Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezstarostná dovolená? Jedině pokud máte správné očkování

Komerční sdělení   6:00aktualizováno  6:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dovolenou a dojmy z ní nám můžou překazit onemocnění jako je např. hepatitida typu A, břišní tyfus, žlutá zimnice, vzteklina, meningokokové infekce. Jak se před nimi chránit, aby vás čekala krásná a bezstarostná dovolená? Zvolte správné očkování.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Bezstarostná dovolená? Jedině pokud máte správné očkování | foto: Sanofi-aventis, s.r.o.

Dnes cestování neznamená jen příjemnou dovolenou u moře v Chorvatsku. Cestujeme stále častěji do exotických míst, vyhledáváme aktivní odpočinek spojený s poznáváním místní flóry, fauny, místního jídla, pití, kultury a zvyků.

Krásy dovolené tak mohou být vykoupeny zdravotními riziky způsobenými nejen konzumací kontaminovaných potravin nebo nápojů, ale i koupáním, nákazou způsobenou hmyzem či pokousání zvířetem. Bezstarostná dovolená pro nás může být jen tehdy, pokud máme to správné očkování.

Některá očkování mají význam i pro všední dny u nás doma

Abyste byli dostatečně chráněni a čekala Vás opravdu bezstarostná dovolená, je potřeba nechat se očkovat s dostatečným časovým předstihem. Výjimkou je očkování proti  hepatitidě A, kde vakcínou  Avaxim160 U lze očkovat i krátce před odjezdem.

Hepatitida A se vyskytuje po celém světě, a proto má toto očkování význam i pro všední dny u nás doma. Břišní tyfus zůstává problémem hlavně v Mexiku a v rozvojových zemích Východní a Jižní Asie (včetně Pákistánu a Indie), v Jižní Americe a Africe. Jde o nakažlivé střevní onemocnění přenášené kontaktem s nemocným, bacilonosičem nebo infikovanými potravinami či nápoji.

Bezstarostná dovolená 1

K očkování se používá např. vakcína Typhim Vi, kterou je možné očkovat v jednom dni společně s vakcínou proti hepatitidě A. Žlutá zimnice je nebezpečné virové infekční onemocnění přenášené komářím štípnutím. Očkování je v některých zemích dokonce povinné a přes hranice vás pustí jen s potvrzením o očkování do mezinárodního očkovacího průkazu.

Proti žluté zimnici se očkuje vakcínou Stamaril. Vzteklina je obávané 100 % smrtelné virové onemocnění přenášené infikovaným zvířetem pokousáním, potřísněním slinami nebo škrábnutím. Hrozí hlavně v asijských zemích, v Africe a v Jižní Americe. Proti vzteklině se můžeme chránit očkováním vakcínou Verorab.

U meningokokových onemocnění, která jsou bakteriálního původu a šíří se ve slinách či hlenem kapénkovým způsobem, dokonce hovoříme o tzv. "meningokokovém pásmu" ve státech rovníkové Afriky. Cestovatelům bývá doporučována vakcína Meningococcal polysacharide A+C vaccine, která chrání proti dvěma sérotypům. Pro poutníky do Mekky je očkování proti meningokokům povinné.

Chcete, aby vás čekala krásná a bezstarostná dovolená? Nezapomeňte si před výjezdem do zahraničí  také vždy zkontrolovat platnost očkování proti tetanu a zvažte přeočkování vakcínou Adacel, která je vhodnou alternativou pravidelného přeočkování proti tetanu a zároveň účinně posílí ochranu proti obávanému černému kašli a záškrtu. Černý kašel se vyskytuje na celém světě a jeho výskyt vzrůstá.

Bezstarostná dovolená

Bezstarostná dovolená? Ano, pokud máte očkování

Záškrt se doporučuje očkovat při cestách do zemí bývalého Sovětského Svazu, Afriky a Asie při delších pobytech (nad 1 měsíc). Přenáší se kontaminovanými nápoji (nejčastěji vodou) nebo přímým kontaktem s nemocným (stolicí nebo zvratky).

Lze připomenout i případné přeočkování proti dětské přenosné obrně, která se v některých zemích stále ještě vyskytuje, např. v Africe, Indii, Pákistánu a Afganistánu. Bezstarostná dovolená na opačné polokouli bude jen za předpokladu, že máte očkování proti chřipce!

Poraďte se  o očkování dostatečně včas před cestou v očkovacích centrech s lékaři specializovanými na cestovní medicínu, kde vám doporučí očkování na míru dle aktuální epidemiologické situace v zemích, které navštívíte. Jedině tak lze zažít opravdu bezstarostná dovolená v zahraničí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

Největší pražský krajinářský park Stromovka v letošním roce slaví své 750. výročí založení. Při této příležitosti...

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Co ukázala chřipková epidemie? Češi v očkování zaostávají za Evropou

Chřipka je časté virové onemocnění, které postihuje každý rok mezi 5 a 15 % obyvatel Evropy. V regionu Evropy se...

Franchisingová síť NATURHOUSE hledá zdatné podnikatele

Jan Gonda, Master-franchisant NATURHOUSE pro ČR a SR

Franchising s NATURHOUSE je poměrné jednoduchá cesta k podnikání s jistotou. Franchisor předá celé know how a je...

Najdete na iDNES.cz