Červencový festival vnese do Znojma královskou atmosféru

  7:00aktualizováno  7:00
Oslava pádu železné opony i hudební zážitky z královských dvorů. To jsou hlavní dramaturgické linky letošního Hudebního festivalu Znojmo, který se uskuteční 11. až 28. července ve Znojmě a okolí.

Patronem festivalu ve Znojmě je houslový virtuóz Pavel Šporcl. Každoročně na festivalu účinkuje i tráví volný čas. | foto: Lenka Jíšová

Festival se koná již popatnácté a tradičně láká krom špičkových uměleckých vystoupení také na atraktivní místa konání koncertů a vinnou degustaci na každém koncertu.

Návštěvníci se mohou těšit na špičková vystoupení českých i zahraničních hvězd zejména z oblasti klasické hudby, ale také cimbálové muziky, jazzu a dalších crossoverových programů. Tématem letošního ročníku je hudba králů a účinkující připravují svá vystoupení festivalu na míru, vybírají tvorbu skladatelů, kteří působili na královských dvorech. Zazní hudba G. F. Händela, A. Dvořáka, A. Vivaldiho, J. Downlanda a dalších skladatelů.

Přidanou hodnotou festivalu jsou degustace vín v ceně vstupenky na každém z...

Přidanou hodnotou festivalu jsou degustace vín v ceně vstupenky na každém z koncertů a festivalových představení. Znojmo je vinařské město, a tak je propojení královské hudby a vína v nádherném historickém městě zcela na místě.

Pád železné opony je pro Znojemsko silné téma

V roce 2019 si připomínáme 30 let od pádu železné opony. Ostnatý drát na čtyřicet let oddělil i Znojemsko od Rakouska. Stopy linie jsou na Znojemsku viditelné dodnes. Výročí, kdy se opět spojil česko-rakouský kulturní region, festival připomene několika akcemi. Jednou z nich je slavnostní zahajovací koncert, 11. července vystoupí na nádvoří proboštství sv. Hypolita na znojemském Hradišti světově uznávaný houslista a zároveň patron znojemského festivalu Pavel Šporcl v doprovodu Pražské komorní filharmonie.

Léto, víno, krásná místa ve spojení s úchvatnými hudebními zážitky. To je Hudební festival Znojmo, ideální místo pro vaši dovolenou v tuzemsku.

SAUL je nejlépe obsazená opera této sezóny

Závěr festivalu bude patřit scénickému oratoriu G. F. Händela Saul. Přímo ve Znojmě vznikne takzvaná festivalová stagiona a návštěvníci tak budou svědky zrození jedinečné inscenace připravené přímo pro nezaměnitelný prostor jízdárny Louckého kláštera. „Jako dirigenta mám vedle sebe Romana Válka, který vymýšlí dramaturgii, jaké opery budeme ve Znojmě hrát. Vždy přijde s něčím úplně novým. Třeba Saul je opravdu česká premiéra,“ řekl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Adam Plachetka a Andreas Scholl v Besedním domě představili Saula koncertně....

Adam Plachetka a Andreas Scholl v Besedním domě představili Saula koncertně. 25. července je čeká premiéra scénického provedení v atypickém prostředí jízdárny Louckého kláštera. Foto: Jana Šuplerová

V hlavní roli se představí jeden z nejuznávanějších českých operních pěvců v zahraničí, basbarytonista Adam Plachetka. „To dílo působí impozantně. Musím říct, že jsem toto oratorium neznal až tak dobře, pouze z CD. Velmi mě ale oslovilo a v pozitivním překvapilo,“ řekl operní pěvec Adam Plachetka. „Saula jsme uvedli už dvakrát, v Brně a v Praze. Ve Znojmě to ale bude poprvé scénicky. Už se na to moc těším, bude to jedinečné představení,“ doplnil Plachetka.

Spolu s Adamem Plachetkou na jednom pódiu vystoupí celosvětově uznávaný německý kontratenorista Andreas Scholl. Pod taktovkou dirigenta Romana Válka a režisérským vedením Tomáše Pilaře se tak bude jednat o nejlépe obsazené operní představení této sezóny v České republice. Punc celému rozsáhlému dílu dodá rezidenční soubor Czech Ensemble Baroque. Velká operní událost se odehraje 25., 27. a 28. července.

Festival každoročně připravuje scénické představení ve vlastní produkci, což je v českých poměrech rarita. Letos jde o nejlépe obsazenou Saul. Loni byli návštěvníci svědky nejstaršího oratoria Svár duše s tělem.

Hudební festival Znojmo je členem České asociace festivalů a destinační společnosti ZnojmoRegion.

Festival podporuje Město Znojmo, Jihomoravský kraj, Ministerstvo kultury, Leasing České spořitelny, Jika, DCom, Transbeton, O.K. Servis BioPro, Althanský palác a další partneři.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Umělá inteligence úspěšně dokončila dílo Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák

Dvořákův rozepsaný fragment si nastudovala a úspěšně dokončila umělá inteligence AIVA. Vznikl tak unikátní kulturní...

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Hubnutí vlastně není žádná věda. Stačí naučit své tělo, aby spalovalo tuky a budovalo svaly. Jenže jak toho dosáhnout?...

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tepelná čerpadla prošla v uplynulých 20 letech významnými konstrukčními změnami a výrobci vždy dbali především na...

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Tři zápasy, šest bodů a skóre 12:7. Taková je bilance české hokejové reprezentace na právě probíhajícím světovém...

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku nabírá grády. Česká reprezentace se den po bitvě s Lotyšskem postaví Italům,...

Další z rubriky

Festival Janáček Brno získal prestižní The International Opera Awards!

Festival Janáček Brno získal prestižní The International Opera Awards!

Festival Janáček Brno obdržel jako první v ČR prestižní ocenění The International Opera Awards – za nejlepší festival...

Brno se bude v sobotu bavit premiérovým Dnem Bav se golfem

Brno se bude v sobotu 27. dubna bavit premiérovým Dnem Bav se golfem

Golf umí bavit. Golf překvapuje. Sport pro všechny generace svou pravou tvář ukáže v sobotu 27. dubna v areálu...

Třetí ročník Zdraví v akci v AVIONu Brno

Třetí ročník Zdraví v akci v AVIONu Brno

Pojďte s námi znovu naproti fyzickému a duševnímu zdraví do prostředí živé přírody! O víkendu 16.-17. března se nákupní...

Najdete na iDNES.cz