Představte si osmdesátiletého nebo devadesátiletého člověka, který žije sám. Mohou ho trápit problémy se zrakem, ale i sluchem. „Pokud nemá dostatek podnětů, přestává se hýbat a komunikovat s okolím. Velmi brzy se tak u něho může projevit demence. Mozek udržujeme aktivní jen s pomocí tréninku a dostatku podnětů. Šedý zákal v pokročilém stádiu už značně negativně ovlivňuje zrak, a člověk tak postupně přichází o nejdůležitější zdroj vizuálních informací ze svého okolí. Z pohledu očního lékaře může být operace šedého zákalu také výraznou prevencí atrofie mozku z důvodu stařeckých změn,“ vysvětluje docentka MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.
Demence nejčastěji postihuje osoby ve věku 60 až 65 let a starší, často bývá spojena s Alzheimerovou chorobou, hypoxií po infarktu myokardu či Parkinsonovou nemocí. Postiženým nejprve odumírají buňky krátkodobého paměťového centra, postupem času je zasažena i dlouhodobá paměť, kterou doprovází porucha reálného myšlení. „Dochází také k poškození zrakově-prostorových funkcí“, které přispívají ke zhoršení orientace a odhadu vzdálenosti. Později se přidružují i změny v emoční oblasti – člověk je náladový, vznětlivý, depresivní, vymýšlí si, projevuje se sobecky a zlomyslně,“ vysvětluje klinický psycholog Mgr. Petr Křenek.
Rostoucí nesamostatnost
Odstranění šedého zákalu úplně bývá výraznou změnou k lepšímu. Starší člověk kvůli slabému zraku přestává být samostatný. Nedokáže si uvařit, postarat se sám o sebe nebo vykonávat základní hygienické návyky. V pokročilém stádiu s sebou šedý zákal přináší několik nepříjemných a mnohdy bezpečných doprovodných příznaků. Patří mezi ně citlivost na světlo, neostré vidění, zamlžený obraz a vidění barev se šedavým nádechem.
„Ve věkové skupině nad 65 let je odstranění šedého zákalu nejčastějším chirurgickým zákrokem. Operace katarakty je ale dnes indikována již v mnohem mladším věku a dnešní pacienti očekávají excelentní funkční vidění. V současné době jsme schopni implantací torických nitroočních čoček efektivně redukovat také pooperační astigmatismus, tedy vadu způsobující nepřesné zaostření světla na sítnici, a významně tak snížit nutnost nošení brýlí,“ vysvětluje docentka Skorkovská.
Preloadovaná nitrooční čočkaPreloadovaná asférická čočka je novinkou společnosti Alcon pro operace šedého zákalu a zlepšení vidění za zhoršených světelných podmínek. Čočka je vložená v injektoru (preloadovaná), pohybem pístu se složí a pomocí mikrořezu se vkládá do oka. Díky tomu odpadá nutnost s čočkou ručně manipulovat. Mezi výhody preloadované čočky patří odstranění rizika jejího poškození a také rychlejší a bezpečnější provedení zákroku díky menšímu počtu použitých nástrojů a sadě na jedno použití pro každého jednotlivého pacienta. Oční klinika NeoVize Brno je jednou z prvních v ČR, která preloadované nitrooční čočky používá. Jejich cena je stejná jako u základní asférické čočky, přestože poskytuje vyšší komfort i bezpečí. |
Po operaci člověk podle odborníků najednou mentálně ožívá. Vrátí se mu pocit, že opět dokáže vnímat a pozorovat svět. Znovu si může číst a bez problémů sledovat své oblíbené televizní programy. Zkrátka opět přijímá informace pomocí nejdůležitějšího smyslového orgánu. Odstranění šedého zákalu přináší novou radost a energii často i celé rodině.
Prevence úrazů
Dobrý zrak bývá také prevencí nejrůznějších úrazů. Právě kvůli zhoršenému a rozmazanému vidění jako přes zamlženou clonu, které je běžným příznakem šedého zákalu, ztrácejí starší lidé orientaci, zamotávají se nebo padají. Přicházejí tak k nešťastným úrazům či zlomeninám končetin. „Operace šedého zákalu je podle nás jistou prevencí zlomenin krčku. Když člověk hůř vidí, nevšimne si schodu nebo jiné nerovnosti na zemi. Snadno klopýtne, spadne a mnohem hůře se mu hojí zlomeniny. Zejména v případě zlomenin kyčelních kloubů, které pacienta připoutají na lůžko, nejednou následuje do půl roku zápal plic a stav, který je jen obtížně léčitelný,“ vysvětluje docentka Skorkovská.
Podobný stav „zrakové nejistoty“ může starší člověk zažívat třeba na přechodu pro chodce. Zejména při ostrém světle má člověk se šedým zákalem před okem mléčný film, vše ostatní vnímá rozmazaně a zamlženě. Často si nevšimne, že se na něj z některé strany řítí auto. Teoreticky tak operace šedého zákalu může v některých případech seniorům zachránit život.
Na operaci bez otálení
Jedinou možností léčby šedého zákalu je operace, při které oční chirurg odstraní zakalenou čočku a nahradí ji novou. Starý mýtus, že zákal musí před operací nejdříve dozrát, už dávno neplatí. Naopak, čím dříve zákrok podstoupíte, tím méně komplikací riskujete. Zákrok by měl přijít už ve chvíli, kdy se projeví první známky zhoršeného vidění, bez ohledu na věk. Během operace oční chirurg odstraní z pouzdra čočky zakalenou hmotu a nahradí ji čočkou umělou.
Zákrok může chirurg vykonávat manuálně, anebo laserem. Při laserové operaci šedého zákalu femtosekundovým laserem nepoužívá oční chirurg skalpel či jiné ostré nástroje. Ty nahrazuje „robot“, precizní laserový paprsek řízený počítačem a kontrolovaný chirurgem. Celá laserová procedura probíhá úplně bez dotyku lidské ruky a je šetrnější.
„Zájem o tuto šetrnou metodu celosvětově roste a brzy bude dostupná i pacientům brněnské NeoVize,“ doplňuje docentka Skorkovská.