Sto let průmyslu ve Velešíně

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
První průmyslový podnik ve Velešíně, na jehož tradice navazuje dnešní akciová společnost Jihostroj, se zrodil díky 28. říjnu roku 1918.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Sto let průmyslu ve Velešíně | foto: Jihostroj

Venkovská oblast, ze které bylo do metropole daleko, zůstávala v době habsburské monarchie poměrně zaostalá. Lidé, kteří si přáli lepší život, ji často opouštěli. To učinil i Jan Hans, jenž si našel práci ve Vídni. Po pádu mocnářství se vrátil do rodného Velešína, neboť chtěl zužitkovat své odborné znalosti v podmínkách nezávislé republiky. Dne 1. března 1919 tak vznikla společnost JEVAN.

Nová firma nabízela zejména telegrafy a telefony. Podobný sortiment v Československu vyráběly tři podniky. V roce 1920 došlo k jejich sloučení a z velešínské továrny se stala filiálka společnosti Telegrafia. Její ředitelství rozhodlo v roce 1925 o přesunu výroby do Pardubic, průmysl ve Velešíně však nezahynul. Někteří pracovníci založili družstvo, které vyrábělo díly rozhlasových přijímačů a říkalo se mu proto Radio.

Sto let průmyslu ve Velešíně

Prázdné budovy od Telegrafie koupili Eduard a Emil Štejnarové z Českých Budějovic, kteří se věnovali hlavně výrobě nábytkového kování. V roce 1928 do Velešína přemístili veškerou produkci své firmy. Pak ale vypukla hospodářská krize. Družstvo Radio se stalo její obětí. Bratři Štejnarové museli propouštět, jejich firma však přežila. 

Přelom v jejím osudu nastal příchodem inženýra Antonína Železného v roce 1933. Ten se oženil s dcerou Eduarda Štejnara a pomohl při modernizaci podniku. Zavedl v něm výrobu karburátorů i leteckých dílů a stal se jeho majitelem. Továrna se pak jmenovala Jihočeský kovoprůmysl, zkráceně Jikov.

Po okupaci v roce 1939 byl velešínský Jikov podřízen německé branné moci. Majitel a jeho spolupracovníci se zapojili do odboje. V roce 1946 došlo ke znárodnění. Továrna prošla řadou peripetií; v roce 1953 z ní vznikl národní podnik Jihočeské strojírny, zkráceně Jihostroj.

Sto let průmyslu ve Velešíně

Mnoho věcí se změnilo, technická úroveň však zůstala. Jihostroj vyráběl složité přístroje a díly pro letadla a jejich motory. Nejprve například pro dopravní Avii 14, později pro proudové cvičné letouny Delfín a Albatros či pro turbovrtulový dopravní stroj L-410. Na konci 50. let přibyl druhý nosný program – výroba hydrauliky pro nákladní automobily a traktory, následně také pro autobusy, vysokozdvižné vozíky, stavební a zemědělské stroje.

Události roku 1989 vedly k transformaci státního podniku na akciovou společnost. První roky po privatizaci nebyly snadné, protože tradiční východní trhy zkolabovaly. Firma se však dokázala se změněnou situací úspěšně vyrovnat: Sté narozeniny průmyslu ve Velešíně oslaví Jihostroj jako moderní a inovativní výrobce, který se prosazuje po celém světě.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Cesty začínají na veletrzích Go a Regiontour, za poznáním i za jídlem

Cesty začínají na veletrzích, za poznáním i za jídlem

Na brněnském výstavišti se ve dnech 17.–20. ledna odehrají veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour. První den patří...

Další z rubriky

David Koller vystoupí už 16. prosince akusticky v Českých Budějovicích

David Koller vystoupí 11. prosince 2018 v prostoru DEPO2015 v Plzni

Fanoušci Davida Kollera si budou moci vychutnat jeho skladby 16. prosince v Domě kultury Metropol v Českých...

Sto let průmyslu ve Velešíně

Sto let průmyslu ve Velešíně

První průmyslový podnik ve Velešíně, na jehož tradice navazuje dnešní akciová společnost Jihostroj, se zrodil díky 28....

Stoletý, ale moderní podnik

Stoletý, ale moderní podnik

Vyhlášení Československé republiky přineslo Velešínu i zrod průmyslu. První tamní továrna JEVAN, na jejíž tradice...

Najdete na iDNES.cz