Dorotheum vybírá předměty do svých aukcí s uměním a starožitnostmi

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Obrazy, grafiky, starožitné šperky, ale také keramiku, porcelán, sklo či jiné dekorativní předměty mají v hledáčku sběratelé, kteří se účastní dražeb aukčního domu Dorotheum. Jak ukazují výsledky letošních aukcí, dražitelé jsou ochotni za umění utratit i mnohonásobky vyvolávacích cen.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pavel Janák, kubistický kávový servis, prodáno v aukci Dorothea za 340 tisíc korun | foto: Dorotheum

Na co sběratelé slyší, o které autory je největší zájem a co musí umělecký předmět „splňovat“, aby uspěl pod kladívkem – to přiblíží poradenské dny Dorothea 6. – 7. listopadu v českobudějovickém Grandhotelu Zvon. Majitelé umění sem mohou přinést k posouzení svá díla, ta nejkvalitnější z nich pak budou po domluvě zařazena do nadcházejících dražeb jednoho z největších a nejstarších aukčních domů ve světě.

Fotogalerie

Dorotheum bylo založeno ve Vídni v roce 1707, v České republice pořádá aukce s uměním a starožitnostmi už déle než 25 let. Dražby se konají v Praze, ale znalci Dorothea pravidelně vyjíždějí do různých koutů republiky, aby i zájemci v regionech mohli nabídnout své předměty do aukcí. 

Příští týden dostanou příležitost majitelé umění z Českých Budějovic. Od 6. do 7. listopadu mohou navštívit Grandhotel Zvon na Náměstí Přemysla Otakara II., kde jim odborníci na výtvarné a užité umění bezplatně posoudí jejich díla. Odhadnou cenu, za kterou by se mohla prodat, a také přiblíží, zda by uspěla u dražitelů Dorothea.

„Ať už se sběratele zaměřují na výtvarné umění, nebo třeba na dekorativní předměty – vždy je pro ně rozhodující kvalita. Původ díla, atraktivita autora, stav, ve kterém se umění dochovalo, ale i to, jestli bylo součástí nějaké publikace nebo výstavy, to vše má vliv na úspěšnost předmětu v našich aukcích,“ uvádí PhDr. Michal Šimek, znalec výtvarného umění aukčního domu Dorotheum.

Láká „nové“ výtvarné umění s příběhem

Odborníci Dorothea se shodují, že sběratelé dnes už neslyší jen na autory, kteří jsou tzv. sázkou na jistotu. Vedle známých a „zavedených“ výtvarníků, jakými jsou například Emil Filla, Václav Špála, Václav Radimský nebo Jan Zrzavý, sílí zájem po umělcích, jejichž tvorba byla roky opomíjena. Nyní se dostávají do hledáčku dražitelů díky originálnímu rukopisu, ale mnohdy i zajímavému životnímu příběhu. V kurzu jsou také umělci z 2. poloviny 20. století.

Ukázkovým příkladem autora, který stoupá v oblibě u českých sběratelů, je básník a grafik Bohuslav Reynek. „Jeho práce jsou nezaměnitelné a vzdor tomu, že vznikaly za velmi svízelných životních okolností, uchovávají v sobě hlubokou krásu a klid,“ podotýká Michal Šimek. I proto podle něj Reynek oslovuje stále větší skupinu sběratelů. Ceny za umělcova díla významně vzrostly už v loňské aukci Dorothea Bohuslav Reynek 99+1, zhruba před měsícem ale padl nový autorský rekord u grafiky Pieta s růžemi, která se v aukci Dorothea prodala za 504 tisíc korun.

Dražitelé vyšroubovali cenu i u Zátiší s kytarami od Rudolfa Krajce. Obraz výrazného umělce, jenž zemřel v necelých 30 letech, šel do aukce s vyvolávací cenou 150 tisíc korun. Dražba ale vyvrcholila na částce 1,92 milionu korun.

Výjimečné starožitnosti chtějí dražitele z celého světa

Nejen obrazy, kresby a grafiky, ale také vzácné šperky a starožitnosti patří mezi vyhledávané segmenty umění. Mezi úspěšná vydražená díla se zařadily například barokní hodiny od londýnského hodináře Claudia du Chesne a dvojice keramických dekorativních mis ze Žitavy z počátku 18. století. 

„Nového majitele si u nás našel také kubistický kávový servis navržený Pavlem Janákem, jehož cena vystoupala na finálních 340 tisíc korun. V tomto, ale i mnoha dalších případech přitom původní vlastníci netušili, jakou mají jejich díla hodnotu,“ podotýká Mgr. Miroslav Zíka, znalec užitého umění Dorothea.

Šance pro Českobudějovické

Zájemci, kteří chtějí zjistit, jaké šance mají jejich předměty v dražbách Dorothea, se mohou přijít poradit za zkušenými experty umění do Grandhotelu Zvon. Po oba dva dny, 6. – 7. listopadu, je tu najdou od 10.00 do 17.00. Pokud znalci Dorothea objeví výjimečně kvalitní dílo, sepíšou s jeho majitelem smlouvu a dohodnou se na zařazení předmětu do některé z nadcházejících aukcí v roce 2019.

Více na www.dorotheum.cz.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Sedíte od rána do večera v práci a už teď se chcete těšit na to, jak strávíte léto? Horké dny se blíží mílovými kroky....

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Další z rubriky

Gentlemani v cylindrech ve Vimperku 9. prosince s koncertní verzi V.

Gentlemani v cylindrech v Třeboni 4. prosince s koncertní verzi V.

Vokální seskupení 4TET již téměř šestnáct let udivuje diváky svými neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a...

4TET přiveze do Bechyně novou koncertní verzi V.

4TET přiveze do Bechyně novou koncertní verzi V.

Již téměř šestnáct let udivuje diváky svými neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a nápady vokální seskupení...

Gentlemani v cylindrech v Třeboni 4. prosince s koncertní verzi V.

Gentlemani v cylindrech v Třeboni 4. prosince s koncertní verzi V.

Vokální seskupení 4TET již téměř šestnáct let udivuje diváky svými neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a...

Najdete na iDNES.cz