Aukce letos vystřelily ceny umění. Co má šanci na úspěch, poradí Dorotheum

Komerční sdělení   0:03aktualizováno  0:03 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Olejomalby, grafiky, kresby, stejně jako výjimečné šperky, porcelán nebo keramika. O tyto předměty byl v uplynulých aukcích Dorothea velký zájem – hned v několik případech se dražitelé postarali o překvapení, když vyšroubovali cenu za dílo na mnohonásobek vyvolávací částky.

František Muzika: Tři larvy II ve žluté, prodáno v aukci Dorothea za 1,8 milionu korun | foto: Archiv aukčního domu Dorotheum

Co rozhoduje o úspěchu předmětu v aukci, kteří umělci patří mezi nejžádanější anebo jak zjistit, jestli je dědictví po babičce opravdovým skvostem, nebo jen bezcenným předmětem? Brňané si mohou přijít pro radu za zkušenými znalci umění na Dny Dorothea, které se konají 18. – 19. září v brněnském hotelu Continental. Experti tu budou posuzovat umělecké předměty a starožitnosti, vybraná díla pak budou zařazena do aukcí jednoho z nejstarších aukčních domů ve světě.

Dr. Mária Gálová, MBA,  ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum

„Čím kvalitnější, tím dražší. I tak by se dal popsat vývoj letošních aukcí Dorothea. Pozorujeme, že dražitelé jsou ve svém výběru daleko náročnější. Stále u nich vede výtvarné umění, ale nezaměřují se jen na známé a dlouhodobě žádané autory, jako jsou například Emil Filla, Jan Zrzavý, nebo František Muzika, jehož obraz Tři larvy II ve žluté jsme v poslední aukci vydražili za 1,8 milionu korun. Poptávka roste po „nových objevech“, autorech, kteří zatím nejsou příliš známí, ale vynikají špičkovými kvalitami. V hledáčku jsou také výjimečná díla umělců 2. poloviny 20. století,“ vyjmenovává Dr. Mária Gálová, ředitelka tuzemské pobočky aukčního domu Dorotheum.

Dražitele chtějí rarity i oceňované klasiky

Jako příklad „sběratelského objevu“, který skončil aukčním rekordem, uvádí Mária Gálová dražbu Zátiší s kytarami od Rudolfa Krajce. Obraz nadějného umělce, který tragicky zemřel v necelých 30 letech, nabídlo Dorotheum za 150 tisíc korun. Zájemci nakonec vyhnali finální cenu na 1,92 milionu korun.

Dny Dorothea

KDY: 18. – 19. září

KDE: Brno, hotel Continental

Z autorů 2. poloviny 20. století uspěl pod kladívkem Josef Istler. Jeho dílo z roku 1968 se vydražilo za více než 2,5násobek vyvolávací ceny – nový majitel za něj dal 360 tisíc korun.

Za uplynulý rok rapidně vzrostl zájem o grafiky Bohuslav Reynka. Fenomenální úspěch slavila sbírka Bohuslav Reynek 99+1, která se prodala za téměř 14 milionů korun. Přitom ceny některých prací začínaly jen na 10 tisících korun. „Další růst zájmu o díla tohoto autora očekáváme v aukci Dorothea, kterou pořádáme už 22. září. Kolekce grafik se symbolickým názvem Bohuslav Reynek: Návrat/Retour pochází ze soukromé sbírky Anne Marie Beslier, blízké přítelkyně autorovy rodiny, a patří k velkým objevům Reynkovy tvorby na trhu s uměním,“ dodává Mária Gálová.

Luxusní starožitnosti vábí sběratele z celého světa

Nejen výtvarné umění, ale i vzácné šperky, starožitnosti a dekorativní předměty jsou teď na vzestupu. U českých i zahraničních sběratelů. K aukčním hitům patřily například barokní hodiny od londýnského hodináře Claudia du Chesne, které si vítěz dražby vybojoval za 264 tisíc korun. V květnové aukci Dorothea zabodovala také dvojice keramických dekorativních mis ze Žitavy z počátku 18. století. Cena každé z mís se zvedla ze startovních 14 tisíc korun na 132 tisíc korun, respektive na 120 tisíc korun.

Claudius Du Chesne: barokní hodiny, prodáno v aukci Dorothea za 264 tisíc korun

Pavel Janák, kubistický kávový servis, prodáno v aukci Dorothea za 336 tisíc korun

Adrenalinová atmosféra doprovázela také dražbu kubistického kávového servisu navrženého Pavlem Janákem. Souboj dražitelů v sále a telefonech zvedly cenu na téměř 340 tisíc korun. Podobný rozruch způsobil luxusní empírový servis z Vídně, jehož cena překročila hranici 200 tisíc korun.

Šance pro majitele umění z Brna

Původ díla, stav, ve kterém se dochovalo, atraktivita autora, ale i výstavy či publikace, kde se daný předmět objevil – to vše má vliv na úspěch díla u sběratelů. Brňané, kteří by chtěli prověřit kvality svých „pokladů“ a jejich šance na trhu, mohou navštívit Dny Dorothea od 18. do 19. září v hotelu Continental v Kounincově ulici. Experti jim tu bezplatně posoudí jejich předměty, odhadnou aktuální hodnotu těchto děl na trhu a vybrané předměty pak po domluvě s majiteli zařadí do nadcházejících dražeb aukčního domu Dorotheum.

Více na www.dorotheum.cz

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Přivýdělek na rodičovské dovolené: Jak najít časově flexibilní práci?

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Cena Finparády za první českou multibankovní aplikaci Banky CREDITAS

Aplikace Richee: Hlavní přehled, Zadání platby, Založení účtu z aplikace

Studujte s námi na Střední škole dopravy, obchodu a služeb

Hodonín 20. prosince potěší akustické písně Davida Kollera

David Koller vystoupí 11. prosince 2018 v prostoru DEPO2015 v Plzni

Vadí vám dioptrické brýle při lyžování? Poradíme vám elegantní řešení

Zbavte se nepraktických dioptrických brýlí, užijte si lyžování na 100 %