Aukce letos vystřelily ceny umění. Co má šanci na úspěch, poradí Dorotheum

  0:03aktualizováno  0:03 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Olejomalby, grafiky, kresby, stejně jako výjimečné šperky, porcelán nebo keramika. O tyto předměty byl v uplynulých aukcích Dorothea velký zájem – hned v několik případech se dražitelé postarali o překvapení, když vyšroubovali cenu za dílo na mnohonásobek vyvolávací částky.

František Muzika: Tři larvy II ve žluté, prodáno v aukci Dorothea za 1,8 milionu korun | foto: Archiv aukčního domu Dorotheum

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Co rozhoduje o úspěchu předmětu v aukci, kteří umělci patří mezi nejžádanější anebo jak zjistit, jestli je dědictví po babičce opravdovým skvostem, nebo jen bezcenným předmětem? Brňané si mohou přijít pro radu za zkušenými znalci umění na Dny Dorothea, které se konají 18. – 19. září v brněnském hotelu Continental. Experti tu budou posuzovat umělecké předměty a starožitnosti, vybraná díla pak budou zařazena do aukcí jednoho z nejstarších aukčních domů ve světě.

Dr. Mária Gálová, MBA,  ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

„Čím kvalitnější, tím dražší. I tak by se dal popsat vývoj letošních aukcí Dorothea. Pozorujeme, že dražitelé jsou ve svém výběru daleko náročnější. Stále u nich vede výtvarné umění, ale nezaměřují se jen na známé a dlouhodobě žádané autory, jako jsou například Emil Filla, Jan Zrzavý, nebo František Muzika, jehož obraz Tři larvy II ve žluté jsme v poslední aukci vydražili za 1,8 milionu korun. Poptávka roste po „nových objevech“, autorech, kteří zatím nejsou příliš známí, ale vynikají špičkovými kvalitami. V hledáčku jsou také výjimečná díla umělců 2. poloviny 20. století,“ vyjmenovává Dr. Mária Gálová, ředitelka tuzemské pobočky aukčního domu Dorotheum.

Dražitele chtějí rarity i oceňované klasiky

Jako příklad „sběratelského objevu“, který skončil aukčním rekordem, uvádí Mária Gálová dražbu Zátiší s kytarami od Rudolfa Krajce. Obraz nadějného umělce, který tragicky zemřel v necelých 30 letech, nabídlo Dorotheum za 150 tisíc korun. Zájemci nakonec vyhnali finální cenu na 1,92 milionu korun.

Dny Dorothea

KDY: 18. – 19. září

KDE: Brno, hotel Continental

Z autorů 2. poloviny 20. století uspěl pod kladívkem Josef Istler. Jeho dílo z roku 1968 se vydražilo za více než 2,5násobek vyvolávací ceny – nový majitel za něj dal 360 tisíc korun.

Za uplynulý rok rapidně vzrostl zájem o grafiky Bohuslav Reynka. Fenomenální úspěch slavila sbírka Bohuslav Reynek 99+1, která se prodala za téměř 14 milionů korun. Přitom ceny některých prací začínaly jen na 10 tisících korun. „Další růst zájmu o díla tohoto autora očekáváme v aukci Dorothea, kterou pořádáme už 22. září. Kolekce grafik se symbolickým názvem Bohuslav Reynek: Návrat/Retour pochází ze soukromé sbírky Anne Marie Beslier, blízké přítelkyně autorovy rodiny, a patří k velkým objevům Reynkovy tvorby na trhu s uměním,“ dodává Mária Gálová.

Luxusní starožitnosti vábí sběratele z celého světa

Nejen výtvarné umění, ale i vzácné šperky, starožitnosti a dekorativní předměty jsou teď na vzestupu. U českých i zahraničních sběratelů. K aukčním hitům patřily například barokní hodiny od londýnského hodináře Claudia du Chesne, které si vítěz dražby vybojoval za 264 tisíc korun. V květnové aukci Dorothea zabodovala také dvojice keramických dekorativních mis ze Žitavy z počátku 18. století. Cena každé z mís se zvedla ze startovních 14 tisíc korun na 132 tisíc korun, respektive na 120 tisíc korun.

Claudius Du Chesne: barokní hodiny, prodáno v aukci Dorothea za 264 tisíc korun

Claudius Du Chesne: barokní hodiny, prodáno v aukci Dorothea za 264 tisíc korun

Pavel Janák, kubistický kávový servis, prodáno v aukci Dorothea za 336 tisíc...

Pavel Janák, kubistický kávový servis, prodáno v aukci Dorothea za 336 tisíc korun

Adrenalinová atmosféra doprovázela také dražbu kubistického kávového servisu navrženého Pavlem Janákem. Souboj dražitelů v sále a telefonech zvedly cenu na téměř 340 tisíc korun. Podobný rozruch způsobil luxusní empírový servis z Vídně, jehož cena překročila hranici 200 tisíc korun.

Šance pro majitele umění z Brna

Původ díla, stav, ve kterém se dochovalo, atraktivita autora, ale i výstavy či publikace, kde se daný předmět objevil – to vše má vliv na úspěch díla u sběratelů. Brňané, kteří by chtěli prověřit kvality svých „pokladů“ a jejich šance na trhu, mohou navštívit Dny Dorothea od 18. do 19. září v hotelu Continental v Kounincově ulici. Experti jim tu bezplatně posoudí jejich předměty, odhadnou aktuální hodnotu těchto děl na trhu a vybrané předměty pak po domluvě s majiteli zařadí do nadcházejících dražeb aukčního domu Dorotheum.

Více na www.dorotheum.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Obujte se do toho! Vyrazte za zážitkem ze svého 1. běžeckého závodu

Obujte se do toho! Doběhněte si pro zážitek ze svého 1. běžeckého závodu

Nazujte běžecké boty a rozběhněte se. Pro radost z pohybu. Pro zážitky. Pro lepší formu i postavu. Nebo třeba proto,...

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Nekvalitní aktovka ničí zdraví vašich dětí

Děti jsou to nejcennější, co máme. Proto by rodiče každého školáka měli být při výběru školní aktovky nebo batohu...

5 trendy sedaček, které rozzáří váš interiér

Sedačka Sammy se hodí do velkých obývacích pokojů.

Chystáte se obléct svůj obývací pokoj do nového designu? Mrkněte se na trendy sedačky, které váš interiér doladí,...

Výhody SSOŠ a Gymnázia Bean? Individuální přístup a atraktivní obory

Výhody SSOŠ a Gymnázia Bean? Individuální přístup a atraktivní obory

Ať již přemýšlíte, kam dát studovat svého potomka, až skončí základní školu, či byste si sami chtěli rozšířit vzdělání,...

Obujte se do toho! Vyrazte za zážitkem ze svého 1. běžeckého závodu

Obujte se do toho! Doběhněte si pro zážitek ze svého 1. běžeckého závodu

Nazujte běžecké boty a rozběhněte se. Pro radost z pohybu. Pro zážitky. Pro lepší formu i postavu. Nebo třeba proto,...

Další z rubriky

Regionální potraviny i kvalitní služby, to je česká nezávislá prodejna

Podniková prodejna Mlékárny Otinoves

Co mají společného kvalitní české a regionální potraviny, osobní přístup, řadu doplňkových služeb a blízkost...

Sunshine Wellness v Therme Laa. Svítí slunce či prší? Nám je to jedno

Sunshine Wellness v Therme Laa. Svítí slunce či prší? Nám je to jedno!

Letní pohoda v Therme Laa je silně návyková záležitost. Pár kilometrů od českých hranic na vás čeká dokonalý vodní...

Objevujte krásu bez hranic

Objevujte krásu bez hranic

Vydejte se poznávat krásy dvou regionů a poznejte místa, která jste ještě neviděli. I tak lze charakterizovat projekt,...

Najdete na iDNES.cz