Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovický Bosch má našlápnuto na další dobrý rok

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Vloni pokořil českobudějovický závod koncernu Robert Bosch rekordní hranici v obratu i počtu zaměstnanců. O tom, v čem tkví úspěch jihočeského zástupce značky Bosch, a co patří mezi největší výzvy do budoucna, jsme si povídali s jednatelem společnosti, Ing. Milanem Šlachtou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Budějovický Bosch má našlápnuto na další dobrý rok | foto: Robert Bosch spol. s r.o.

Vloni jste dosáhli nejvyššího obratu a počtu zaměstnanců od založení společnosti v roce 1992. Co podle vás za vaším úspěchem v poslední době stojí?
Ano, loňský rok pro nás opravdu byl s obratem přes 14 miliard korun a více než 3 000 zaměstnanci rekordní. Faktorů je více. Jsme součástí velké nadnárodní společnosti, která patří k největším dodavatelům automobilových součástek na světě. Konkurujeme si tedy nejen s ostatními výrobci, ale vlastně i v rámci skupiny Bosch. Ne každý projekt, který získáme, musí nutně skončit v Českých Budějovicích. Přesto se nám to ale docela úspěšně daří.

Jsem přesvědčen, že za našimi úspěchy stojí zejména kvalifikovaní zaměstnanci, naše technologické a procesní know how, neustále rostoucí oddělení vývoje přímo v našem závodě a naše flexibilita. Jsme schopni rychle reagovat na požadavky a projekty z naší mateřské společnosti a na požadavky rychle se měnícího vnějšího trhu. Názornou ukázkou byla krize v roce 2009, kterou jsme zejména díky opatřením zaměřeným na flexibilitu dokázali velmi dobře překonat. I toto položilo základ dalšímu pozitivnímu vývoji, který vyústil ve výše zmiňované rekordní údaje. V neposlední řadě dokážeme nabídnout i konkurenceschopné náklady.

Je to úspěch všech zaměstnanců. Naši odborníci cestují po celém světě, koordinují výrobu svěřených výrobků v rámci funkce tzv. vedoucího závodu a jsou v rámci koncernu vyhledávanými odborníky. Díky výborně zvládnutým projektům v minulosti získáváme nové projekty pro budoucnost.

Ing. Milan Šlachta, jednatel společnosti Robert Bosch spol. s r.o.

Ing. Milan Šlachta, jednatel společnosti Robert Bosch spol. s r.o.

Zmiňujete nové projekty. Jaké to v současnosti jsou?
V poslední době u nás dramaticky narůstá především výroba v rámci divize dieselových systémů. Jedná se o výrobky DNOX, které jsme zde již v jednom z předchozích rozhovorů představovali. Tyto výrobky zaznamenaly v obratu za loňský rok nárůst oproti roku 2013 o celých 64 %, což je číslo, které jasně deklaruje raketový nárůst jejich výroby.

V souvislosti s těmito novými projekty se samozřejmě rozrůstá i náš areál v Kněžských Dvorech. V roce 2012 jsme dostavěli zatím poslední výrobní halu a na začátku tohoto roku jsme si pronajali prostory v ulici Křižíkova v Českých Budějovicích. Tam jsme přesunuli malou část výroby spadající do divize benzinových systémů, právě proto, abychom v nejnovější hale uvolnili prostor pro zmiňované dieselové výrobky.

To „nové a hezké“ se u nás ovšem neomezuje pouze na vůni AdBlue®. Jsme velmi úspěšní například i ve výrobě palivových čerpadlových modulů, která spadají právě pod onu benzinovou sekci. Máme vlastní testovací a vývojové centrum, kde se zabýváme vývojem a testování výrobků, které se vyrábějí po celém světě. Odtud vzejde každý rok několik patentů.

S novými projekty se jistě pojí i příchod nových zaměstnanců, v posledních měsících o sobě dáváte vědět v rámci masivní náborové kampaně. Už jste našli, koho jste hledali, nebo ještě vhodné kandidáty hledáte?
Stále hledáme, a to se v nejbližší době nezmění. Největší nedostatek pociťujeme u technických profesí vyžadujících vysokoškolské vzdělání, kde je velmi znatelný převis poptávky nad nabídkou. Snažíme se jít zájemcům o zaměstnání maximálně naproti a děláme vše pro to, abychom u těchto klíčových pozic byli zaměstnavatelem první volby. Součástí rozsáhlých personálně zaměřených aktivit je spolupráce s univerzitami i středními školami, naše přítomnost na studentských veletrzích, či pořádání aktivit pro studenty i přímo u nás.

V minulém roce jsme společně s ČVUT v Praze podpořili akreditaci oboru Mechatronika na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. To je ovšem investice do budoucna, z které budeme moci profitovat až za několik let. Situace s nedostatkem technicky vzdělaných lidí je přitom komplikací již nyní a rozhodně je to pro nás problém, který nebereme na lehkou váhu. Těžko budeme moci v budoucnu přijímat nové projekty, pokud na nich nebude mít kdo pracovat.

Pokud by tento rozhovor právě četl mladý absolvent, který má potřebné vzdělání, co by podle vás mělo patřit mezi jeho další vlastnosti, aby měl u vás šanci uspět?
Především by si měl věřit a nezaleknout se vlastních obav. U našich personalistických inzerátů uvádíme výčet požadavků, ale pokud vidíme chuť se rozvíjet a věnovat vlastnímu rozvoji nějaký čas, jsme ochotni zainvestovat a potřebné znalosti případně doplnit. Bývá to časté například u požadavků na jazykové znalosti. Jsme mezinárodní společnost a samozřejmě je třeba, aby se naši zaměstnanci domluvili i s kolegy mimo Českou republiku. Ovšem na druhou stranu není třeba se obávat, i když kandidát nečte po večerech literaturu v originále. Zaměstnancům hradíme jazykové kurzy, je tedy prostor se zlepšovat, což přinese i praxe. Podobné je to i u předešlé odborné praxe – ceníme si lidí, kteří nám mohou nabídnout předchozí pracovní zkušenosti z oboru, ale přivítáme u nás i absolventy, kteří budou ochotni se učit.

Takovým absolventem jste byl i vy sám. V českobudějovické společnosti Robert Bosch jste začínal po studiích a nakonec je z vás jednatel této společnosti. Jak tuto cestu zpětně vnímáte?
Cesta to samozřejmě byla klikatá a jednatelem jsem se nestal přes noc. Začínal jsem od píky coby absolvent na oddělení finanční účtárny a postupně během téměř dvaceti let nabíral pracovní zkušenosti a přes několik pozic a dvě dlouhodobější zahraniční stáže se vypracoval až na mou stávající pozici.

Osobně věřím, že jedním z klíčů úspěchu je nebránit se výzvám a nezastavovat se před překážkami. Pokud se nezaleknete před náročnými úkoly a jste ochotni práci něco obětovat, dveře se budou otevírat snáze. Každý z nás měl někdy určitě obavy, zda zadaný úkol zvládne, zda se mu projekt podaří nebo zda bude dobrým vedoucím. Ale pokud bychom nic nezkusili, nic bychom nezískali. A musíte mít samozřejmě i trochu štěstí, bez toho to nejde.

V rozhovoru pro pořad Ekonomika na ČT24 jste zmínil, že podle čísel za první polovinu tohoto roku opatrně doufáte v další rekordní rok. Jaké jsou tedy vyhlídky do budoucna a co byste závodu Bosch v Českých Budějovicích přál?
Tento rok zatím vypadá opravdu nadějně. Pokračuje pozitivní trend zejména v oblasti projektů dieselové divize, což se potvrdilo i z červencového rozhodnutí, kdy si nás tato divize vzala pod „svá křídla“. Jak jsem již zmínil, plánujeme i další nárůst personálních kapacit. Přál bych si, aby se prognózy vyplnily.

Více informací o společnosti Robert Bosch spol. s r.o. najdete na www.bosch.cz/cb.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Centrum sociálních služeb Emausy.
Služby Ledaxu využívají klienti v 80 obcích

Naše služby by měly seniory podpořit v tom, aby mohli stárnout co nejvíc podle své představy, říká Irena Lavická, ředitelka Ledaxu. Již deset let působí na...  celý článek

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu.
Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu

Pobyt v horském penzionu třeba v Alpách se vám může o stovky korun prodražit. Stačí, když budete peníze za ubytování posílat ze svého účtu na účet majitele...  celý článek

Jihostroj nabízí zajímavé pracovní uplatnění a stipendijní programy.
Jihostroj nabízí zajímavé pracovní uplatnění a stipendijní programy

Tradiční strojírenská společnost Jihostroj působí na českém trhu už neuvěřitelných 98 let. Od svého založení v roce 1919 se rozvíjí a modernizuje. Staňte se...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.