Sobota 19. září 2020, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. září 2020 Zita

Zdravotnictví v kraji musí zůstat pod veřejnou kontrolou

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jihočeské nemocnice musí zůstat pod veřejnou kontrolou a upevnit své postavení základního pilíře zdravotnického systému v regionu. To je jeden z hlavních cílů chystaných kroků České strany sociálně demokratické v rámci dalšího rozvoje Jihočeského kraje v oblasti zdravotnictví.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ivana Stráská | foto: Bad Horse s.r.o.

Efektivní a funkční zdravotnictví je podle jihočeské hejtmanky Ivany Stráské základním předpokladem spokojeného života v bezpečném a zdravém kraji.

Ivana Stráská

Ivana Stráská

Po dvanácti letech působení České strany sociálně demokratické v čele Jihočeského kraje disponují jižní Čechy skvěle fungujícím systémem zajištění zdravotní péče, který se stal vzorem i pro další regiony České republiky. Jihočeské nemocnice jsou ekonomicky soběstačné a jsou schopny investovat do svého rozvoje z vlastních zdrojů. Dobře nastavený systém řízení navíc osmi nemocnicím, stoprocentně vlastněným Jihočeským krajem, umožňuje úspěšné a efektivní využívání národních i evropských rozvojových dotací.

„Zcela zásadní je, že investice směřující do zkvalitňování medicínské péče i komfortu pacientů, vesměs do rekonstrukcí, modernizací či výstavby nových budov a nákupu moderního přístrojového vybavení, které se za uplynulé dvanáctileté období pohybují v řádech miliard korun, prakticky nijak nezatížily rozpočet kraje,“ konstatovala Stráská.

COVID-19 versus zdravotnictví

Květoslava Kotrbová

Kvetoslava Kotrbová

Květoslava Kotrbová

Kvetoslava Kotrbová

V prestižních soutěžích zaměřených na kvalitu péče i finanční zdraví jsou jihočeské nemocnice pravidelně hodnoceny jako jedny z nejlepších. Plnou funkčnost a efektivitu zdravotnického systému kraje mimo jiné prověřila a stále ještě prověřuje koronavirová pandemie.

„Pro zvládání koronavirové pandemie je zcela zásadní kvalitní systém zdravotní péče na jedné straně a dobře fungující systém krizového řízení kraje na straně druhé. A oba jsou v současné době na velmi vysoké úrovni. Díky fungující komunikaci v rámci Krizového štábu a Bezpečnostní rady Jihočeského kraje a vynikající spolupráci a součinnosti s jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému (IZS) i jednotlivými jihočeskými nemocnicemi, se nám hygienikům a epidemiologům daří držet celkový výskyt onemocnění Covid-19 dlouhodobě na velmi nízkých číslech ve srovnání s více postiženými kraji České republiky,“ poznamenala v této souvislosti ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová.

Efektivně spolupracující síť nemocnic

Vzhledem k velmi dynamickému rozvoji medicíny jako multidisciplinárního oboru musí další rozvoj zdravotnictví v kraji směřovat především k budování nadregionálních center, zejména, ale nejen v českobudějovické nemocnici coby páteřním zdravotnickém zařízení v kraji. Příkladem je kardiocentrum, onkocentrum, perinatologické centrum a podobně. Podstatné je také prohloubení jejich spolupráce s odděleními v „okresních“ nemocnicích. „Spolupráci nemocnic a jednotlivých oddělení mezi sebou někdy negativně ovlivňuje nekonstruktivní rivalita, jejímž důsledkem je mimo jiné zdvojování péče. Důležitá je proto vzájemná informovanost a komunikace, ve svém důsledku vedoucí k ještě lepší péči o pacienty v rámci regionu,“ upozornil primář gynekologicko - porodnického oddělení Nemocnice Písek a písecký radní Michal Turek s tím, že řešením by mohly být například výměnné krátké stáže mezi pracovišti v Českých Budějovicích a okresních městech nebo prezentace krajských a okresních center odborné i laické veřejnosti. 

Michal Turek

Michal Turek

Michal Turek

Michal Turek

Dalším souvisejícím problémem je i mnohdy neodůvodněné odesílání pacientů praktickými lékaři a specialisty mimo region, které může být způsobené historickými vazbami nebo malou informovaností. Jihočeské nemocnice urazily za posledních deset let obrovský kus cesty, zejména na poli moderního přístrojového vybavení. To pomohlo k odbornému růstu oddělení a rozšíření spektra výkonů jednotlivých center. Pacienti tak již nemusí například za robotickými operacemi jezdit do jiných krajů.„Zde by třeba pomohlo jejich větší sblížení odesílajících lékařů s nemocnicí, například přímým zapojením do činnosti oddělení,“ dodal Turek.

Lenka Viličková

Lenka Viličková

Primářka interního oddělení Nemocnice Prachatice Lenka Viličková současně upozornila na dlouhodobé přetížení personálu nemocnic suplováním činnosti lékařské služby první pomoci (LSPP) v rámci ústavní pohotovostní služby. „Jde v podstatě o dva pracovní výkony v průběhu jedné pracovní doby. Kraj by proto měl hledat cestu, jak tyto služby rozdělit a zajistit pokrytí služeb LSPP soukromými lékaři, což je zcela běžné v jiných evropských zemích, kde to bývá i jedna z podmínek provozování vlastní soukromé praxe,“ doplnila Viličková.

Klíčový je zdravotnický personál

Českokrumlovský zastupitel a ředitel Nemocnice Český Krumlov Jindřich Florián připomněl, že vzhledem k velmi dobrému čerpání dotací v uplynulých letech jsou v nemocnicích ty peníze vidět, co se týká objektů, na první pohled. Jsou i velmi dobře přístrojově vybavené. Modernizace a obměna těch zásadních probíhá v pravidelných intervalech, přesto jsou stále nutné investice do nezdravotnického vybavení, které by směřovaly ke zvýšení komfortu pobytu pacientů v těchto zařízeních. „Pro spokojenost našich pacientů je důležité přátelské prostředí nemocnic. Toho lze jednak dosáhnout vzhledem tohoto prostředí, poskytovanými službami, ale také příjemným, milým a ochotným personálem. To ovšem znamená, že spokojený musí být i veškerý nemocniční personál, a proto musíme vytvořit vhodné podmínky. Mimo jiné i formou odměňování či různých jiných benefitů pro zdravotníky,“ řekl Florián.

Jindřich Florián

Jindřich Florián

Zdeněk Krajíček.

Zdeněk Krajíček.

Přes nadprůměrně dobrou situaci počtu zdravotníků na jihu Čech při srovnání s jinými českými kraji jsou stále výrazné rozdíly v jednotlivých nemocnicích i jednotlivých odděleních. Pomoci by si mohly nemocnice, zvlášť když mají jednoho vlastníka, navzájem, například formou stáží. „Podstatné je přivést do zdravotnictví více lékařů a sester. Řešením by byl již diskutovaný závazek, aby po absolvování lékařské fakulty lékaři pět let pracovali v českém zdravotnictví a zdravotním sestrám se vrátila prestiž a kvalitní výuka opět na 4 roky s tím, že po absolvování výběrových škol budou hned plnohodnotnými sestrami,“ řekl praktický lékař ze Slavonic Zdeněk Krajíček.

Ladislav Kuchař

Ladislav Kuchař

Na konkrétních potřebách jihočeského zdravotnictví v budoucím období se v zásadě všichni citovaní lékaři shodují. Jednotlivé body za všechny shrnul kardiolog Ladislav Kuchař:„Přes veškeré možné budoucí problémy ekonomiky musíme zajistit zachování veřejného zdravotnictví pod veřejnou kontrolou. Posílit jednotné řízení a zároveň částečnou autonomii jednotlivých nemocnic pro zajištění konkurenčního prostředí. Z pozice kraje jako vlastníka nemocnic podpořit stavební i přístrojový rozvoj nemocnic, získat pro pracoviště více personálu, především lékařů a sester a zajistit jejich odpovídající odměňování. Uvolnit pro tyto investice minimální částku 120 milionů korun ročně. Vedle udržení stávající péče ve všech jihočeských nemocnicích dál efektivně rozvíjet špičkovou péči specializovaných medicínských center v krajské Nemocnici České Budějovice. Dále je nutné udržet alespoň stávající síť ambulantní specializované péče a aktivně se podílet na zajištění dostatečné sítě primární péče. To znamená získat více praktických lékařů a stomatologů, jejichž nedostatek se již nyní projevuje nejen na venkově, ale i v některých bývalých okresních městech.“

Zadavatel: Česká strana sociálně demokratická, zpracovatel: Bad Horse s.r.o.

  • Nejčtenější

Těší mě pomáhat českým firmám, říká franšízant McDonald’s

Komerční sdělení V rámci svého podnikání u společnosti McDonald’s má možnost podporovat českou ekonomiku, české dodavatele potravin i...

Chraňte se včas před hlavní vlnou virových onemocnění

Komerční sdělení Přichází jedno z nejkrásnějších ročních období v celé své kráse – podzim. Bohužel s ním přichází i řada respiračních...

Vojta Kotek a zábava na konci vesmíru

Komerční sdělení Poslechnete si audioknihu a řeknete si – vždyť je to lepší zážitek, než držet v ruce knížku! Takových audio zkušeností...

Start Tipsport extraligy i s hvězdami z NHL!

Komerční sdělení Hokejová Tipsport extraliga netrpělivě vyhlíží svůj začátek. Po loňském nedohraném ročníku je chuť do hokeje obrovská....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aplikace Zapojmevsechny.cz pomáhá pedagogům se společným vzděláváním

Komerční sdělení Znáte to. Ve třídě máte děti, které chvíli neposedí, jiné se nudí nebo se straní spolužáků. Určitě už víte, co je to...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

  • Další z rubriky

Novodobí hrdinové představí svou práci u Království lesa

Komerční sdělení Novodobí hrdinové – hasiči, policisté a záchranáři představí svou práci v sobotu 5. září na prostranství u Království...

STS Prachatice. Moderní strojírenská firma se svým vývojovým centrem

Komerční sdělení Stroje, technika, servis. Právě tato tři slova dala vzniknout názvu firmy – STS Prachatice. Vyjadřují hlavní oblasti...

Zdravotnictví v kraji musí zůstat pod veřejnou kontrolou

Komerční sdělení Jihočeské nemocnice musí zůstat pod veřejnou kontrolou a upevnit své postavení základního pilíře zdravotnického systému...

38 000 Kč s výučním listem

Vypracovat se na odborníka automatických CNC strojů trvá často i několik let. V kaplickém HAUSERu ale dají několika...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...

Mohlo by vás zajímat