Po vypuknutí války na Ukrajině se vaše firma ocitla ve velmi obtížné situaci. Jak jste se s touto situací vypořádali?
Máte pravdu, jednalo se o jedno z nejsložitějších období firmy. Na základě předchozích úspěšných dodávek jak na Ukrajinu, tak i do Ruska jsme měli počátkem roku nasmlouvány zakázky v řádu desítek milionů eur, které dávaly jistotu práce a rozvoje na celý rok. Ze dne na den došlo ke kolapsu a zhroucení celého byznys plánu. Museli jsme okamžitě přistoupit ke krizovému řízení, minimalizovat náklady na všech úrovních a přijmout řadu nepopulárních opatření včetně snížení počtu zaměstnanců. Díky dobrým výsledkům v předchozích letech a vytvořeným rezervám jsme naštěstí měli prostor tato opatření realizovat.
Přijímat nepopulární opatření je jistě velmi náročné a vyžaduje osobní odvahu. Jak jste toto období prožíval vy osobně?
Naštěstí na prožívání osobních pocitů nebyl čas. Ocitli jsme se v situaci, kdy bylo potřeba společně napnout všechny síly k tomu, abychom zajistili práci pro 200 zaměstnanců a zachovali chod firmy. Hlavní tíha ležela na obchodním oddělení, které muselo co nejrychleji nahradit výpadek zakázek jak z Ruska, tak i Ukrajiny. Zakázky do Ruska byly z naší strany okamžitě ukončeny. Velmi jsme se obávali i o zakázky na Ukrajinu, protože většina našich zákazníků ležela v blízkosti bojové linie. Naštěstí naše produkty jsou dodávkami pro strategickou infrastrukturu, a jelikož se ukrajinským silám podařilo postup agresora zastavit, byla s ukrajinskými zákazníky spolupráce opět navázána. Jsme velmi rádi, že svými dodávkami pomáháme udržet ukrajinskou strategickou infrastrukturu v chodu.
Jaké jiné kroky jste provedli, abyste situaci stabilizovali?
Jak již bylo řečeno, z hlediska obchodního bylo potřeba nahradit výpadek zakázek. To se podařilo jak díky obnovení zakázek z Ukrajiny, tak i zvýšeným úsilím v nedůlní výrobě. Dodáváme velmi zajímavé výrobky pro rakouské a italské zákazníky, podařilo se nám nasmlouvat a dodat několik kotlů. Zahájili jsme spolupráci v oblasti kolejových železničních vozidel. Tito zákazníci se k nám vrací a zdá se, že objem těchto nedůlních zakázek na trhy EU poroste.
Firma T Machinery je zejména výrobcem důlní techniky pro dobývání uhlí. Nezávisle na válce na Ukrajině se jedná o oblast, která prochází útlumem. Jakým směrem se bude vaše společnost vyvíjet?
Je pravda, že nyní pochází většina tržeb naší společnosti z důlní činnosti, která je výrazně ovlivněna opatřeními Green Dealu. Na druhou stranu, naše produkty jsou převážně určeny pro hlubinné dobývání koksovatelného uhlí používaného v hutích, nikoliv k výrobě elektrické energie. Tato těžba je z hlediska Green Dealu považována za akceptovatelnou, neboť reálně pro výrobu oceli neexistuje žádná jiná alternativa. Jako klíčový vidíme vstup do nových teritorií, případně návrat tam, kde jsme již působili. Jedná se zejména o Indii, Vietnam, Kazachstán, Turecko, ale i evropské státy, zajímavé jsou projekty v Pobaltí, případně na Balkáně.
Odhlédneme-li od důlní výroby, jakými směry se momentálně vyvíjíte?
Důlní výrobu určitě neopouštíme. Hlubinné dobývání není jenom uhlí, ale řada jiných hornin či minerálů od ropných břidlic, solí, potaše apod. Zde je pro naše produkty stále obrovská příležitost, kterou musíme využít. V oblasti výroby kotlů navazujeme na dlouhodobé zkušenosti a schopnosti naší firmy. V této komoditě máme přetlak požadavků a potřebovali bychom posílit o zručné svářeče, což je bohužel slabé místo celého českého průmyslu. V neposlední řadě se zapojujeme do vývoje nových postupů a technologií v oblasti kolejových železničních vozidel.
Jak byste závěrem zhodnotil současnou pozici firmy z pohledu významného zaměstnavatele ve vašem regionu?
Naše společnost bude příští rok slavit 90 let a i vzhledem k tomu, že neseme dědictví podnikání Tomáše Bati, je pro nás otázka zaměstnanců klíčová. Během kritické situace po začátku války jsme museli dělat rychlá opatření, a jak již to bývá, řada z nich byla nepopulární. Nyní jsme již stabilizováni, máme zakázkové krytí a začínáme tedy opět rozšiřovat náš tým. Potřebovali bychom posílit o již zmiňované svářeče, ale i technology, konstruktéry a další profese. Z hlediska zaměstnanců bylo jistě velmi příznivé zásadní zvýšení mezd od října, které kompenzuje letošní výraznou inflaci a zajišťuje, že reálný příjem zaměstnanců zůstane zachován. Na zaměstnance budeme samozřejmě myslet i v dalším období.