Brněnské 3D digitárium je pecka

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Již několik měsíců tepe na Kraví hoře, nedaleko centra města Brna, elektronické srdce jednoho z největších 3D digitárií v Evropě. Co nového se v něm chystá? Odpovídal Jiří Dušek, velitel tohoto stroje na zázraky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Brněnské 3D digitárium je pecka | foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Pane řediteli, máte za sebou čtvrt roku provozu nového digitária. Co na to říkáte?
Raději se ani neptejte! Musím přiznat, že se jedná o technicky nejsložitější projekt, do kterého jsem se s naším týmem pustil. Nicméně kdybych jen z půlky tušil, jak složité to bude a co všechno si „užijeme“, nevím, zda bych do toho opět šel. Ale teď vážně, samozřejmě, že ano. Mám rád velké výzvy, i když mne to stojí hodně sil.

Brněnské 3D digitárium je pecka

Jak to? Spousta starostí?
Jak jinak. Naše organizace je v lecčem průkopníkem. Před deseti roky jsme v Brně otočili s kormidlem způsobu neformálního vzdělávání. Oproti všem ostatním planetáriím jsme postavili sněhově bílou budovu s minimalistickým vybavením. Jsme největším producentem pořadů pro digitální planetária české republice a dnes i provozovatelem jednoho z mála supermoderně vybavených 3D planetárií… nebojím se to říci, na světě.

Brněnské 3D digitárium je pecka

To je snad důvod k hrdosti, ne?
Ano, ale je to jako z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Kolik třešní, tolik višní. Systém 3D planetária je natolik složitý, že stále ještě trpí dětskými nemocemi. I když z toho nejsem šťastný, cesta průkopníků bývá obtížná… Stabilita digitária není tam, kde bychom ji chtěli mít, ale krůček po krůčku se zlepšujeme. Ostatně, teď u nás byli třeba kolegové z polského Chorzówa anebo dokonce z Chile a podle našeho vzoru budou u sebe doma instalovat podobné digitárium.

Brněnské 3D digitárium je pecka

Na co se ale můžeme těšit my, návštěvníci brněnského digitária?
V nejbližších dnech opět připravujeme další Svátek světla, tedy obranu našeho města před démony, jež o náš svět usilují v okamžiku zimního slunovratu 21. prosince. Jako nosné téma jsme si tentokrát vybrali fotony, tedy kvanta elektromagnetického záření, v jehož záplavě žijeme. Stejně jako v minulých letech očekáváme velkou návštěvnost, proto vztyčíme speciální instalaci přímo v parku Kraví hory. Přijďte mezi 18. a 22. hodinou a nebudete se stačit divit! Vstup zdarma, místa bude dost.

Brněnské 3D digitárium je pecka

A v dalších dnech?
Hned druhý den, v sobotu 22. prosince, v premiéře uvádíme Vánoce na hvězdárně. Ty vychází z populárních programů, které dosud úspěšně probíhaly vždy těsně před Štědrým dnem. Speciální program chystáme i mezi svátky. Toto období nazýváme Vesmírné vánoce a návštěvníci se během něj mohou těšit na dětský příběh Se zvířátky o vesmíru, poněkud hloubavější Tajemství gravitace anebo velmi hloubavý Hvězdný cirkus.

Brněnské 3D digitárium je pecka

To je konec roku. Ale co v lednu?
Naše brány otevíráme hned 1. ledna 2019 odpoledne – promítneme Astronauta 2D, naše nejúspěšnější představení. V lednu se pak vrací i Blíže ke hvězdám, úžasná podívaná o obloze, na kterou už jenom vzpomínáme, to v lepším případě, anebo jsme ji ani nikdy nezažili, to v horším případě.

A co dárky? Blíží se Vánoce a každý má rád dárky!
Mohu slíbit, že kdo přijde na hvězdárnu, odnese si od nás mapu BRNO@věda#vy, která je rodinným průvodcem po nejzajímavějších místech města Brna. V sobotu 22. prosince dostanou malé dárky ty děti, které vlastnoručně vyrobí doma nebo u nás na hvězdárně nějakou vánoční ozdobu a zavěsí ji na naše vánoční stromky. Dalším dárkem pro malé i dospělé navíc bude decentní vánoční ohňostroj s hudbou. Mezi svátky máme pro všechny koumáky připraveny chytré hlavolamy, rachtátka a zlomyslné hračky v jednom. Stačí jen kliknout na www.hvezdarna.cz a včas si chytnou místo!

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Cesty začínají na veletrzích Go a Regiontour, za poznáním i za jídlem

Cesty začínají na veletrzích, za poznáním i za jídlem

Na brněnském výstavišti se ve dnech 17.–20. ledna odehrají veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour. První den patří...

Další z rubriky

Studujte s námi na Střední škole dopravy, obchodu a služeb

Studujte s námi na Střední škole dopravy, obchodu a služeb

Proč studovat u nás? Vychováváme absolventy, kteří jsou v praxi hodnoceni pozitivně a nachází široké uplatnění ve svých...

Moravia Systems na trhu již více než 25 let

Armatury

Moravia Systems a.s. je česká obchodně-výrobní společnost, která od roku 1992 dodává průmyslové armatury, potrubí a...

Lukáš Haramach vaří v restauraci Hnízdo moderní českou gastronomii

Lukáš Haramach vaří v restauraci Hnízdo moderní českou gastronomii.

Krásné prostředí a také vynikající jídlo si mohou přijít vychutnat hosté do restaurace Hnízdo ve Slatině. O to, aby zde...

Najdete na iDNES.cz