Hodnotné umění, nebo pouhá cetka?

Komerční sdělení   8:56aktualizováno  8:56 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Majitelé uměleckých předmětů se mohou přesvědčit na poradenských dnech Dorothea. Český trh s uměním zažívá zlaté časy. Letošní aukce ukazují, že největší zájem mají sběratelé o české výtvarné umění, poptávka však roste i po dekorativních předmětech, porcelánu a luxusních starožitnostech.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pavel Janák, kubistický kávový servis, prodáno v aukci Dorothea za 340 tisíc korun | foto: Dorotheum

Vlastníkům kvalitních uměleckých předmětů z Brna se letos už naposledy nabízí příležitost, jak je dobře zpeněžit. Od 4. do 6. prosince mohou navštívit poradenské dny aukčního domu Dorotheum v hotelu Continental, kde si mohou nechat bezplatně prověřit pravost a původ svých děl, a také odhadnout cenu, kterou by mohla mít pro dražitele. Zároveň mohou své umění nabídnout do velkých mezinárodních aukcí s uměním a starožitnostmi, které Dorotheum pořádá v roce 2019.

„Lidé mají mnohdy doma ve vitrínách starožitné a umělecké předměty po svých předcích, ale vůbec vlastně netuší, co vlastní. Nemají představu o jejich hodnotě, někdy se i bojí, aby při prodeji nenaletěli podvodníkům. Poradenské dny Dorothea jsou ideální možností, jak zjistit více o potenciálu těchto děl na trhu s uměním. Majitelé umění si mohou přijít pro radu za respektovanými odborníky na výtvarné a užité umění, a navíc se dozvědí, jaké výhody má prodej umění v aukcích, kterých se účastní sběratelé z celého světa,“ uvádí ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum Dr. Mária Gálová, MBA.

V čem jsou aukce takříkajíc „sázkou na jistotu“, je, že garantují prodej v cenách, které odpovídají aktuální hodnotě předmětu na trhu s uměním. Sběratelé mají zájem nejen o autory, kteří jsou dlouhodobě v kurzu – příkladem takových umělců může být Emil Filla, Václav Radimský nebo Antonín Slavíček. Usilují také o umělce, jejichž tvorba zůstává trošku v pozadí anebo teprve čeká na svůj okamžik objevení. Na vzestupu jsou také umělci 2. poloviny 20. století a výrazný nárůst cen zaznamenávají práce na papíře.

Po čem se sběratelé umění pídí

Ukázkovým příkladem autora, který stoupá v oblibě u českých sběratelů, je básník a grafik Bohuslav Reynek. „Jeho práce jsou nezaměnitelné a vzdor tomu, že vznikaly za velmi svízelných životních okolností, uchovávají v sobě hlubokou krásu a klid,“ podotýká Mária Gálová. I proto podle ní Reynek oslovuje stále větší skupinu sběratelů. Ceny za umělcova díla významně vzrostly už v loňské aukci Dorothea Bohuslav Reynek 99+1, před nedávnem ale padl nový autorský rekord u grafiky Pieta s růžemi, která se v aukci Dorothea prodala za 504 tisíc korun.

Nejen obrazy, kresby a grafiky, ale také vzácné užité umění a starožitnosti patří mezi vyhledávané segmenty umění. Mezi úspěšně vydražená díla se zařadil například kubistický kávový servis navržený Pavlem Janákem, jehož cena vystoupala na 340 tisíc korun. Úspěch slavil také kavkazský koberec „Kazak – Karachoph“ z počátku 20. století, který si nový majitel koupil za 180 tisíc korun.

Jak se odhaduje cena díla

Hodnotu uměleckého předmětu určuje hned několik faktorů. Do výsledné ceny se kromě autora díla, tvůrčího období vzniku a stavu, ve kterém se umění dochovalo, promítá i jeho historie. Tedy jestli se v minulosti objevilo na nějaké výstavě nebo bylo publikováno, a také jeho provenience – tedy komu dosud patřilo a zda bylo součástí nějaké významnější sbírky.

Poradenství Dorothea v Brně

Poradenské dny pořádá aukční dům Dorotheum už déle než 20 let. Letošní poslední příjem předmětů v Brně se koná v hotelu Continental, na adrese Kounicova 6 v Brně. Experti na umění budou majitelům umění k dispozici od 4. do 6. prosince 2018, vždy od 10 do 17 hodin.

Více na www.dorotheum.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Tři zápasy, šest bodů a skóre 12:7. Taková je bilance české hokejové reprezentace na právě probíhajícím světovém...

Spojování těžko svařitelných kovů v automotive a v elektronice

Nanosekundové (ns) svařování hliníku k nerezové oceli, měkké oceli a mědi

Technika spojování různorodých kovů je již dlouhou dobou výzvou pro svařovací inženýry a konstruktéry, kteří často...

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku nabírá grády. Česká reprezentace se den po bitvě s Lotyšskem postaví Italům,...

Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Česká reprezentace za sebou na světovém šampionátu na Slovensku už má pět zápasů. Nyní čeká tým trenéra Miloše Říhy...

Naladí se Češi na čtvrtfinále výhrou? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Naladí se Češi na čtvrtfinále výhrou? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Základní část hokejového mistrovství světa na Slovensku míří do finiše. Česká reprezentace se ve svém posledním utkání...

Další z rubriky

Máte příjem v eurech nebo platíte eury do ciziny? Využijte Europlatbu!

Máte příjem v eurech nebo platíte eury do ciziny? Využijte Europlatbu!

Lidé s příjmy v eurech řeší každý měsíc stejný problém, jak dostat peníze na svůj korunový účet tak, aby poplatky...

Chcete prodat umělecká díla? Poradíme vám.

Chcete prodat umělecká díla? Poradíme vám.

Majitelé uměleckých děl, kteří zvažují jejich prodej, si je mohou nechat ocenit v rámci poradenských dnů aukčního domu...

Valčíky, kvartety a bicykly na festivalu Concentus Moraviae

Mezzosopranistka Magdalena Kožená, patronka festivalu Concentus Moraviae,...

Přes 40 koncertů a doprovodných akcí přichystal prestižní festival Concentus Moraviae do pečlivě vybraných lokalit...

Najdete na iDNES.cz