Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezstarostná dovolená? Jedině pokud máte správné očkování

Komerční sdělení   6:00aktualizováno  6:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dovolenou a dojmy z ní nám můžou překazit onemocnění jako je např. hepatitida typu A, břišní tyfus, žlutá zimnice, vzteklina, meningokokové infekce. Jak se před nimi chránit, aby vás čekala krásná a bezstarostná dovolená? Zvolte správné očkování.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Bezstarostná dovolená? Jedině pokud máte správné očkování | foto: Sanofi-aventis, s.r.o.

Dnes cestování neznamená jen příjemnou dovolenou u moře v Chorvatsku. Cestujeme stále častěji do exotických míst, vyhledáváme aktivní odpočinek spojený s poznáváním místní flóry, fauny, místního jídla, pití, kultury a zvyků.

Krásy dovolené tak mohou být vykoupeny zdravotními riziky způsobenými nejen konzumací kontaminovaných potravin nebo nápojů, ale i koupáním, nákazou způsobenou hmyzem či pokousání zvířetem. Bezstarostná dovolená pro nás může být jen tehdy, pokud máme to správné očkování.

Některá očkování mají význam i pro všední dny u nás doma

Abyste byli dostatečně chráněni a čekala Vás opravdu bezstarostná dovolená, je potřeba nechat se očkovat s dostatečným časovým předstihem. Výjimkou je očkování proti  hepatitidě A, kde vakcínou  Avaxim160 U lze očkovat i krátce před odjezdem.

Hepatitida A se vyskytuje po celém světě, a proto má toto očkování význam i pro všední dny u nás doma. Břišní tyfus zůstává problémem hlavně v Mexiku a v rozvojových zemích Východní a Jižní Asie (včetně Pákistánu a Indie), v Jižní Americe a Africe. Jde o nakažlivé střevní onemocnění přenášené kontaktem s nemocným, bacilonosičem nebo infikovanými potravinami či nápoji.

Bezstarostná dovolená 1

K očkování se používá např. vakcína Typhim Vi, kterou je možné očkovat v jednom dni společně s vakcínou proti hepatitidě A. Žlutá zimnice je nebezpečné virové infekční onemocnění přenášené komářím štípnutím. Očkování je v některých zemích dokonce povinné a přes hranice vás pustí jen s potvrzením o očkování do mezinárodního očkovacího průkazu.

Proti žluté zimnici se očkuje vakcínou Stamaril. Vzteklina je obávané 100 % smrtelné virové onemocnění přenášené infikovaným zvířetem pokousáním, potřísněním slinami nebo škrábnutím. Hrozí hlavně v asijských zemích, v Africe a v Jižní Americe. Proti vzteklině se můžeme chránit očkováním vakcínou Verorab.

U meningokokových onemocnění, která jsou bakteriálního původu a šíří se ve slinách či hlenem kapénkovým způsobem, dokonce hovoříme o tzv. "meningokokovém pásmu" ve státech rovníkové Afriky. Cestovatelům bývá doporučována vakcína Meningococcal polysacharide A+C vaccine, která chrání proti dvěma sérotypům. Pro poutníky do Mekky je očkování proti meningokokům povinné.

Chcete, aby vás čekala krásná a bezstarostná dovolená? Nezapomeňte si před výjezdem do zahraničí  také vždy zkontrolovat platnost očkování proti tetanu a zvažte přeočkování vakcínou Adacel, která je vhodnou alternativou pravidelného přeočkování proti tetanu a zároveň účinně posílí ochranu proti obávanému černému kašli a záškrtu. Černý kašel se vyskytuje na celém světě a jeho výskyt vzrůstá.

Bezstarostná dovolená

Bezstarostná dovolená? Ano, pokud máte očkování

Záškrt se doporučuje očkovat při cestách do zemí bývalého Sovětského Svazu, Afriky a Asie při delších pobytech (nad 1 měsíc). Přenáší se kontaminovanými nápoji (nejčastěji vodou) nebo přímým kontaktem s nemocným (stolicí nebo zvratky).

Lze připomenout i případné přeočkování proti dětské přenosné obrně, která se v některých zemích stále ještě vyskytuje, např. v Africe, Indii, Pákistánu a Afganistánu. Bezstarostná dovolená na opačné polokouli bude jen za předpokladu, že máte očkování proti chřipce!

Poraďte se  o očkování dostatečně včas před cestou v očkovacích centrech s lékaři specializovanými na cestovní medicínu, kde vám doporučí očkování na míru dle aktuální epidemiologické situace v zemích, které navštívíte. Jedině tak lze zažít opravdu bezstarostná dovolená v zahraničí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Cvičení na bolest zad vyžaduje pravidelnost

Cvičení na bolest zad vyžaduje pravidelnost

Také se celý den hrbíte u počítače nebo v autě a večer se po ulehnutí do postele ozvou vaše záda? Máte málo pohybu a...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Najdete na iDNES.cz