Sto let průmyslu ve Velešíně

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
První průmyslový podnik ve Velešíně, na jehož tradice navazuje dnešní akciová společnost Jihostroj, se zrodil díky 28. říjnu roku 1918.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Sto let průmyslu ve Velešíně | foto: Jihostroj

Venkovská oblast, ze které bylo do metropole daleko, zůstávala v době habsburské monarchie poměrně zaostalá. Lidé, kteří si přáli lepší život, ji často opouštěli. To učinil i Jan Hans, jenž si našel práci ve Vídni. Po pádu mocnářství se vrátil do rodného Velešína, neboť chtěl zužitkovat své odborné znalosti v podmínkách nezávislé republiky. Dne 1. března 1919 tak vznikla společnost JEVAN.

Nová firma nabízela zejména telegrafy a telefony. Podobný sortiment v Československu vyráběly tři podniky. V roce 1920 došlo k jejich sloučení a z velešínské továrny se stala filiálka společnosti Telegrafia. Její ředitelství rozhodlo v roce 1925 o přesunu výroby do Pardubic, průmysl ve Velešíně však nezahynul. Někteří pracovníci založili družstvo, které vyrábělo díly rozhlasových přijímačů a říkalo se mu proto Radio.

Sto let průmyslu ve Velešíně

Prázdné budovy od Telegrafie koupili Eduard a Emil Štejnarové z Českých Budějovic, kteří se věnovali hlavně výrobě nábytkového kování. V roce 1928 do Velešína přemístili veškerou produkci své firmy. Pak ale vypukla hospodářská krize. Družstvo Radio se stalo její obětí. Bratři Štejnarové museli propouštět, jejich firma však přežila. 

Přelom v jejím osudu nastal příchodem inženýra Antonína Železného v roce 1933. Ten se oženil s dcerou Eduarda Štejnara a pomohl při modernizaci podniku. Zavedl v něm výrobu karburátorů i leteckých dílů a stal se jeho majitelem. Továrna se pak jmenovala Jihočeský kovoprůmysl, zkráceně Jikov.

Po okupaci v roce 1939 byl velešínský Jikov podřízen německé branné moci. Majitel a jeho spolupracovníci se zapojili do odboje. V roce 1946 došlo ke znárodnění. Továrna prošla řadou peripetií; v roce 1953 z ní vznikl národní podnik Jihočeské strojírny, zkráceně Jihostroj.

Sto let průmyslu ve Velešíně

Mnoho věcí se změnilo, technická úroveň však zůstala. Jihostroj vyráběl složité přístroje a díly pro letadla a jejich motory. Nejprve například pro dopravní Avii 14, později pro proudové cvičné letouny Delfín a Albatros či pro turbovrtulový dopravní stroj L-410. Na konci 50. let přibyl druhý nosný program – výroba hydrauliky pro nákladní automobily a traktory, následně také pro autobusy, vysokozdvižné vozíky, stavební a zemědělské stroje.

Události roku 1989 vedly k transformaci státního podniku na akciovou společnost. První roky po privatizaci nebyly snadné, protože tradiční východní trhy zkolabovaly. Firma se však dokázala se změněnou situací úspěšně vyrovnat: Sté narozeniny průmyslu ve Velešíně oslaví Jihostroj jako moderní a inovativní výrobce, který se prosazuje po celém světě.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Vědci zjistili, kdy je nejlepší čas pro pauzu na kafe

Také si dáváte první kafe v práci hned po ránu? Tak si běžte k nadřízeným pro pochvalu. Vědci právě prokázali, že jste...

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Zajímá vás, jak vzniká moderní dřevostavba? Budete překvapeni

Pokud se zajímáte o dřevostavby, možná vás bude zajímat, jak vlastně moderní dřevostavba vzniká, a pokud si ji...

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Češi se možná konečně dočkají povinné pauzy na kafe

Krátké a pravidelné pauzy na kafe jsou v mnoha zemích samozřejmostí. Jako třeba „fika“. Švédská pauza na kafe, která je...

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Jak pronajmout byt bez starostí? Záda vám kryje služba StálýNájem.cz

Potíže s neplatiči nájemného a jejich časté střídání v bytě, devastace nemovitosti a s tím související finanční ztráty...

Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí...

Další z rubriky

Self scan – rychlý nákup do tašky pro zákazníky supermarketu TERNO

Self scan – rychlý nákup do tašky pro zákazníky supermarketu TERNO ČB

Po dvou letech provozování samoobslužných pokladen rozšiřuje českobudějovický supermarket Terno možnost odbavení...

Smysluplné prázdniny se Studijním centrem BASIC - České Budějovice

Smysluplné prázdniny se Studijním centrem BASIC - České Budějovice

Do letních prázdnin sice ještě zbývá pár týdnů, ale rodiče již plánují letní program sobě i svým dětem. Pro některé...

Sebastian i Čiperkové na jedné stagi v kaplickém Hauseru!

Sebastian i Čiperkové na jedné stagi v kaplickém Hauseru!

Pokud ještě nemáte program na 8.5., přijeďte do Kaplice do firmy Hauser. Čeká Vás prohlídka moderního výrobního závodu,...

Najdete na iDNES.cz

Mohlo by vás zajímat