Brněnské 3D digitárium je pecka

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Již několik měsíců tepe na Kraví hoře, nedaleko centra města Brna, elektronické srdce jednoho z největších 3D digitárií v Evropě. Co nového se v něm chystá? Odpovídal Jiří Dušek, velitel tohoto stroje na zázraky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Brněnské 3D digitárium je pecka | foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Pane řediteli, máte za sebou čtvrt roku provozu nového digitária. Co na to říkáte?
Raději se ani neptejte! Musím přiznat, že se jedná o technicky nejsložitější projekt, do kterého jsem se s naším týmem pustil. Nicméně kdybych jen z půlky tušil, jak složité to bude a co všechno si „užijeme“, nevím, zda bych do toho opět šel. Ale teď vážně, samozřejmě, že ano. Mám rád velké výzvy, i když mne to stojí hodně sil.

Brněnské 3D digitárium je pecka

Jak to? Spousta starostí?
Jak jinak. Naše organizace je v lecčem průkopníkem. Před deseti roky jsme v Brně otočili s kormidlem způsobu neformálního vzdělávání. Oproti všem ostatním planetáriím jsme postavili sněhově bílou budovu s minimalistickým vybavením. Jsme největším producentem pořadů pro digitální planetária české republice a dnes i provozovatelem jednoho z mála supermoderně vybavených 3D planetárií… nebojím se to říci, na světě.

Brněnské 3D digitárium je pecka

To je snad důvod k hrdosti, ne?
Ano, ale je to jako z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Kolik třešní, tolik višní. Systém 3D planetária je natolik složitý, že stále ještě trpí dětskými nemocemi. I když z toho nejsem šťastný, cesta průkopníků bývá obtížná… Stabilita digitária není tam, kde bychom ji chtěli mít, ale krůček po krůčku se zlepšujeme. Ostatně, teď u nás byli třeba kolegové z polského Chorzówa anebo dokonce z Chile a podle našeho vzoru budou u sebe doma instalovat podobné digitárium.

Brněnské 3D digitárium je pecka

Na co se ale můžeme těšit my, návštěvníci brněnského digitária?
V nejbližších dnech opět připravujeme další Svátek světla, tedy obranu našeho města před démony, jež o náš svět usilují v okamžiku zimního slunovratu 21. prosince. Jako nosné téma jsme si tentokrát vybrali fotony, tedy kvanta elektromagnetického záření, v jehož záplavě žijeme. Stejně jako v minulých letech očekáváme velkou návštěvnost, proto vztyčíme speciální instalaci přímo v parku Kraví hory. Přijďte mezi 18. a 22. hodinou a nebudete se stačit divit! Vstup zdarma, místa bude dost.

Brněnské 3D digitárium je pecka

A v dalších dnech?
Hned druhý den, v sobotu 22. prosince, v premiéře uvádíme Vánoce na hvězdárně. Ty vychází z populárních programů, které dosud úspěšně probíhaly vždy těsně před Štědrým dnem. Speciální program chystáme i mezi svátky. Toto období nazýváme Vesmírné vánoce a návštěvníci se během něj mohou těšit na dětský příběh Se zvířátky o vesmíru, poněkud hloubavější Tajemství gravitace anebo velmi hloubavý Hvězdný cirkus.

Brněnské 3D digitárium je pecka

To je konec roku. Ale co v lednu?
Naše brány otevíráme hned 1. ledna 2019 odpoledne – promítneme Astronauta 2D, naše nejúspěšnější představení. V lednu se pak vrací i Blíže ke hvězdám, úžasná podívaná o obloze, na kterou už jenom vzpomínáme, to v lepším případě, anebo jsme ji ani nikdy nezažili, to v horším případě.

A co dárky? Blíží se Vánoce a každý má rád dárky!
Mohu slíbit, že kdo přijde na hvězdárnu, odnese si od nás mapu BRNO@věda#vy, která je rodinným průvodcem po nejzajímavějších místech města Brna. V sobotu 22. prosince dostanou malé dárky ty děti, které vlastnoručně vyrobí doma nebo u nás na hvězdárně nějakou vánoční ozdobu a zavěsí ji na naše vánoční stromky. Dalším dárkem pro malé i dospělé navíc bude decentní vánoční ohňostroj s hudbou. Mezi svátky máme pro všechny koumáky připraveny chytré hlavolamy, rachtátka a zlomyslné hračky v jednom. Stačí jen kliknout na www.hvezdarna.cz a včas si chytnou místo!

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Sedíte od rána do večera v práci a už teď se chcete těšit na to, jak strávíte léto? Horké dny se blíží mílovými kroky....

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat

Naučte se platit kreditkou! Nebudete litovat.

Stejně jako většina z vás mám peněženku plnou plastových karet. Některé používám prakticky každý den, jiné jen když...

Další z rubriky

Po čem ženy touží na Valentýna?

Po čem ženy touží na Valentýna?

Každá žena očekává na Valentýna od muže vyjádření jeho lásky. Přemýšlí, co pro ni partner připraví. Proč ji tedy...

Máte příjem v eurech nebo platíte eury do ciziny? Využijte Europlatbu!

Máte příjem v eurech nebo platíte eury do ciziny? Využijte Europlatbu!

Lidé s příjmy v eurech řeší každý měsíc stejný problém, jak dostat peníze na svůj korunový účet tak, aby poplatky...

Do Znojma za vínem

Do Znojma za vínem

Znojmo je srdcem Znojemské vinařské podoblasti. Tradice pěstování vinné révy a výroby vína tu sahá až do 9. století....

Najdete na iDNES.cz