V oboru technických zařízení budov působí společnost TZ po bezmála deset let. Momentálně se může pochlubit vlastní aplikací AirPro, díky níž lze dosáhnout energetických úspor a efektivního provozu VZT. Zájemci ji mohou využít zdarma. „Aplikaci lze využívat obecně pro všechny vzduchotechnické větrací systémy. Nerozhoduje, jestli je to rodinný dům, administrativa nebo výrobní hala,“ říká jednatel firmy TZ pro Pavel Burian.
Můžete aplikaci krátce představit?
Vyvinuli jsme výpočtový program pro ucelený a kvalitní návrh a optimalizaci vzduchotechnických systémů, který u nás na trhu dosud neexistuje. Díky němu dosáhneme optimální velikosti a výkonu zařízení, což vede k finančním úsporám jak v pořizovacích, tak v provozních nákladech. Software byl vytvořen jako webová aplikace z matematického modelu, který jsme otestovali v praxi. Při tvorbě aplikace jsme kladli důraz především na jednoduchost a intuitivnost.
Pro koho je určena?
Především pro projektanty a pro všechny odborníky, kteří si potřebují ověřit, či dopočítat hodnoty ze stávajících systémů, případně pro jejich úpravy. Zároveň z programu obdržíme parametry pro návrh vzduchotechnických jednotek.
Kde ji zájemci najdou?
Aplikace je zcela zdarma a volně přístupná na vyžádání přes kontakty na našich stránkách www.tzpro.cz.
Co vás vedlo k jejímu vytvoření?
Správný čas a setkání s kolegou Ondřejem Segetem, který měl výpočtovou část rozpracovanou z vlastní iniciativy s tím, že by něco takového chtěl. Moje myšlenka zase byla vyvinout vlastní produkt TZ pro, nejlépe software, který bychom využívali pro efektivnější práci na projektech a nabídli jej odborné veřejnosti k dispozici. Potkal jsem ještě lidi, kteří se pohybují v oblasti administrace žádostí a samotných projektů podporovaných z Evropské unie, a software je na světě.
Zapojili jste do vývoje aplikace i další odborníky mimo vaši společnost?
Ano, není to náš první výzkumný projekt, a proto jsme využili osvědčené pracoviště laboratoří Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií na Vysokém učení technickém v Brně a jako konzultanta a oponenta zároveň docenta Petra Mastného.
Existuje na trhu technických zařízení budov něco podobného jako AirPro?
Takto uceleně ne. Proto jsme k vývoji aplikace přistoupili.
Kdo jsou vaši typičtí klienti?
Vzhledem k našemu širokému záběru jsou našimi klienty téměř všichni, ale nejvíc architektonické ateliéry, výrobní areály, majitelé nadstandardních rodinných domů a v menší míře stavební firmy. Jelikož nejsme jen „vzduchaři“ – nezabýváme se jen vzduchotechnikou, ale celým technickým zařízením budov a technologií výroby tepla – jsou jedněmi z našich typických klientů i tepelná hospodářství.
S čím za vámi klienti nejčastěji chodí?
Nejvíce nových klientů chodí s tím, že něco potřebují teď a hned. (usmívá se) Jinak je to klasika. Diagnostika a odstranění problémů ve stávajících systémech, návrh nových systémů TZB, zdrojů tepla či chladu a tepelných sítí, kogenerace (výroby tepla a elektrické energie), rekonstrukce celých systémů v objektech či areálech, realizace všech těchto systémů nebo zdrojů, servisy, plynové přípojky a instalace, tepelná čerpadla. A dokonce jsme pod tíhou požadavků přistoupili v rámci kombinovaných zdrojů i k řešení instalací fotovoltaické elektrárny.
Jaké jsou obvyklé problémy, které s klienty řešíte v už existujících budovách, kde máte zajistit úsporu energií?
Dnes je stále velkým nešvarem, že všichni chtějí šetřit zateplováním všeho – oken, stěn, střechy, podlahy, izolace na potrubí – instalací termostatických hlavic, řídicích systémů, instalací úsporných zdrojů, jako je tepelné čerpadlo, ale stále spousta lidí vidí jako nepodstatné řízené větrání s rekuperací, což je zásadní chyba! Větráním okny se vracíme zpátky na začátek, k neřízenému topení i větrání, a nevyužíváme možnosti zpětného získávání tepla.
Jaké zajímavé projekty nyní řešíte?
Momentálně pracujeme například v rámci EPC projektu v nemocnici u svaté Anny, kde zpracováváme projektovou dokumentaci zdrojů chladu a chlazení v celém areálu, rekonstruujeme vzduchotechnické jednotky v mlékárně Miltra v Městečku Trnávka, kompletně řešíme speciální klimatizaci ve výstavním objektu na náměstí v Kopřivnici, dokončujeme koncepci vytápění – rozšíření Kampusu Brno HUB1 – a začínáme pracovat na studii pro rozšíření Letiště Václava Havla v Praze.