Špilberk: hrad, vězení a nově technická památka. Pomohly finance z EU

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Unikátní vodojemy ukryté ve východním opevnění brněnského hradu Špilberk brzy odkryjí svá tajemství. Tato monumentální technická památka právě prochází rekonstrukcí za 113 milionů korun. Pomohly také finance z EU - téměř 100 milionů poskytla Evropská unie. Vodojemy můžete navštívit od příštího léta.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Špilberk | foto: Zastoupení EK v ČR

Hrad Špilberk je neoddiskutovatelnou dominantou města Brna, za což vděčí i svému robustnímu cihlovému opevnění. Právě to z něj udělalo nejvýznamnější barokní pevnost na Moravě v 18. století a později ho proslavilo jako nedobytné vězení.

Mohutné bastiony Špilberku přitom přispívaly k bezpečnosti Brňáků jen několik desítek let. Už v roce 1809 je pobořila napoleonská vojska, když z města po několikaletém pobytu odtáhla. Místní si však věděli rady. Místo, aby je nechali zchátrat, chytře je využili. Z východního bastionu udělali v roce 1870 raritu - nejvýše položený brněnský vodojem. Díky němu získali přístup k pitné vodě i obyvatelé nové zástavby na úpatí Kraví hory a dalších brněnských kopců.

Finance z EU - Evropská unie poskytla jen na jižní Moravě přes 500 milionů korun

Časy se mění a slavné vodojemy už tuhle úlohu dávno neplní. Ale Brňáci si opět věděli rady, jak je unikátně využít. V těchto dnech vrcholí rekonstrukce severovýchodního bastionu včetně historických vodojemů – poslední ze série špilberských rekonstrukcí, trvajících posledních 25 let. Stála skoro 113 milionů korun, z nichž 96 milionů poskytla Evropská unie. Hotová by měla být během jara. Díky tomu kraj získá neotřelou technickou památku a „tahák“ na turisty.

Špilberk přitom není zdaleka jediná památka, na kterou poskytla v posledních letech finance EU – jen na jižní Moravě je nyní v realizaci 12 podobných projektů, kterým Unie přiklepla přes 500 milionů korun.

Hrad Špilberk – monumentální prostory vodojemů se stanou přístupnějšími

Brněnské vodojemy vznikly v útrobách špilberského opevnění dva, oba devět metrů hluboké, sytě černé, vymalované voděodolnou omítkou. Starší, cihlový, byl postaven v roce 1870 a pyšní se velkolepými sloupovými přepážkami a valenou klenbou, která je pro technické památky z této doby typická. Mladší vodojem z roku 1900 ukazuje, kam se pokrok za třicet let posunul. Je dvakrát větší, není již z cihel, ale z železobetonu a není v něm ani stopy po zdobných prvcích, jejichž náznaky se pyšní jeho starší bratr.

Jedinými vstupy do nitra bastionu jsou nyní úzké vstupní šachty zastřešené cihlovými budkami, o něž oko kolemjdoucího zavadí jen stěží. Jimi také v dobách socialismu lezli dovnitř odvážlivci, kteří po sobě zanechali na stěnách otisk doby v podobě expresivních nápisů a kreseb. 

Příští rok se ale monumentální prostory vodojemů stanou přístupnějšími: z úrovně jihovýchodního bastionu do nich nově povede pohodlná chodba, která umožní návštěvníkům vstup do nově vytvořeného lapidária.

Více informací najdete na www.spilberk.cz. Informace o projektech, do kterých proudí finance z EU, a rady, jak získat dotace, naleznete na www.dotaceeu.cz.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Sedíte od rána do večera v práci a už teď se chcete těšit na to, jak strávíte léto? Horké dny se blíží mílovými kroky....

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Další z rubriky

MDŽ stále žije. V Česku je dokonce populárnější než Valentýn, pánové!

MDŽ stále žije. Slavíme ho už 110 let. V Česku je dokonce populárnější než...

Blíží se pátek 8. března a s ním MDŽ. Tradiční svátek všech žen. V posledních letech se těší rostoucí oblibě a pro ženy...

Moravia Systems na trhu již více než 25 let

Armatury

Moravia Systems a.s. je česká obchodně-výrobní společnost, která od roku 1992 dodává průmyslové armatury, potrubí a...

Po čem ženy touží na Valentýna?

Po čem ženy touží na Valentýna?

Každá žena očekává na Valentýna od muže vyjádření jeho lásky. Přemýšlí, co pro ni partner připraví. Proč ji tedy...

Najdete na iDNES.cz