Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Biomedicínské inženýrství je dnes pro medicínu nepostradatelné

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Biomedicínské inženýrství zajišťuje vývoj nových technologií pro lepší porozumění biologickým systémům v těle. Nejstarším českým pracovištěm působícím v oboru, který nese název biomedicínské inženýrství, je Ústav biomedicínského inženýrství VUT v Brně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Biomedicínské inženýrství je pro medicínu nepostradatelné | foto: VUT v Brně

Už od roku 1967 se jeho interdisciplinárně zaměření vědci zabývají vývojem špičkových technologií pro medicínu. Je samozřejmé, že vývoj probíhá v těsné spolupráci s lékaři, pro které jsou nové technologie určeny.

Vše směřuje k zefektivnění péče o zdraví člověka: nové přístroje umožňují včas a spolehlivěji rozpoznat nastupující nemoc a umožní rychlejší a levnější léčbu.

Biomedicínské inženýrství financováno z evropských fondů

VUT v Brně se v letošním roce spojilo s Fakultní nemocnicí u sv. Anny a založilo mezioborovou platformu biomedicínského inženýrství, ve které budou pracovat desítky vědců. Biomedicínské inženýrství je financováno z evropských fondů v rámci projektu ICRC v řádu stovek milionů korun a na jejím provozu se podílí i Mayo Clinic z USA.

Hlavním cílem spolupráce je vývoj nových technologických řešení a nových metodologií, které přímo zvýší efektivitu diagnostiky, léčby a rehabilitace pacientů. Vývoj garantovaný Ústav biomedicínského inženýrství pod vedením Prof. Ivo Provazníka bude založen na už probíhajícím základním i aplikovaném výzkumu zahrnujícím speciální experimenty.

Výzkum je orientován na čistě technická řešení s využitím např. pulsní laserové technologie a ultrazvukové průzvučné tomografie, ale také na medicínské aplikace, zejména kardiovaskulární výzkum a genomiku.

Biomedicínské inženýrství 1


Část výzkumného programu zahrnuje studium a vývoj nových technik pro měření elektrické aktivity srdce v experimentu a v klinické praxi. Techniky budou založeny na efektivních metodách umožňujících bezkontaktní fluorescenční měření.

Tento přístup má potenciál umožňující vývoj optických mikrosond pro implantabilní přístroje, např. kardiostimulátory a defibrilátory. Výzkum se také vztahuje k dalšímu tématu - vývoj technik řízeného růstu srdečních buněk z lidských kmenových buněk. Jeden z cílů pro biomedicínské inženýrství je vyvinout vhodný způsob k posílení kmenových buněk tak, aby se z nich za působení elektrické stimulace snadno vyvinuly stažlivé kardiomyocyty.

Další úkoly týkající se kardiovaskulárního výzkumu zahrnují regulaci krevního tlaku s aplikacemi v klinické praxi. Cílem je vyvinout a otestovat počítačově podporované metody nezatěžující vyšetřovaného pacienta, které jsou založené na modelování činnosti srdce.

Výzkum bude zaměřen na mladé pacienty s hypertenzí, diabetem, a pacienty, jejichž kardiovaskulární systém byl negativně ovlivněn vedlejšími účinky život zachraňujících léčiv. Hlavním cílem je pak zahájit léčbu mladých pacientů co nejdříve a prodloužit tak období s vysokou kvalitou života.

Biomedicínské inženýrství na VUT v Brně

Biomedicínské inženýrství bude také intenzivně pracovat na vývoji efektivních rehabilitačních systémů založených na biologické zpětné vazbě. Cílem je mimo jiné navrhnout bezdrátový rehabilitační přístroj využívající posilovací stroj instalovaný v domácím lůžku, připojený k počítači a běžnému TV přístroji.

Postup rehabilitace bude sledován a řízen dálkově přes internet rehabilitačním specialistou s možností vzájemné komunikace. Výhodou bude, že pacient bude při rehabilitaci monitorován bezdrátovým systémem a nebude tak nijak omezován v běžném domácím životě.

Biomedicínské inženýrství je dnes pro medicínu nepostradatelné

Důležitou součástí pro biomedicínské inženýrství bude také vývoj nových postupů diagnostiky patologické srdeční tkáně běžným ultrazvukovým tomografem. Tato relativně levná a dostupná metoda bude doplněna o využití kontrastní látky ve formě mikrobublin a o sofistikovaný software schopný rozpoznat nemocnou část srdce automatickou analýzou obrazu.

Uvedená metoda ulehčí práci specialistovi a zejména umožní včasné rozpoznání nemoci. Profitovat z toho bude nejen pacient, který bude rychleji a efektivněji léčen, ale také plátce zdravotní péče, neboť se rychlou diagnostikou předejde rozvoji nemoci.

Více o oboru, který se nazývá biomedicínské inženýrství, naleznete na stránkách www.vutbr.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Cvičení na bolest zad vyžaduje pravidelnost

Cvičení na bolest zad vyžaduje pravidelnost

Také se celý den hrbíte u počítače nebo v autě a večer se po ulehnutí do postele ozvou vaše záda? Máte málo pohybu a...

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Minimalismus je trendy, stává se z něj nový životní styl a kromě módy a designu se promítá i do gastronomie. Užijte si...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Najdete na iDNES.cz