Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Biomedicínské inženýrství je dnes pro medicínu nepostradatelné

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Biomedicínské inženýrství zajišťuje vývoj nových technologií pro lepší porozumění biologickým systémům v těle. Nejstarším českým pracovištěm působícím v oboru, který nese název biomedicínské inženýrství, je Ústav biomedicínského inženýrství VUT v Brně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Biomedicínské inženýrství je pro medicínu nepostradatelné | foto: VUT v Brně

Už od roku 1967 se jeho interdisciplinárně zaměření vědci zabývají vývojem špičkových technologií pro medicínu. Je samozřejmé, že vývoj probíhá v těsné spolupráci s lékaři, pro které jsou nové technologie určeny.

Vše směřuje k zefektivnění péče o zdraví člověka: nové přístroje umožňují včas a spolehlivěji rozpoznat nastupující nemoc a umožní rychlejší a levnější léčbu.

Biomedicínské inženýrství financováno z evropských fondů

VUT v Brně se v letošním roce spojilo s Fakultní nemocnicí u sv. Anny a založilo mezioborovou platformu biomedicínského inženýrství, ve které budou pracovat desítky vědců. Biomedicínské inženýrství je financováno z evropských fondů v rámci projektu ICRC v řádu stovek milionů korun a na jejím provozu se podílí i Mayo Clinic z USA.

Hlavním cílem spolupráce je vývoj nových technologických řešení a nových metodologií, které přímo zvýší efektivitu diagnostiky, léčby a rehabilitace pacientů. Vývoj garantovaný Ústav biomedicínského inženýrství pod vedením Prof. Ivo Provazníka bude založen na už probíhajícím základním i aplikovaném výzkumu zahrnujícím speciální experimenty.

Výzkum je orientován na čistě technická řešení s využitím např. pulsní laserové technologie a ultrazvukové průzvučné tomografie, ale také na medicínské aplikace, zejména kardiovaskulární výzkum a genomiku.

Biomedicínské inženýrství 1


Část výzkumného programu zahrnuje studium a vývoj nových technik pro měření elektrické aktivity srdce v experimentu a v klinické praxi. Techniky budou založeny na efektivních metodách umožňujících bezkontaktní fluorescenční měření.

Tento přístup má potenciál umožňující vývoj optických mikrosond pro implantabilní přístroje, např. kardiostimulátory a defibrilátory. Výzkum se také vztahuje k dalšímu tématu - vývoj technik řízeného růstu srdečních buněk z lidských kmenových buněk. Jeden z cílů pro biomedicínské inženýrství je vyvinout vhodný způsob k posílení kmenových buněk tak, aby se z nich za působení elektrické stimulace snadno vyvinuly stažlivé kardiomyocyty.

Další úkoly týkající se kardiovaskulárního výzkumu zahrnují regulaci krevního tlaku s aplikacemi v klinické praxi. Cílem je vyvinout a otestovat počítačově podporované metody nezatěžující vyšetřovaného pacienta, které jsou založené na modelování činnosti srdce.

Výzkum bude zaměřen na mladé pacienty s hypertenzí, diabetem, a pacienty, jejichž kardiovaskulární systém byl negativně ovlivněn vedlejšími účinky život zachraňujících léčiv. Hlavním cílem je pak zahájit léčbu mladých pacientů co nejdříve a prodloužit tak období s vysokou kvalitou života.

Biomedicínské inženýrství na VUT v Brně

Biomedicínské inženýrství bude také intenzivně pracovat na vývoji efektivních rehabilitačních systémů založených na biologické zpětné vazbě. Cílem je mimo jiné navrhnout bezdrátový rehabilitační přístroj využívající posilovací stroj instalovaný v domácím lůžku, připojený k počítači a běžnému TV přístroji.

Postup rehabilitace bude sledován a řízen dálkově přes internet rehabilitačním specialistou s možností vzájemné komunikace. Výhodou bude, že pacient bude při rehabilitaci monitorován bezdrátovým systémem a nebude tak nijak omezován v běžném domácím životě.

Biomedicínské inženýrství je dnes pro medicínu nepostradatelné

Důležitou součástí pro biomedicínské inženýrství bude také vývoj nových postupů diagnostiky patologické srdeční tkáně běžným ultrazvukovým tomografem. Tato relativně levná a dostupná metoda bude doplněna o využití kontrastní látky ve formě mikrobublin a o sofistikovaný software schopný rozpoznat nemocnou část srdce automatickou analýzou obrazu.

Uvedená metoda ulehčí práci specialistovi a zejména umožní včasné rozpoznání nemoci. Profitovat z toho bude nejen pacient, který bude rychleji a efektivněji léčen, ale také plátce zdravotní péče, neboť se rychlou diagnostikou předejde rozvoji nemoci.

Více o oboru, který se nazývá biomedicínské inženýrství, naleznete na stránkách www.vutbr.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Jarní Zemědělec 2018: plato třiceti českých vajec za 70 Kč

Plato 30ks českých vajec za 70 Kč! Jarní Zemědělec 2018  21.–25.3 2018

První jarní den oslavíme zahájením výstavy na Výstavišti Lysá nad Labem! Již čtyřicáté osmé pokračování této největší...

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Chřipka je časté virové onemocnění, které postihuje každý rok mezi 5 a 15 % obyvatel Evropy. V regionu Evropy se...

Nebojte se aukcí, odborníci z Galerie KODL jsou zde pro vás

Nebojte se aukcí, odborníci z Galerie KODL jsou zde pro vás

Máte obraz či grafiku a chcete je zpeněžit? Sháníte nějaké umělecké dílo? Poraďte se s týmem odborníků přímo v aukční...

Najdete na iDNES.cz