Festival přinese do Znojma hudební hvězdy i gastronomické zážitky

Komerční sdělení   0:03aktualizováno  0:03 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Hudební festival Znojmo již počtrnácté promění Znojmo a okolí v dějiště jednoho z nejoblíbenějších festivalů klasické hudby u nás. Jeho předností je od prvního ročníku propojení s víny a atraktivními místy v historickém Znojmě a jeho krásné okolní přírodě. Na festivalu zazní klasická hudba, cimbálová muzika i jazz.

Patron festivalu Pavel Šporcl si zahrál s Cimbálovou muzikou Antonína Stehlíka na tradičním setkání festivalů na magickém místě Heiligerstein. | foto: Vítězslav Otruba

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Festival se ve Znojmě koná od 12. do 29. července, což ho pasuje mezi velmi atraktivní aktivity pro trávení letních prodloužených víkendů na Znojemsku, nebo celotýdenní rodinné dovolené. Osmnáctidenní program čítá 30 koncertů a doplňkových akcí.

Jedinečné koncerty festivalu na míru připravují všichni účinkující

Unikátem Hudebního festivalu ve Znojmě je jeho dramaturgické zaměření na jedno společné téma. „Letos je to svár duše s tělem podle festivalové opery, kterou připravujeme ve vlastní produkci. Dramaturgie se promítne do více než dvaceti koncertů festivalu. Dali jsme interpretům zadání a oni podle něj sestavili program svých vystoupení,“ vysvětlil prezident festivalu Jiří Ludvík.

Čtrnáctý ročník festivalu se ponese v duchu rozporů mezi fyzičnem a duchovnem. Speciální programovou nabídku si pro festival připravil i patron festivalu Pavel Šporcl, který vystoupí na festivalu poprvé v triu se svým bratrem Petrem Šporclem a klavíristou Karlem Košárkem.

Pavel Šporcl

Pavel Šporcl letos v rámci festivalu vystoupí dvakrát.

„Do Znojma každoročně přijíždím na několik dní, není to jen práce, ale hlavně radost. Letos jsem si připravil dva koncerty, na které jsem dostal stejně jako ostatní účinkující na letošním ročníku zadání svár duše s tělem. Takže jsem připravil dvě vystoupení na míru a už se na ně moc těším. Ve Znojmě mají koncerty skvělou atmosféru,“ prozradil patron festivalu Pavel Šporcl.

Il Giardino Armonico, držitelé Grammy, si pro své turné vybrali z České republiky právě Znojmo

Italský ansámbl Il Giardino Armonico patří mezi nejvyhledávanější orchestry, které interpretují starou hudbu na dobové nástroje a v poučené interpretaci. Do Znojma přijedou v rámci svého turné Serpent & Fire (Had a oheň) a jako host s nimi přijede Anna Prohaska, operní pěvkyně, která již získala řadu uznávaných ocenění.

Il Giardino Armonico

Orchestr Il Giardino Armonico vystoupí s programem Serpent & Fire ve Znojmo 29. července. Lístky jsou v předprodeji přes smsticket.cz.

Co o koncertu říkají?

Anna Prohaska, cenami ověnčená sopranistka
„Myslím, že Serpent and Fire je zajímavou ukázkou toho, jak orchestr přináší do hudby pomyslný zvuk beranidla. Je to podle mě vlastně jako hard rock nebo heavy metal. Zpěvák se ve své melodii vznáší na divokých vlnách hudby a nechává se unášet nárazy melodie na skaliska.“

Giovanni Antonini, dirigent a zakladatel Il Giardino Armonico
„Projekt Serpent and Fire je jako výlet do různých období. Nejde o nějaký muzikologický vhled, spíš je celý koncert sestaven jako jakýsi sen. V programu přeskakujeme z jednoho díla do druhého a mění se cítění, vnímání a charakter. Stejně jako ve snech v tom není logika, nebo je jiná než v bdělém stavu.”

Pavel Šporcl, houslový virtuóz a patron festivalu
„S účastí zahraničních sólistů a ansámblů tak zvučných jmen se povědomí festivalu nepochybně šíří za hranice naší republiky. Nejen dramaturgie, ale i vynikající obsazení vypovídá o velmi vysoké úrovni festivalu a schopnostech lidí, kteří jej řídí a produkují.”

Miloš Štědroň, uznávaný hudební historik
„Il Giardino Armonico bylo vždycky velkým zážitkem. Dokázali perfektně interpretovanou hudbu od manýrismu po vrcholné baroko umístit do prostoru a pojednat ji tak, že to byl úchvatný vjem. Ve Znojmě tomu nebude jistě jinak.”

Roman Válek, umělecký ředitel festivalu
„Koncert proslulého italského barokního orchestru Il Giardino Armonico je národní událostí. Tento soubor by mohl být směle přirovnán k Beatles barokní hudby. Ještě před 10 lety by takový koncert ve Znojmě i kdekoli v České republice patřil spíše do říše science fiction.“

Jiří Ludvík, prezident festivalu a nadšenec do realizace velkých snů
„Jde o nejlepší barokní orchestr světa a Anna Prohaska patří mezi pět nejlepších sopranistek dnešních dnů. Je to velká světová hvězda staré hudby a mít je na festivalu je velká pocta. Čekali jsme 8 let, než nás zařadili do turné.”

Festival jako jediný v Česku každoročně připravuje vlastní scénické dílo

Festivalovým projektem, který letos zahájí festival, bude scénické oratorium s komickými prvky Svár duše s tělem od italského skladatele Emilia de’ Cavalieriho. V dobové hudební interpretaci souboru Czech Ensemble Baroque zazní Svár duše s tělem 12., 13. a 14. července ve znojemském kostele sv. Michala a přenese diváky a posluchače do roku 1 600.

„Je to látka hodně stará, ale rozhodně nosná do dnešní doby. Každý se v tom může najít, všichni svádíme nějaké spory,” řekl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Dílo se považuje za první oratorium v dějinách hudby. „Inscenace Svár duše s tělem bude pestrá, bujará a kontrastní. Zajímavostí je třeba tajuplný nástroj regal, nebo hodně netradiční scéna, která půjde do hloubky kostela,” pochvaluje si Roman Válek, umělecký ředitel festivalu a zároveň dirigent orchestru.

Inscenaci režíruje Ladislava Košíková, scénu a kostýmy připravil Tomáš Hanzlík, v hlavních pěveckých rolích se představí Markéta Cukrová, Tadeáš Hoza, Jiří Miroslav Procházka, Jakub Kubín, Martin Vacula a další.

Příběh o Kristu

Umělecký ředitel festivalu letos připravuje s Czech Ensemble Baroque scénické oratorium Svár duše s tělem.

Nejen svár duše s tělem, ale i vody s vínem

Znojemský hudební festival přináší excelentní koncerty špičkových českých i zahraničních umělců, které pořádá na atypických místech historického Znojma i jeho okolí. S hudbou se tak návštěvníci setkávají i v prostorách zámků ve Vranově nad Dyjí, v Jevišovicích či v Uherčicích. Putují za ní společně s umělcem – varhaníkem po okolních kostelích. Slyší ji na znojemském hradě, na nádvoří historických domů, z radniční věže, ale také pod širým nebem v nádherném prostředí Národního parku Podyjí.

Vyzdvihovanou předností Hudebního festivalu Znojmo je propojení kvalitní hudby s uznávanými víny místních vinařů. Festival dlouhodobě spolupracuje s předními znalci vín a každoročně připravuje limitovanou edici festivalových vín, jejichž ochutnávky doprovázejí všechny koncerty a doprovodné akce festivalu.

Festival dlouhodobě spolupracuje s předními znalci vín a každoročně připravuje...

Festival dlouhodobě spolupracuje s předními znalci vín a každoročně připravuje limitovanou edici festivalových vín.

Gastronomie dlouhodobě stojí v oprávněném hledáčku návštěvníků festivalu. Pozoruhodný je gastrokoncert Hostina na zámku, při kterém návštěvníci ochutnávají vybrané lahůdky předního českého šéfkuchaře v nádherném historickém Sálu předků vranovského zámku a při tom jim hraje dobová hudba doplněná o tanec. „Letos vzniká speciální menu podle šéfkuchaře Radka Davida z restaurace La Veranda, účinkuje mimořádný taneční soubor Alla Danza Brno – Baroque a hudební uskupení Czech Ensemble Baroque Taffel Trio. Přiřazení mimořádných vín k pokrmům připravil šéfredaktor WINE & Degustation Michal Šetka,“ uvedla tisková mluvčí Petra Štorková. V době konání festivalu jsou hodně aktivní také festivalové restaurace, které nabízejí speciální menu a víno speciální festivalové edice.

Proč si nenechat ujít Hudební festival Znojmo 2018

  • víno a gastronomie přímo na koncertech ve spojení s hudbou
  • netradiční místa pro konání koncertů, která jsou veřejnosti mnohdy volně nepřístupná
  • autentické zpracování na dobové nástroje a ve stylové interpretaci
  • vlastní produkce scénického díla, tzv. festivalová stagiona na míru Znojmu

Termín: 12.–29. 7. 2018 (14. ročník)
Místo: Znojmo a okolí (nádvoří, náměstí, jízdárna, kostely, parky, zámky)

Účinkující: Il Giardino Armonico, Pavel Šporcl, Petr Šporcl, Karel Košárek, Czech Ensemble Baroque, Brno Baroque Trio, Martin Jakubíček, Clarinet Factory aj.…

Téma: Svár duše s tělem a vody s vínem – fyzično se bude potýkat s duchovnem a voda s vínem (téma se prolíná celým programem)

Vlastní produkce: Emilio de’ Cavalieri: Svár duše s tělem (Rappresentatione di Anima et di Corpo) – scénické provedení nejstaršího oratoria s komickými prvky

Patron festivalu: Pavel Šporcl

Více informací: hudbaznojmo.cz, Facebook, YouTube, Instagram

Předprodej vstupenek: smsticket.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Hubnutí vlastně není žádná věda. Stačí naučit své tělo, aby spalovalo tuky a budovalo svaly. Jenže jak toho dosáhnout?...

Umělá inteligence úspěšně dokončila dílo Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák

Dvořákův rozepsaný fragment si nastudovala a úspěšně dokončila umělá inteligence AIVA. Vznikl tak unikátní kulturní...

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tepelná čerpadla prošla v uplynulých 20 letech významnými konstrukčními změnami a výrobci vždy dbali především na...

Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Začínají klíčové chvíle hokejového mistrovství světa. Osm nejlepších týmů se srovnalo do pavouka pro play-off a...

Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Česká reprezentace za sebou na světovém šampionátu na Slovensku už má pět zápasů. Nyní čeká tým trenéra Miloše Říhy...

Další z rubriky

Brno se bude v sobotu bavit premiérovým Dnem Bav se golfem

Brno se bude v sobotu 27. dubna bavit premiérovým Dnem Bav se golfem

Golf umí bavit. Golf překvapuje. Sport pro všechny generace svou pravou tvář ukáže v sobotu 27. dubna v areálu...

Chcete prodat umělecká díla? Poradíme vám.

Chcete prodat umělecká díla? Poradíme vám.

Majitelé uměleckých děl, kteří zvažují jejich prodej, si je mohou nechat ocenit v rámci poradenských dnů aukčního domu...

Ověřte si na klinice LEXUM, zda vám hrozí makulární degenerace sítnice

Genetický test se provádí z izolované DNA, která se získává stěrem z bukální...

Dle dostupných statistik vyplývá, že v ČR ročně přibývá až 1000 nových pacientů s věkem podmíněnou makulární degenerací...

Najdete na iDNES.cz