Hodnotné umění, nebo pouhá cetka?

Komerční sdělení   8:56aktualizováno  8:56 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Majitelé uměleckých předmětů se mohou přesvědčit na poradenských dnech Dorothea. Český trh s uměním zažívá zlaté časy. Letošní aukce ukazují, že největší zájem mají sběratelé o české výtvarné umění, poptávka však roste i po dekorativních předmětech, porcelánu a luxusních starožitnostech.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pavel Janák, kubistický kávový servis, prodáno v aukci Dorothea za 340 tisíc korun | foto: Dorotheum

Vlastníkům kvalitních uměleckých předmětů z Brna se letos už naposledy nabízí příležitost, jak je dobře zpeněžit. Od 4. do 6. prosince mohou navštívit poradenské dny aukčního domu Dorotheum v hotelu Continental, kde si mohou nechat bezplatně prověřit pravost a původ svých děl, a také odhadnout cenu, kterou by mohla mít pro dražitele. Zároveň mohou své umění nabídnout do velkých mezinárodních aukcí s uměním a starožitnostmi, které Dorotheum pořádá v roce 2019.

„Lidé mají mnohdy doma ve vitrínách starožitné a umělecké předměty po svých předcích, ale vůbec vlastně netuší, co vlastní. Nemají představu o jejich hodnotě, někdy se i bojí, aby při prodeji nenaletěli podvodníkům. Poradenské dny Dorothea jsou ideální možností, jak zjistit více o potenciálu těchto děl na trhu s uměním. Majitelé umění si mohou přijít pro radu za respektovanými odborníky na výtvarné a užité umění, a navíc se dozvědí, jaké výhody má prodej umění v aukcích, kterých se účastní sběratelé z celého světa,“ uvádí ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum Dr. Mária Gálová, MBA.

V čem jsou aukce takříkajíc „sázkou na jistotu“, je, že garantují prodej v cenách, které odpovídají aktuální hodnotě předmětu na trhu s uměním. Sběratelé mají zájem nejen o autory, kteří jsou dlouhodobě v kurzu – příkladem takových umělců může být Emil Filla, Václav Radimský nebo Antonín Slavíček. Usilují také o umělce, jejichž tvorba zůstává trošku v pozadí anebo teprve čeká na svůj okamžik objevení. Na vzestupu jsou také umělci 2. poloviny 20. století a výrazný nárůst cen zaznamenávají práce na papíře.

Po čem se sběratelé umění pídí

Ukázkovým příkladem autora, který stoupá v oblibě u českých sběratelů, je básník a grafik Bohuslav Reynek. „Jeho práce jsou nezaměnitelné a vzdor tomu, že vznikaly za velmi svízelných životních okolností, uchovávají v sobě hlubokou krásu a klid,“ podotýká Mária Gálová. I proto podle ní Reynek oslovuje stále větší skupinu sběratelů. Ceny za umělcova díla významně vzrostly už v loňské aukci Dorothea Bohuslav Reynek 99+1, před nedávnem ale padl nový autorský rekord u grafiky Pieta s růžemi, která se v aukci Dorothea prodala za 504 tisíc korun.

Nejen obrazy, kresby a grafiky, ale také vzácné užité umění a starožitnosti patří mezi vyhledávané segmenty umění. Mezi úspěšně vydražená díla se zařadil například kubistický kávový servis navržený Pavlem Janákem, jehož cena vystoupala na 340 tisíc korun. Úspěch slavil také kavkazský koberec „Kazak – Karachoph“ z počátku 20. století, který si nový majitel koupil za 180 tisíc korun.

Jak se odhaduje cena díla

Hodnotu uměleckého předmětu určuje hned několik faktorů. Do výsledné ceny se kromě autora díla, tvůrčího období vzniku a stavu, ve kterém se umění dochovalo, promítá i jeho historie. Tedy jestli se v minulosti objevilo na nějaké výstavě nebo bylo publikováno, a také jeho provenience – tedy komu dosud patřilo a zda bylo součástí nějaké významnější sbírky.

Poradenství Dorothea v Brně

Poradenské dny pořádá aukční dům Dorotheum už déle než 20 let. Letošní poslední příjem předmětů v Brně se koná v hotelu Continental, na adrese Kounicova 6 v Brně. Experti na umění budou majitelům umění k dispozici od 4. do 6. prosince 2018, vždy od 10 do 17 hodin.

Více na www.dorotheum.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Obujte se do toho! Vyrazte za zážitkem ze svého 1. běžeckého závodu

Obujte se do toho! Doběhněte si pro zážitek ze svého 1. běžeckého závodu

Nazujte běžecké boty a rozběhněte se. Pro radost z pohybu. Pro zážitky. Pro lepší formu i postavu. Nebo třeba proto,...

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto by rodiče každého školáka měli být při výběru školní aktovky nebo batohu...

5 trendy sedaček, které rozzáří váš interiér

Sedačka Sammy se hodí do velkých obývacích pokojů.

Chystáte se obléct svůj obývací pokoj do nového designu? Mrkněte se na trendy sedačky, které váš interiér doladí,...

Výhody SSOŠ a Gymnázia Bean? Individuální přístup a atraktivní obory

Výhody SSOŠ a Gymnázia Bean? Individuální přístup a atraktivní obory

Ať již přemýšlíte, kam dát studovat svého potomka, až skončí základní školu, či byste si sami chtěli rozšířit vzdělání,...

Obujte se do toho! Vyrazte za zážitkem ze svého 1. běžeckého závodu

Obujte se do toho! Doběhněte si pro zážitek ze svého 1. běžeckého závodu

Nazujte běžecké boty a rozběhněte se. Pro radost z pohybu. Pro zážitky. Pro lepší formu i postavu. Nebo třeba proto,...

Další z rubriky

Hypotéky jsou nejlevnější od začátku roku

Hypotéky jsou nejlevnější od začátku roku

Je ideální čas k nákupu i prodeji nemovitosti, tvrdí odborníci. Nejnižší za posledního půl roku. Takové jsou aktuální...

Sunshine Wellness v Therme Laa. Svítí slunce či prší? Nám je to jedno

Sunshine Wellness v Therme Laa. Svítí slunce či prší? Nám je to jedno!

Letní pohoda v Therme Laa je silně návyková záležitost. Pár kilometrů od českých hranic na vás čeká dokonalý vodní...

Golfové léto v brněnské Olympii vrcholí

Golfové léto v brněnské Olympii vrcholí

Léto v obchodním a zábavním centru Olympia Brno opět patří golfu a minigolfu. Na návštěvníky čeká v pasážích hned...

Najdete na iDNES.cz