Červencový festival vnese do Znojma královskou atmosféru

  7:00aktualizováno  7:00
Oslava pádu železné opony i hudební zážitky z královských dvorů. To jsou hlavní dramaturgické linky letošního Hudebního festivalu Znojmo, který se uskuteční 11. až 28. července ve Znojmě a okolí.

Patronem festivalu ve Znojmě je houslový virtuóz Pavel Šporcl. Každoročně na festivalu účinkuje i tráví volný čas. | foto: Lenka Jíšová

Festival se koná již popatnácté a tradičně láká krom špičkových uměleckých vystoupení také na atraktivní místa konání koncertů a vinnou degustaci na každém koncertu.

Návštěvníci se mohou těšit na špičková vystoupení českých i zahraničních hvězd zejména z oblasti klasické hudby, ale také cimbálové muziky, jazzu a dalších crossoverových programů. Tématem letošního ročníku je hudba králů a účinkující připravují svá vystoupení festivalu na míru, vybírají tvorbu skladatelů, kteří působili na královských dvorech. Zazní hudba G. F. Händela, A. Dvořáka, A. Vivaldiho, J. Downlanda a dalších skladatelů.

Přidanou hodnotou festivalu jsou degustace vín v ceně vstupenky na každém z...

Přidanou hodnotou festivalu jsou degustace vín v ceně vstupenky na každém z koncertů a festivalových představení. Znojmo je vinařské město, a tak je propojení královské hudby a vína v nádherném historickém městě zcela na místě.

Pád železné opony je pro Znojemsko silné téma

V roce 2019 si připomínáme 30 let od pádu železné opony. Ostnatý drát na čtyřicet let oddělil i Znojemsko od Rakouska. Stopy linie jsou na Znojemsku viditelné dodnes. Výročí, kdy se opět spojil česko-rakouský kulturní region, festival připomene několika akcemi. Jednou z nich je slavnostní zahajovací koncert, 11. července vystoupí na nádvoří proboštství sv. Hypolita na znojemském Hradišti světově uznávaný houslista a zároveň patron znojemského festivalu Pavel Šporcl v doprovodu Pražské komorní filharmonie.

Léto, víno, krásná místa ve spojení s úchvatnými hudebními zážitky. To je Hudební festival Znojmo, ideální místo pro vaši dovolenou v tuzemsku.

SAUL je nejlépe obsazená opera této sezóny

Závěr festivalu bude patřit scénickému oratoriu G. F. Händela Saul. Přímo ve Znojmě vznikne takzvaná festivalová stagiona a návštěvníci tak budou svědky zrození jedinečné inscenace připravené přímo pro nezaměnitelný prostor jízdárny Louckého kláštera. „Jako dirigenta mám vedle sebe Romana Válka, který vymýšlí dramaturgii, jaké opery budeme ve Znojmě hrát. Vždy přijde s něčím úplně novým. Třeba Saul je opravdu česká premiéra,“ řekl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Adam Plachetka a Andreas Scholl v Besedním domě představili Saula koncertně....

Adam Plachetka a Andreas Scholl v Besedním domě představili Saula koncertně. 25. července je čeká premiéra scénického provedení v atypickém prostředí jízdárny Louckého kláštera. Foto: Jana Šuplerová

V hlavní roli se představí jeden z nejuznávanějších českých operních pěvců v zahraničí, basbarytonista Adam Plachetka. „To dílo působí impozantně. Musím říct, že jsem toto oratorium neznal až tak dobře, pouze z CD. Velmi mě ale oslovilo a v pozitivním překvapilo,“ řekl operní pěvec Adam Plachetka. „Saula jsme uvedli už dvakrát, v Brně a v Praze. Ve Znojmě to ale bude poprvé scénicky. Už se na to moc těším, bude to jedinečné představení,“ doplnil Plachetka.

Spolu s Adamem Plachetkou na jednom pódiu vystoupí celosvětově uznávaný německý kontratenorista Andreas Scholl. Pod taktovkou dirigenta Romana Válka a režisérským vedením Tomáše Pilaře se tak bude jednat o nejlépe obsazené operní představení této sezóny v České republice. Punc celému rozsáhlému dílu dodá rezidenční soubor Czech Ensemble Baroque. Velká operní událost se odehraje 25., 27. a 28. července.

Festival každoročně připravuje scénické představení ve vlastní produkci, což je v českých poměrech rarita. Letos jde o nejlépe obsazenou Saul. Loni byli návštěvníci svědky nejstaršího oratoria Svár duše s tělem.

Hudební festival Znojmo je členem České asociace festivalů a destinační společnosti ZnojmoRegion.

Festival podporuje Město Znojmo, Jihomoravský kraj, Ministerstvo kultury, Leasing České spořitelny, Jika, DCom, Transbeton, O.K. Servis BioPro, Althanský palác a další partneři.

Témata: Roman Válek

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Uzavře Krakonoš nejnavštěvovanější české hory?

Uzavře Krakonoš nejnavštěvovanější české hory?

Krakonoš napsal dopis! V něm popisuje kritickou situaci ohledně množství odpadků v Krkonoších a uvádí šokující řešení...

Projekt Nová válcovna ve Fatře získal ocenění Stavba roku

Projekt Nová válcovna ve Fatře získal prestižní ocenění Stavba roku

Projekt Nová válcovna získal prestižní ocenění Stavba roku Zlínského kraje v kategorii Průmyslových a zemědělských...

České firmy ohrožuje nevhodné internetové připojení

České firmy ohrožuje nevhodné internetové připojení

Nespolehlivé a nezabezpečené internetové připojení časem přestává plnit nároky podnikání. Častěji trpí výpadky,...

Bílá voda v bazénu? Poradíme vám, co s ní a jak zákalu předejít

Bílá voda v bazénu? Poradíme vám, co s ní a jak zákalu předejít.

Letos více než předchozí roky nám volají majitelé domácích bazénů i bazénků, že jim po napuštění zbělela voda. Má...

Řasa v jezírku? Poradíme vám, jak jí předcházet i jak řešit následky

Řasa v jezírku? Poradíme vám, jak jí předcházet i jak řešit následky!

Jezírko není bazén. Základní a zásadní odlišnost mezi oběma typy zahradních nádrží je, že v bazénu je voda sterilní,...

Další z rubriky

Festival malých pivovarů VESUF startuje už tento pátek!

Festival malých pivovarů Vesuf se blíží!

Unikátní hudebně-gastronomický zážitek si každým rokem získává více fanoušků. Pořadatelé si hlídají kvalitu a zvou jen...

Vyrazte v létě do Beskyd a objevte ráj odpočinku v Resortu Valachy

Vyrazte v létě do Beskyd a objevte ráj odpočinku v Resortu Valachy

Týden u moře a pak alespoň týden „doma“ na horách: to je trend letních dovolených, který poslední dobou vyznává čím dál...

Regionální potraviny i kvalitní služby, to je česká nezávislá prodejna

Podniková prodejna Mlékárny Otinoves

Co mají společného kvalitní české a regionální potraviny, osobní přístup, řadu doplňkových služeb a blízkost...

Najdete na iDNES.cz