Jaký je ideální materiál pro podlahy?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Neodmyslitelnou částí podlahové konstrukce je tzv. roznášecí vrstva. Jedná se o nosnou vrstvu podlahové skladby, jež přenáší zatížení, kterou je podlaha namáhána. Zároveň také zajišťuje spolehlivou funkčnost podlahové krytiny. Nejčastěji volený materiál pro tuto vrstvu je mazanina neboli potěr.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jaký je ideální materiál pro podlahy? | foto: CEMEX Czech Republic s.r.o.

Dříve byly potěry prováděny výhradně pomocí „suchých“ potěrových směsí, což je v podstatě jemnozrnný beton. Vzhledem k požadavkům a nárokům moderní výstavby zejména v oblasti zvyšování tloušťky vrstev zvukových a tepelných izolací, zkracování termínu provádění či potřeby vyšších přesností jsou ve stále větším měřítku používány tzv. lité potěry se samonivelační vlastností. Lité potěry jsou vyráběny buď na bázi cementu, nebo anhydritu.

Odlišnost těchto materiálů pak pokládá základní otázku: který je lepší, který použít? Výběr vhodného typu potěru je pak obdobný jako například při výběru lepidla. Účel je stejný – pro lepení však máme různá lepidla na různé materiály, na použití v různých teplotních podmínkách nebo různé způsoby namáhání. Obdobné je to s potěry. Při výběru je tak nutné znát požadavky a zároveň omezení pro daný materiál. Výběrem vhodného materiálu dosáhneme snadnější a spolehlivější realizace, značné snížení rizika poruch a samozřejmě úsporu finančních prostředků.

Jaký je ideální materiál pro podlahy?

Co je vhodné při výběru zohlednit?

Klimatické podmínky

Základním výběrovým faktorem je teplota při realizaci, která ovlivňuje dobu zpracovatelnosti použité směsi. U cementových potěrů se se zvyšující se teplotou zkracuje, u anhydritových naopak prodlužuje. To je důležité třeba při delších dopravních vzdálenostech a realizacích v letních měsících. S teplotou rovněž souvisí rychlost tuhnutí a tvrdnutí. Právě to je jedna z velkých nevýhod cementových materiálů. Při nízké teplotě tuhnou velmi pomalu a provedená plocha se nesmí dlouho zatěžovat. Při vyšší teplotě naopak cementový potěr rychle nabírá pevnost, a bohužel i smrštění. Vzniká tedy vysoké riziko vzniku prasklin. S ohledem na teploty a rozsah použití je tedy výhoda na straně anhydritu.

Další z hledisek výběru je okolní vlhkost. S tím souvisí rychlost vysychání a opět rozdílný přístup při volbě vhodného materiálu. Vysoká vlhkost vzduchu a pomalé vysychání svědčí cementovým potěrům. Jejich velkou výhodou je, že pro paropropustné podlahové krytiny nemusí být zcela vysušen a v podlaze může zůstat větší zbytková vlhkost. Anhydrit musí být bohužel vždy důkladně vysušen, což může být při vyšší okolní vlhkosti problematické. V opačné situaci, kdy je nízká vlhkost vzduchu nebo je potěr aplikován v prostředí s velkou vlhkostní jímavosti, například podkroví, případně není možné stavbu řádně zabezpečit proti průvanu, je nutné cementové potěry velmi dobře chránit a důkladně ošetřovat vůči nadměrné ztrátě vlhkosti. Anhydrit v takovém případě žádnou větší péči nevyžaduje a riziko vzniku poruch je velmi malé.

Jaký je ideální materiál pro podlahy?

Typ podlahové krytiny

Pro výběr vhodného typu potěru je důležité znát, jakou podlahovou krytinu budeme na podlahu instalovat, respektive vědět, jakou zbytkovou vlhkost může potěr mít při pokládce dané krytiny a kolik času máme na vysychání. V tomto ohledu se anhydritové a cementové potěry rovněž chovají velmi odlišně. Pokles hodnoty zbytkové vlhkosti u cementových potěrů je z počátku rychlý, následně se však značně zpomalí a nízké hodnoty vlhkosti okolo 2,5 %, potřebné například pro pokládku dřevěných a plovoucích podlah, dosahuje až po mnoha měsících.

Anhydritové potěry mají v tomto ohledu výhodu. Sice musí důkladně vyschnout, ale průběh vysychání je konstantní, rychlý a sušení lze provádět velmi intenzivním způsobem bez větších rizik. V případě požadavku na velmi včasnou pokládku krytin, bez možnosti řádného sušení (např. omezené možnosti větrání, vysoká vzdušná vlhkost), lze využít výhodu cementových potěrů, a to možnost uzavření vlhkosti pomocí speciálních parotěsných nátěrů. To u anhydritu provést nelze.

Jaký je ideální materiál pro podlahy?

Tloušťka vrstvy

Velmi často se při zaměřování podlahy zjistí, že na ní není dostatek prostoru a je nutno snížit tloušťku vrstvy. V tomto případě je neocenitelným materiálem právě anhydrit. Při tvrdnutí a vysychání se téměř nesmršťuje a může být aplikován ve velmi malých tloušťkách bez rizika kroucení a vzniku prasklin. Anhydritový potěr Anhylevel Thermio umožňuje dokonce minimální tloušťku již od 20 mm. Cementové potěry, ač mohou dosahovat vysokých pevností, nelze realizovat v malých tloušťkách, protože by vlivem přirozeného a nerovnoměrného smršťování došlo k nepříjemným defektům.

Jaký je ideální materiál pro podlahy?

Geometrický tvar místností

V případě členitějších tvarů místností je nutno počítat u cementových potěrů s nutností vytváření tzv. smršťovacích spár (řízených prasklin). Tyto spáry se buď zachovávají a následně „přiznávají“ v podlahové krytině, nebo je lze opětovně stabilizovat tzv. sešitím pomocí epoxidové pryskyřice. Při použití anhydritových potěrů tento problém z velké části odpadá, jelikož nedochází ke smrštění a není tak třeba provádět smršťovací spáry, plocha je bezespárá. Pomocí anhydritových potěrů lze realizovat bezespáré plochy převyšující 1000 m² pomocí cementových potěrů max. 36 m2.

Podlahová topení

Při vytápění objektu podlahovým topením je bezpodmínečně nutná součinnost topného systému a podlahového potěru. Nevhodná kombinace dokáže velmi významně ovlivnit efektivitu topného systému a tepelný komfort objektu. Anhydritové potěry umožňují minimalizovat tepelnou akumulaci a dosáhnout velmi rychlého a intenzivního přenosu tepla do vytápěného prostoru. Lze tak velmi rychle doplnit tepelnou energii, nebo naopak omezit její přísun. Anhydrit je proto vhodný do prostor s potřebou rychlejší regulace teploty a krátkou dobou provozu topení, jako jsou např. nízkoenergetické stavby, prosklené budovy nebo krátkodobě vytápěné prostory.

Jaký je ideální materiál pro podlahy?

Cementové potěry se opět chovají zcela odlišně, vykazují vysokou tepelně akumulační vlastnost s pomalým a pozvolným uvolňováním tepla. Jsou tedy vhodné do prostor se stálým provozem topení, bez výrazné potřeby regulace.

Každá z těchto vlastností je vhodná pro odlišné požadavky na provoz topení. Jelikož je problematika podlahových topení velmi obsáhlá, budeme se jí věnovat v samostatném článku.

Jaký je ideální materiál pro podlahy?

Každý materiál pro podlahy má své specifické vlastnosti

Jak je zřejmé jen ze stručného srovnání cementových a anhydritových potěrů, není horší či lepší materiál. Každý má své specifické vlastnosti, které umožňují efektivní a ekonomické provedení konkrétní konstrukce tak, aby spolehlivě sloužila mnoho desítek let.

Více informací o podlahových materiálech včetně výpočtu ceny kompletní realizace, najdete na www.podlaha.cz


Nejčtenější

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků? Jde to!

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků?

Poplatky za příjem televizního vysílání přes satelit zdražují, taková zpráva zastihla diváky už po několikáté za...

Nabízím ti život v hojnosti a naději, která nezklame

"Ježíš ti nabízí život v plnosti a naději do každé situace."

„Přišel jsem ti na Velikonoce přinést něco mnohem více než jen svátky jara. Život, lásku a vztah. Proč? Protože tě...

Zrzavý, Šíma, Procházka - aukční událost sezóny v Mánesu

Hlava – Zrzavý

V pražské výstavní síni Mánes se 28. dubna od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá lídr...

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: Až 127 500 korun na nový kotel

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: až 127 500 korun na nový kotel

Vytápíte dům starým uhelným kotlem? Za tři roky začne platit zákaz starých kotlů na tuhá paliva a čeká vás investice do...

Vyražte na Volkswagen Maraton Praha a získejte běžeckou bundu adidas

Vyražte na maraton a získejte běžeckou bundu

Volkswagen Maraton Praha slaví 25 let, dárek ale dostanou běžci, a to v podobě kvalitní adidas bundy. Ta bude všem...

Další z rubriky

Opět budeme svítit – LED žárovky svítí levně, tak si to můžeme dovolit

Opět budeme svítit – LED žárovky svítí levně, tak si to můžeme dovolit

Klasické wolframové žárovky to mají sečteno. Nejen proto, že je Evropská unie v podstatě zakázala jako neekologické,...

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Pokud jste se rozhodli proměnit v nepoznání dětský pokoj, měli byste značnou pozornost věnovat především nábytku, tedy...

Proč se nákupy v Sconto tak vyplatí?

Proč se nákupy v Sconto tak vyplatí?

Nastěhovali jste se do nového bytu či domu a potřebujete ho komplexně zařídit? Nebo jste se rozhodli, že vyměníte a...

Najdete na iDNES.cz