Zájem o výměnu kotle oproti loňsku značně posiluje. Je to kvůli tomu, že od září 2024 je zakázán provoz zastaralých kotlů, kterých jsou pořád v českých domácnostech desítky tisíc?
Za masivními výměnami kotlů v uplynulých dvou letech stála především energetická krize a skokový nárůst cen energií. Lidé si uvědomili, že neefektivní zdroj vytápění, jehož provoz stojí řádově více než některé ostatní, je pro peněženku bolestný. To vedlo k velkému zájmu o výměnu kotlů předloni a loni, kdy tyto objednávky ještě doznívaly.
Po splasknutí boomu s cenami energií nové objednávky v podstatě ustaly, ale topenářské firmyměly stále na rok práci z nasmlouvaných zakázek. Situace však dělala vrásky především výrobcům kotlů a topných zařízení, protože neměli moc kam dodávat. V posledních měsících se to ale obrátilo, poptávka hodně narostla, a to dvojnásobně. K rostoucí poptávce nyní nejvíc přispívá zákonný zákaz používat staré, neekologické a neefektivní kotle 1. a 2. emisní třídy.
Jaká část lidí, kteří se musejí rozloučit s kotli s nižší emisní třídou, volí právě kotle na dřevo nebo biomasu?
Jsou to především majitelé domů, kteří mají otopnou soustavu uzpůsobenou na spalovací zdroje nebo kotle na pevná paliva. Jsou zvyklí na režim topení a nevadí jim práce se dřevem. Oproti uhlí je topení dřevem velmi čisté a levnější. Tento druh vytápění bude u nás vždy nejrozšířenější.
Další skupinu tvoří lidé, kteří volí vyšší komfort vytápění, nebo důchodci, kteří již potřebují něco fyzicky nenáročného. Tyto domácnosti přecházejí na dřevní pelety. U peletových automatů s celosezónním zásobníkem stačí jednou za rok objednat pelety, které dodá cisterna a nafouká je hadicemi přímo z ulice. Kotel si pak sám přikládá, sám se zapaluje a umí se i sám vyčistit. Lidé toto vytápění řídí pokojovým termostatem nebo třeba na dálku mobilem.
Která topná paliva od minulé sezony nejvíce zlevnila nebo zdražila?
Nejvíce zlevnila dřevní paliva, konkrétně kusové dřevo, dřevěné peletya dřevěné brikety. Zlevnění se pohybuje mezi 10 až 20 %. Uhlí příliš nezlevnilo, naopak se u něj očekává další zdražení kvůli jeho zařazení do systému obchodování s emisními povolenkami. Takzvaný systém ETS2 bude poprvé zahrnovat daň za emise uhlíku z fosilních paliv používaných i při vytápění budov.
Co nejvíce ovlivnilo ceny paliv (dřevo, pelety, brikety, uhlí) od poslední sezony?
Vidíme, že ceny jsou nejvíce ovlivněny teplotou a délkou topné sezóny. U dřevních paliv, pelet a briket je výhodou, že jde o lokální paliva a cenu tvoří přímo místní výrobci a dodavatelé. Cena tedy není tak závislá na dovozech a není ovlivněna problémy na světových trzích, jako například u elektřiny nebo plynu.
Jaké topné palivo je aktuálně ekonomicky nejvýhodnější, i vzhledem k výhřevnosti?
Ekonomicky nejvýhodnější vždy bylo, je a bude kusové dřevo. Komu nevadí práce se dřevem – řezání, štípání, přikládání – je to nejlevnější varianta. Výhřevnost u suchého dřeva je podobná jako u hnědého uhlí, ale dřevo je při použití v moderních kotlích navíc ekologické a státem podporované. Kdo naopak preferuje komfort, může volit kotle nebo kamna na dřevní pelety, které se sami přikládají, zatápí a čistí. Ovládání je možné přes pokojový termostat nebo na dálku pomocí mobilu.
Mohl byste uvést konkrétní příklady ročních nákladů pro různá paliva?
Například pro středně zateplený rodinný dům se čtyřčlennou rodinou, jsou zaokrouhlené roční náklady na palivo v roce 2024 následující:
- Palivové dřevo: 18 000 Kč/rok
- Hnědé uhlí: 33 000 Kč/rok
- Dřevní pelety: 33 000 Kč/rok
- Dřevní brikety: 35 000 Kč/rok
- Plyn: 42 000 Kč/rok
- Elektřina: 53 000 Kč/rok
Pokud si chcete spočítat, jakou úsporu by vám přinesla změna paliva, máme na webu Klastru Česká peleta www.ceska-peleta.cz kalkulačku, která dokáže srovnat náklady na vytápění pro různá paliva i různé kotle.
Klesl prodej uhlí?
Ano, prodej uhlí klesá každý rok stabilně. Přispěl k tomu i povinný zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy, který dopadá především na staré ručně plněné uhelné kotle.
Očekává se v zimě nárůst cen některých topných paliv?
Určitě ano. Pevná paliva bez rozdílu jsou sezónní komoditou, v topné sezóně (v zimě) jsou vždy nejdražší, v létě nejlevnější. Ceny se mohou lišit až o 15 %.
Jaký druh paliva byste v současných podmínkách a vzhledem k ekologickým opatřením doporučil?
Vzhledem k chystaným regulacím a zdaněním fosilních paliv bych nedoporučoval „špinavější“ paliva, hlavně uhlí. Dřevo zůstane nejlevnějším a nejpoužívanějším palivem pro českou vesnici. A kdo chce vyšší komfort, ať zvolí dřevní pelety, ideálně s celosezónním zásobníkem, do kterého stačí zavézt pelety jednou za rok (na jaře) speciální cisternou. Zbytek roku už kotel pracuje sám.
Co má největší budoucnost – přežijí kotle na dřevo, pelety atd. třeba rok 2030, nebo i déle?
Myslím, že i v budoucnu zůstane mix možností ve vytápění, což je zdravé pro bezpečnost dodávek, konkurenci a možnost volby. Dřevní paliva – tedy kusové dřevo, pelety i brikety – spolu s plynem a elektřinou (například ve formě elektrokotlů nebo jako pohon tepelných čerpadel) přežijí. Na zdroje vytápění však bude stále více vyvíjen tlak z hlediska účinnosti, udržitelnosti a ekologie.
Nevsadil bych příliš na vytápění uhlím a olejem, tady vidím budoucnost černě. Domácnosti se budou muset připravit na vyšší investice do pořízení stále sofistikovanějších vytápěcích systémů. Pryč jsou doby, kdy se celá kotelna pořídila za nižší desítky tisíc korun. Tyto moderní způsoby vytápění budou v řádu pořízení levnějšího automobilu. Pořízení kompletně vybavené kotelny včetně topenářských prací a topného zdroje se dnes nedá pořídit pod 200 tisíc, a je jedno, jestli zvolíme dřevozplynovací kotelnu, tepelné čerpadlo nebo automatickou peletovou kotelnu.
Odhaduji, že v Česku se stále bude nejvíce využívat kusové dřevo. Ostatně teď jím topí u nás asi dva miliony lidí. Dřevo prostě vždy bylo, je a asi i bude nejpřístupnější.