Pálava je sice druhou nejmenší CHKO v Česku, rozmanitost zdejší přírody je ale ohromující. Vyprahlé vápencové skály, rozkvetlé stepi, dubové lesy, slaniska nebo zbytky lužních luk a lesů, to všechno najdeme na pár desítkách čtverečních kilometrů. Oblast je významná i z hlediska osídlení lidmi – to, že na Pálavě žijí lidé už od pravěku, dosvědčuje nespočet unikátních archeologických nálezů.
Všechna tato témata představuje interaktivní expozice Domu přírody Pálavy, který vznikl rozsáhlou rekonstrukcí a dostavbou bývalého archeologického muzea. Historická barokní budova doslova prokoukla – výstavní prostor se rozšířil pod zem do nově vybudovaného betonového sklepa, na jehož střeše evokuje pálavskou krajinu jezírko a vápencová skalka s typickými druhy rostlin.
Pálava všemi smysly
Prohlídka začíná v jedné z historických místností s klenutými stropy, která slouží jako netradiční kino. Na čtyři stěny se tu promítá krátký film ukazující život na Pálavě v průběhu roku. Jedinečné záběry s podmanivou hudbou návštěvníka doslova obklopí.
Hlavní část nové expozice vybízí k poznání pestré pálavské krajiny všemi smysly. Kromě fotografií, ilustrací nebo vylisovaných rostlin si návštěvníci mohou ohmatat dva druhy pálavských vápenců, poslechnout si křik orla nebo houkání dudka a podívat se na animaci o tom, jak Pálava vyrostla ze dna dávných moří. A samozřejmě si do nejmenšího detailu prohlédnout stovky exponátů vzácných a chráněných druhů, které není snadné v přírodě běžně zahlédnout. V neposlední řadě podzemní prostor oživuje velké akvárium s druhy typickými pro nedalekou řeku Dyji.
Pálava a člověk
Dominantou místnosti je velký betonový model Pálavy, na který je možné promítnout mapu nebo krátkou animaci o proměnách krajiny v čase. Předměty ve vitrínách po obvodu modelu, krátké texty a filmy ukazují stopy lidí v pálavské krajině. Stopou minulosti je i mušovský kostel, obklopený vodou Novomlýnských nádrží – jediný pozůstatek vesnice, která padla za oběť stavbě přehrady. Příběhy o tom, jak se v Mušově kdysi žilo, přibližují pamětníci prostřednictvím zvukových nahrávek. Další část expozice, zaměřené na lesní hospodaření a vinice, představuje důležitost vědy a výzkumu. Grafy, mapy a obrázky doprovázejí dva filmy.
Zábava a poznání pro malé i velké
Na první pohled není expozice moc velká, u filmů, audionahrávek i exponátů ale snadno strávíte spoustu času. A nemusíte se bát vzít s sebou děti – těm prohlídku zpestří zábavný pracovní list. Expozicí je provede dudek, maskot pálavského Domu přírody. Pro školní skupiny je připraveno několik edukačních programů. Kromě stálých výstavních prostor se v Domě přírody Pálavy konají i nejrůznější sezonní akce: přednášky, exkurze nebo doprovodné programy pro děti.