Kdy se vyplatí topit doma elektřinou?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Elektřina je nejdražší „palivo“ dostupné na českém trhu. Přesto se prodej elektrokotlů na českém trhu zvýšil za poslední tři roky o více než 50 %. Není to náhoda, v mnoha případech technické i ekonomické výhody převažují a zákazníci si elektrokotle pořizují.

Kdy se vyplatí topit doma elektřinou? | foto: BENEKOV

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Mezi největší výhody elektrokotlů patří nízké náklady na instalaci a minimální náklady na údržbu. Oproti plynovým kotlům není nutno platit za postavení a připojení komína, což ušetří jednak vstupní investici, ale i prostor ve vytápěném objektu. Zejména v bytových domech bez centrálního zdroje to může být výhodné řešení. Oproti plynovým kotlům se nemusí platit zákonem předepsané pravidelné revize komína ani samotného kotle, což za dobu životnosti celého zařízení ušetří desítky tisíc korun.

Ideální využití elektrokotlů je v nízkoenergetických domech nebo novostavbách s tepelnou ztrátou do 10 kW. Tam, kde jsou tepelné ztráty vyšší už se spíše vyplatí uvažovat o pevných palivech, třeba automatických kotlích na pelety nebo uhlí, protože roční náklady na palivo při spalování elektřiny ve srovnání s tuhými palivy jsou už jsou příliš vysoké. 

U nízkoenergetických domů se náklady na vytápění elektřinou mohou pohybovat mezi 10 až 20 tisíc Kč ročně. U většího objektu s tepelnou ztrátou okolo 20 kW vytápění elektřinou může vyjít na 50 až 60 tisíc Kč ročně, zatímco vytápění stejného objektu automatickým kotlem na uhlí by vyšlo méně než na polovinu, mezi 20 až 25 tisíc Kč.

V posledních letech se zvýšil prodej tepelných čerpadel. Ty dobře fungují při plusových teplotách. Poctiví prodejci těchto zařízení všem svým zákazníkům doporučují instalaci záložního zdroje na zimu, kdy tepelné čerpadlo není schopno pokrýt veškerou potřebu tepla v domě. 

Podle kvality tepelného čerpadla se v rozmezí obvykle od -10 do 0 stupňů zapne záložní zdroj, protože provoz tepelného čerpadla už je kvůli nízkému COP nevýhodný. Zde je nutno zdůraznit, že tepelné čerpadla jsou zařazeny při certifikaci do vícero kategorií a tomu odpovídá i jejich cena. 

Nejlevnější čerpadla vzduch-voda jsou certifikovány pro mírné klimatické oblasti, jako je třeba středomoří. Pořídit si takové čerpadlo k vytápění domu v ČR znamená koupit si „drahý elektrokotel“. V takovém případě je součet nákladů na pořízení čerpadla a jeho provoz výrazně vyšší než když si majitel domu koupí kvalitní elektrokotel.

Česká rodinná firma BENEKOV má ve svém portfoliu jako jediný výrobce unikátní řadu Elektrokotelen. Doposud všichni výrobci nabízeli uživatelům samotný kotel, ale neřeší provoz celé kotelny. BENEKOV kromě samotného kotle dodává ještě tzv. „hydroblok“. Spojením obou prvků vzniká kompletní elektrokotelna a toto řešení má celou řadu výhod. 

Jednou z nich je dodávka celého zařízení a poskytnutí záruk až 5 let od jediného výrobce. Další je eliminace chyb v zapojení kotlů nesprávným postupem montážní firmy. Díky řídících prvků Siemens je dosaženo minimálně 5 % úspory na spotřebě elektřiny pomocí precizního řízení všech topných okruhů směšovacími ventily Siemens.

Jedinečnost řešení elektrokotelen Benekov spočívá dále ve využití prvků uvnitř zařízení. Jako jediný výrobce používá ministykače a modulární řízení topných spirál, což zvyšuje životnost nejvíce namáhaných dílů kotle až na dvojnásobek proti jiným běžně dodávaným elektrokotlům na trhu a snižuje to nároky na servis zařízení.

Elektrokotle jsou výborné řešení pro majitele novostaveb nebo bytových domů s tepelnou ztrátou do 10 kW, kteří chtějí šetřit místem na kotelnu, nechtějí řešit pravidelné revize komína nebo plynových kotlů a mají zájem o klid a pohodu při vytápění. Pro zajištění tepla ve větších domech se vyplatí uvažovat o využití tuhých paliv, protože ekonomika jejich provozu už se výrazně projeví.

Více informací o jediných Elektrokotelnách na českém trhu naleznete na www.benekov.com


Nejčtenější

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Vlastní datovou schránku mají jen dva ze sta Čechů. Nepatříte mezi ně? Pak byste s jejím založením neměli dlouho váhat....

Přivýdělek na rodičovské dovolené: Jak najít časově flexibilní práci?

Přivýdělek na rodičovské dovolené: Jak najít časově flexibilní práci?

Na mateřské a rodičovské dovolené se hodí každá koruna. A tak není divu, že spousta rodičů hledá přivýdělek, který by...

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Z čeho postavit a jak? Co takhle se zeptat člověka, kterému stavební materiál prochází denně rukama? Majitel rodinného...

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Cena Finparády za první českou multibankovní aplikaci Banky CREDITAS

Aplikace Richee: Hlavní přehled, Zadání platby, Založení účtu z aplikace

Portál Finparáda.cz na konci ledna oznámil výsledky soutěže Finparáda.cz - Finanční produkt roku, a to v 11...

Další z rubriky

Kdy se hodí náhradní elektrické zdroje pro čerpadla ústředního topení

Hledáte náhradní elektrické zdroje pro čerpadla ústředního topení?

Náhradní - záložní elektrické zdroje pro oběhová čerpadla ústředního topení. Dlouholetá zkušenost a kvalitní výroba,...

Čtyři tipy, jak vybrat správného realitního makléře

Čtyři tipy, jak vybrat správného realitního makléře

Prodej nemovitosti představuje životní obchodní transakci, kterou většina z nás neuskutečňuje každý den. Jsme tedy v...

Stavitel a Ligna Bohemia

Stavitel a Ligna Bohemia

Rozhovor s ředitelem Výstaviště Lysá nad Labem, Mgr. Ondřejem Matoušem nejen o výstavách pro odborníky i kutily....

Najdete na iDNES.cz