub.

Standardní metoda natírání fasád

Standardní metodu poskytuje například firma Umyjemto, která fasády natírá barvami z vysoce kvalitních silikonových pryskyřic. 

„Používáme certifikované nátěrové barvy ze Švýcarska, mezi jejichž vlastnosti patří například: dlouhodobá trvanlivost, zvýšená odolnost na nečistoty, ochrana před řasami a plísněmi, samočistící účinek nebo vysoká stabilita barev. Je to skutečně celosvětová špička. O tom, že nepřeháním, svědčí například fakt, že tyto nátěry používají památkáři pro své restaurační práce. Což je tak náročná specifická oblast této činnosti, že jiní výrobci fasádních nátěrů se něčím takovým zdaleka pochlubit nemůžou,“ uvádí technický ředitel Umyjemto Martin Herman. 

Fasáda

Specializací firmy jsou nátěry exteriérů bytových nemovitostí i komerčních budov. Této činnosti se na vysoce profesionální úrovni věnují více než 7 let. „Samotným nátěrům vždy předchází postup, při kterém najdeme řešení klientovi na míru: naši odborníci na místě zkontrolují stav fasády a provedou zkoušku,“ popisuje začátek procesu Martin Herman z Umyjemto.

I přes zvýšenou odolnost standardních nátěrů proti řasám, plísním a jiným nečistotám profesionálové z Umyjemto doporučují všem majitelům nemovitostí pravidelnou péči o fasádu formou jejího čištění cca jednou za tři až osm let. Především v případě zateplených domů se tím významně prodlouží životnost nátěru. „Je to jako s péčí například o automobil. Pokud se o něj staráte a udržujete jej, pravidelně jej čistíte a nanášíte ochranný vosk, zpomalujete tím jeho opotřebení, a tím pádem vám vydrží ve skvělém stavu mnohem déle,“ radí Martin Herman, jak udržovat fasády v dobrém stavu.

„Novátorské“ metody nátěrů fasád

Při hledání účinné metody, která prodlouží životnost fasády, člověk často narazí na různé novátorské revoluční nátěry či ochrany. Silný marketing nás má přesvědčit o tom, že tyto produkty dokáží „revolučně“ prodloužit životnost fasád a že mají až zázračnou samočistící funkci. Výrobci běžně uvádějí životnost 10 a více let.

Jako jeden z možných příkladů takovýchto „novátorských“ metod lze uvést použití nanotechnologií, o kterých každý z nás v různých souvislostech jistě už slyšel. Rozvoj jejich využívání se dnes už dotýká i oboru údržby budov. Můžeme slyšet o tzv. nano nátěrech a ochranách, které obsahují nanočástice různých chemických sloučenin. Nano nátěry slibují omezení výskytu zeleného povlaku a mají bránit různým mikroorganismům v množení. To je způsobeno silným fotokatalytickým efektem nanočástic. Díky tomu se hovoří o samočistící funkci nano nátěrů.

Stojí různé novinky a (samozvané) revoluce za to?

I kdyby vše, co nám tvrdí marketing, platilo, zdaleka to není ani polovina pravdy. Je nutné vzít v úvahu celou řadu dalších klíčových faktorů, aby bylo možné si udělat reálný obrázek o výhodnosti, nebo nevýhodnosti těchto produktů. Lze vznést celou řadu otázek. Jaký bude vzhled fasády ke konci „revoluční“ prodloužené životnosti? Ačkoliv fasáda může být po takové době funkčně v pořádku, co její estetický vzhled? 

A dále, jak se tyto produkty vlastně aplikují? Neprodraží práce (služba nátěr fasády) samotný produkt na takovou míru, že se ani kupříkladu trojnásobné prodloužení životnosti nemůže vyplatit? Aby se do problematiky vneslo více světla, provedeme modelové srovnání na konkrétním příkladu.

Dvacetileté srovnání údržby fasády: standardní versus „novátorský“ způsob

Náš modelový příklad je následující: máme dům, jehož fasádu jsem před deseti lety zateplili. Nyní se rozhodujeme, jakým způsobem se o fasádu budeme starat v následujících cca dvaceti letech. Který z obou způsobů se na konci sledovaného období ukáže jako výhodnější? To nám řekne následující tabulka, srovnávající údržbu fasády postupně v průběhu daného období. Pro oba scénáře používáme průměrné tržní ceny. Nejde tedy o smyšlenky, oba scénáře se takto mohou odehrát.

e

Jak je vidět na konečné sumě nákladů, standardní způsob je oproti novému pořád o něco málo výhodnější. Ale to není vše. Je nutné vzít v úvahu důležitou skutečnost, že v případě standardního způsobu to bude na konci sledovaného období jen 9 let, kdy nemovitost naposledy dostala zcela nový kvalitní nátěr – úplně novou vrstvu. To je obrovský rozdíl. Je jasné, že tato fasáda bude mnohem kvalitnější – z estetického i funkčního hlediska.

Doporučení na závěr

Z našeho srovnání plyne, že každý, kdo bere údržbu své fasády vážně, musí sám zvážit, nakolik důvěřuje reklamním prohlášením a spočítat si, kolik ho oprava bude stát s ohledem na budoucnost. Žádný nátěr nikdy nezaručí, že se lidé nemusí o svou nemovitost deset a více let starat. Doporučujeme tedy vybrat skutečně kvalitní program údržby fasád. Ušetříte peníze a opravdu prodloužíte životnost své fasády.


Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Cesty začínají na veletrzích Go a Regiontour, za poznáním i za jídlem

Cesty začínají na veletrzích, za poznáním i za jídlem

Na brněnském výstavišti se ve dnech 17.–20. ledna odehrají veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour. První den patří...

Další z rubriky

Otestujte developerský unikát: pasivní rodinný dům

Otestujte developerský unikát: pasivní rodinný dům

Brno, 29. prosince 2018: Rádi byste si před koupí domu vyzkoušeli, jak se vám v něm bude bydlet? Otestujte si nový...

Do moderního bydlení patří design i pasivní prvky

Bytový dům Barvy v Brně na Lesné

Brno, 27. prosince 2018: Bytové projekty z dílny All Inclusive Development patří k tomu nejzajímavějšímu, co lze v...

PVC podlahy Gerflor DesignTex s textilní podložkou a zárukou 15 let

PVC podlahy Gerflor Design Text s textilní podložkou a zárukou 15 let

Podlahy DesignTex Plus určené do bytových i komerčních prostor dokonale imitují dekory dřeva nebo napodobeninu...

Najdete na iDNES.cz