Centrální vysavače mají mnoho výhod. Už nebudete chtít jiný

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vysávání bez dřiny, hygienicky čistý obytný prostor bez zvířeného prachu a alergenů, záruka 25 let, snadná instalace, překvapivě přijatelná cena. To všechno a mnoho dalších užitečných vlastností nabízejí centrální vysavače.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Centrální vysavače mají mnoho výhod. Už nebudete chtít jiný | foto: NEWAG, spol. s r.o.

Možná, že vám předchozí slova připadají poněkud nadnesená, ale centrální vysavače jsou z hlediska ostatních vysavačů natolik unikátní a odlišné, že nemají konkurenci. Mezi nejsilnější a nejlákavější vlastnosti centrálního vysávání patří schopnost odvést spolu s nasávaným vzduchem i všechny nežádoucí mikročástice a pachy, a to mimo obytné prostory. Žádný jiný vysavač, tedy ani přenosný, ani robotický, toto prostě neumí. Centrální vysavače se tak hlásí k počátkům vysávání, k úplné prehistorii vysavačů.

Tenkrát na západě

Počátky vysávání prachu z lidských příbytků se počítá v období cca před více než sto lety, kdy se po cestách velkých amerických měst proháněly ohromné vývěvy tažené koňskými potahy a podávaly hadici do jednotlivých domů a lidé tak zbavovali své příbytky nečistot a prachu. Od té doby zůstává princip vysávání stejný. Základem vysávání jako jednoho z prostředků úklidu a údržby domácnosti jsou tři kroky: potřebujete nečistoty nasát, přefiltrovat je a zbavit se jich. Možná namítnete, že takto přece fungují všechny vysavače, ale znovu připomínám ten klíčový rozdíl: nečistoty u centrálních vysavačů odcházejí mimo obytné prostory.

Přenosné a robotické vs. centrální vysavače

V oblasti vysavačové techniky jde vývoj neuvěřitelně dopředu. Každý rok nám jsou předkládány nové modely domácích vysavačů nejrůznějších barev, tvarů a schopností. Dalo by se zde dlouze diskutovat o tom, nakolik jsou informace o schopnostech domácích vysavačů pravdivé, a nakolik jde jen o marketingové „kejkle“.

Dnešní trh s vysavači nabízí tradičně vysavače přenosné a hitem posledních let se staly vysavače robotické. Dlužno dodat, že oba dva typy vysavačů můžete mít v různých cenových relacích a provedeních, s různým příslušenstvím a v různé kvalitě provedení. V základním principu se vysávání neliší, ale v porovnání s centrálními vysavači zde najdeme značné rozdíly, a to ve prospěch centrálních vysavačů.

Z hlediska hygieny je nejpodstatnější, že přenosné a robotické vysavače vrací po přefiltrování vzduch do obytné místnosti. Pomineme-li skutečnost, že to je špatná zpráva pro alergiky, můžeme s klidem konstatovat, že přenosné a robotické vysavače jsou účinné do té míry, nakolik jsou účinné jejich filtry. Zde ovšem platí, že žádný filtr není stoprocentně účinný.

Nejde jen o filtr

Alergeny útočí

Nemoc zvaná alergie se řadí k takzvaným civilizačním chorobám a trpí ji až 40 % populace. Problém je, že nejde jen o nemoc jen jednoho orgánu, ale o celkové poškození imunity, což vede k dalším alergiím. Centrální vysavač není samozřejmě lékem na alergii, ale čistý domov bez alergenů je předpokladem úspěšné léčby a kvalitního života i pro alergiky.

Chceme-li se bavit o kvalitní filtraci, musíme ponechat stranou většinu přenosných vysavačů a všímat si pouze těch nejkvalitnějších modelů, kdy vzduch prochází celou řadou filtrů a končí tzv. HEPA filtrem. Tyto filtry se klasifikují podle účinnosti ve stupnici 10 až 17, přičemž ve vysavačích se používají filtry třídy 10 až 13. Takový filtr sice dokáže zachytit prach, pyl, cigaretový kouř, výkaly roztočů nebo plísně, které nezachytil sáček ani vývojově méně pokročilé filtry, ale předpokládá to, že máte ve vysavači kvalitní sáček a kvalitní filtry a hlavně, že je vysavač těsný.

A zde se dostáváme ke slabému místu přenosných vysavačů - k těsnosti. V praxi to znamená, že můžete mít sebelepší HEPA filtr, ale pokud znečištěný vzduch filtr obteče, všechny nečistoty skončí opět v místnosti. Z hlediska alergika takové vysávání nemá příliš smysl, protože tak honíte pouze alergeny po místnosti (u robotických vysavačů je to ještě markantnější). Takže se opět oklikou dostáváme k základnímu požadavku hygienického vysávání a tím je dostat vzduch spolu s nečistotami mimo obytné místnosti. A to umí pouze centrální vysavač.

Omezený výkon nevadí

Kvalita vysávání je určována schopností vysavače nasát do sebe nečistoty, jinými slovy, vysavač musí disponovat dostatečným výkonem, jinak musíte stejné místo přejíždět několikrát. Proti tomu jde nařízení ze strany Evropské komise, která od září 2014 povoluje pouze spotřebiče s maximálním příkonem 1 600 wattů a od letošního roku jen přístroje nad 900 wattů. Zde je potřeba zdůraznit, že centrálních vysavačů se tato omezení netýkají, protože jsou z tohoto nařízení vyjmuty!

V zájmu zachování duševního zdraví nemá valný smysl rozebírat konkrétní dopady bruselských předpisů na stav prachu v evropských kobercích, ale pojďme se na celou záležitost podívat pozitivně: není to jasný signál začít se vážněji zajímat o centrální vysavače? Vždyť na rozdíl od těch stále slabších přenosných vysavačů jsou centrální vysavače naprosto jednoduchá a spolehlivá zařízení.

Věk imitací

Další silnou stránkou centrálních vysavačů je samotná masivnost a solidnost konstrukce. U přenosných vysavačů je to problém, protože vměstnat vše potřebné do malé plastové krabice na kolečkách je komplikované a bez kompromisů v podobě tloušťky a hmotnosti použitých materiálů se výrobci zkrátka neobejdou.

Centrální vysavač se takto omezovat rozhodně nemusí – motor je velký, těžký a robustní, což zaručuje, že vám bude sloužit bez problémů desítky let, pak už zbývá jen rozvodná trubka a zásuvka, na kterou připojíte hadici (pokud zrovna nemáte systém „hadice ve zdi“).

Centrální vysavače mají mnoho výhod. Už nebudete chtít jiný

Centrální vysavače tak velmi silně vzdorují nešvaru, který se stal trendem posledních let a který na nás dotírá ze všech stran. Jde o výrobu a prodej spotřebičů, jejichž životnost je záměrně snižována použitím nekvalitních součástek a materiálů s omezenou životností. Místo kovu se zejména u mechanicky namáhaných částí používá méně kvalitní levný plast nebo tlakově lité „pěněné“ kovové kompozity, takže za tři roky výrobek doslouží a vy si musíte koupit nový. Výrobci centrálních vysavačů vyznávají opačnou filozofii a na materiálech nešetří. Proto si mohou bez obav dovolit dát na centrální vysavač záruku 25 let. Přísloví „nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci“ zde platí bez výhrad.

Jednoduché, ale účinné

Každý centrální vysavač se skládá z agregátu, rozvodů, vysavačových zásuvek a hadice. Nejdůležitějším prvkem systému je agregát s masivním a téměř nezničitelným motorem. Příkon motorů se u centrálních vysavačů pohybuje kolem 1 800 W, takže spotřeba elektřiny není o mnoho vyšší než u běžných přenosných vysavačů. Důležitými veličinami u centrálních vysavačů je sací výkon počítaný v airwattech a sací podtlak, který je definován výškou vodního sloupce, kterou nasaje potrubí o průměru 5 cm (jednotka m/H2O).

Dalšími důležitými kritérii výběru jsou maximální velikost vysávané plochy, počet zásuvek a délka potrubního rozvodu.

Jednomotorové agregáty jsou určeny pro uklízenou plochu do 400 m2, 10 zásuvek a 70 m potrubí, dvoumotorové agregáty se používají pro vysávání ploch nad 400 m2, pro více než 10 zásuvek a maximální délku rozvodů 150 m.

Centrální vysavače mají mnoho výhod. Už nebudete chtít jiný

Sběrná nádoba vysavače bývá obvykle umístěna v garáži, ve sklepě, v technické místnosti, pod schody v suterénu, ale vždy mimo obytný prostor. V současnosti se v agregátech centrálních vysavačů používá tzv. permanentní filtr obsahující Silpure, což je přírodní látka s antibakteriální úpravou nové generace, která využívá stříbra k zastavení růstu bakterií a zabraňuje šíření bakterií způsobujících zápach. Filtry lze vyprat v pračce a také manipulace s nimi probíhá bez problémů.

Cena? Zbytečné obavy!

Mnoho majitelů rodinných domů či bytů sice o centrálních vysavačích ví, ale neoprávněně je řadí do kategorie luxusních a cenově nedostupných výrobků, určených pro sídla miliardářů. O centrálních vysavačích uvažují v cenových intencích luxusního automobilu, přitom není nic vzdálenějšího pravdě než podobné představy: kvalitní centrální vysavač včetně motoru a trubek, zásuvek a instalace na klíč stojí kolem čtyřiceti tisíc korun včetně DPH. To vzhledem k celkovým nákladům na stavbu domu je pouze zlomkem v rozpočtu; navíc tuto částku není nutné investovat okamžitě.

Centrální vysavač totiž lze instalovat ve dvou fázích. Nejprve si necháte nainstalovat rozvody potrubí, což vás bude stát kolem deseti tisíc korun, a až to vaše finanční situace dovolí, můžete systém osadit motorem. Zajímavou variantou je také stavebnice potrubních rozvodů, kterou si můžete nainstalovat svépomocí. Společnost Husky vám pochopitelně poskytne podrobný návod i další technickou podporu.

Stačí jedna zásuvka

Otázku ceny centrálního vysavače jsme si vyjasnili, další mylné představy se zpravidla týkají velkého počtu zásuvek pro připojení vysávací hadice a složitosti rozvodů. Lidé se opět zcela zbytečně obávají, že pořízení centrálního vysavače bude znamenat to, že jejich dům nebo byt bude prošpikován potrubím a z každé místnosti bude trčet zásuvka – tak tomu ale opravdu není. Pro běžný půdorys domu 10 x 10 m postačí pouze jedna zásuvka.

Konkrétně to může vypadat tak, že do zásuvky na chodbě zasunete hadici a pohodlně vysajete a uklidíte všechny místnosti v domě. Velmi lehkou 9 m dlouhou hadicí tak dosáhnete do všech koutů a ani s rozvodným potrubím to nebude nijak dramatické – postačí jedna stoupačka z patra do patra a kus trubky například v podlaze ke štěrbinové zásuvce v kuchyňské lince a kus trubky vedoucí do garáže nebo do sklepa k agregátu. Zkrátka, centrální vysavač je natolik jednoduchý a funkční systém, že by byla škoda ho nevyužít.

Obvykle vysávání vypadá tak, že velmi lehkou hadici přenesete k nejbližší vysavačové zásuvce, zasunete ji, nasadíte tyč s nástavcem a můžete vysávat.

Toto řešení není ovšem jedinou možností, jak může vysávání s centrálním vysavačem vypadat. Další variantou je systém tzv. hadice ve zdi.

Hadice ve zdi

Jedná se o variantu, kdy je hadice ukryta v trubním rozvodu, takže pro vysávání si ze zdi vytáhnete jen takovou délku, jakou přesně v danou chvíli potřebujete. Při vysávání tedy nemusíte manipulovat s celou hadicí, takže úklid je opravdu velmi pohodlný. Po dokončení vysávání jen odjistíte pojistku a hadice sama díky podtlaku zajede do zdi. Samotná hadice není těžká, její přenášení zvládne opravdu každý, ale při variantě hadice ve zdi nemusíte řešit její skladování ani manipulaci se zbytečnými centimetry navíc v místnostech mezi nábytkem apod.

Hadice ve zdi je omezena jen maximální délkou, která činí 15 m. Vždy jde o to, abyste pohodlně dosáhli od zásuvky k nejvzdálenějšímu koutu vysávané místnosti. To znamená, že pro menší prostory nemusíte mít hadici ve zdi celých 15 metrů, ale zvolíte si délku, jaká bude vašemu obydlí nejlépe vyhovovat.

Husky pro mokré sání

Mezi nejpokročilejší centrální vysavače patří model pro mokré sání, který veškeré nečistoty odvádí do kanalizace. Co všechno tento vysavač v „mokrém režimu“ dokáže? Umí vysávat prach, umývat podlahy, šamponovat koberce a uklízet v okolí saun a bazénů. Společnost Husky - jediný prodejce, který má tyto centrální vysavače v nabídce, tím navazuje na předchozí model HUSKY H2O, který veškeré nečistoty, suché i mokré, odváděl přímo do kanalizace. K separaci nečistot uvnitř stroje dochází pomocí unikátnímu cyklónovému efektu, který je podpořen skrápěním prachu vodou. Po naplnění nádoby se stroj automaticky vypne a všechny nečistoty jsou vypuštěny do kanalizace. Doba vypouštění je nastavitelná dle průměru odpadu v rozsahu 5-35 s.

Instalace do hotového

Mnoho majitelů domů si na vlastní kůži vyzkoušelo, že instalace centrálního vysavače do již postaveného domu není žádný problém, natož pak během rekonstrukce, kdy lze snadno zasáhnout bouracím kladivem do zdi. Ovšem ono to ani při té rekonstrukci nemusí být tak divoké, protože potrubí vysavače se dá snadno vést pod podlahou nebo zrušeným komínem či stoupačkovou šachtou, takže to jde i bez bourání. Každopádně máte při rekonstrukci pro instalaci centrálního vysavače mnohem lepší podmínky než při běžném domácím provozu.

Věděli jste, že:

  • Dvacet procent novostaveb rodinných domů je každoročně vybaveno centrálními vysavači?
  • Každý centrální vysavač se skládá z agregátu, rozvodů, vysavačových zásuvek a hadice, kdy nejdůležitějším prvkem systému je agregát s masivním a nezničitelným motorem?
  • Příkon motorů se u centrálních vysavačů pohybuje kolem 1 800 W, takže spotřeba elektřiny není o mnoho vyšší než u běžných přenosných vysavačů?
  • Na centrální vysavač Husky můžete mít záruku až 25 let?
  • Centrální vysavač můžete budovat na etapy, kdy nejdříve do hrubé stavby necháte zabudovat trubní rozvody a agregát osadíte dodatečně, například až dokončíte vybavení domu?
  • Od roku 1993 má společnost Husky přes 40 tis. spokojených uživatelů?
  • Bonusem k tichému, pohodlnému a hygienickému provozu centrálních vysavačů je celá škála doplňků, včetně vysávacích štěrbin, vysávacích lopatek pod desky kuchyňské linky, mnoho nástavců a dalších užitečných pomocníků?
  • Centrální vysavač není určen pouze pro rodinné domy, ale skvěle poslouží i v bytech?

Přesvědčte se sami

Pokud se chcete s centrálními vysavači blíže seznámit na vlastní oči, navštivte zcela nové výstavní a školicí centrum Husky & Zehnder Akademie ve Vestci u Prahy, a to denně v 9-12, 13-17 hod.

Další informace naleznete na internetové adrese www.husky.cz


Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Nudíte se? Zkuste rande bez závazků

Tajné erotické fantazie žen se stále častěji stávají skutečností na platformách nezávazného seznamování. Dámy zde mohou...

Další z rubriky

Rekonstrukce koupelny se vyplatí

Rekonstrukce koupelny se vyplatí

Aby se nám doma líbilo: Vyřešíme to kreativně, nebo necháme provést kvalitní rekonstrukci? Existují stovky příběhů...

Jinonická Rezidence nabízí poslední dva byty v přírodě na dosah centra

Jinonická Rezidence nabízí poslední dva byty v přírodě na dosah centra

Kdo dnes vyhlíží nadstandardní bydlení v Praze a okolí, hledá v širším centru a v nových VIP zónách. Oblíbená je...

Vlastní apartmán v Krkonoších aneb chalupařte bez starostí

Vlastní apartmán v Krkonoších aneb chalupařte bez starostí

Také se vám chalupaření líbí, ale odrazují vás starosti spojené s provozováním druhého domu? Koncept vlastního horského...

Najdete na iDNES.cz