Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bezpečnostní kontrola na letišti: co tato práce obnáší?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Bezpečnostní kontrola na letišti má nezastupitelnou úlohu. Kdo ji vykonává? Jak vypadá běžný pracovní den? S jakými kuriozitami se setkáte? A čemu by se cestující měli vyhnout, aby bezpečnostní kontrolu neprodlužovali? Na to jsme se zeptali Petra Kusého, bezpečnostního inspektora z Letiště Praha.

Bezpečnostní kontrola - Letiště Václava Havla Praha | foto: Český Aeroholding a.s.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pracovník bezpečnostní kontroly provádí detekční kontroly cestujících a personálu, kontroluje zavazadla, letištní a palubní dodávky, zajišťuje kontrolu vstupu do vyhrazeného bezpečnostního prostoru letiště a v rámci bezpečnostního odbavení poskytuje asistenční služby.

Ke své práci na Letišti Václava Havla Praha využívá moderní technologie a detekční zařízení, získává nejnovější poznatky v oblasti ochrany civilního letectví před protiprávními činy a uplatňuje své jazykové znalosti při komunikaci s odbavovanými cestujícími.

Na další detaily této profese jsme se zeptali Petra Kusého, bezpečnostního inspektora z Letiště Praha, který začínal jako pracovník bezpečnostní kontroly.

Kdo se může stát pracovníkem bezpečnostní kontroly?
Zájemci o tuto profesi nepotřebují žádné speciální vzdělání. Stačí maturitní zkouška či výuční list. Uchazeči ale musejí projít výběrovým řízením, v němž se klade důraz především na psychickou způsobilost, odolnost vůči stresu a schopnost komunikace s cestujícími. Vše ostatní se pak naučí přímo u nás, kdy je čeká po nástupu několik školení.

O jaká školení jde?
Nejdříve se noví zaměstnanci seznámí s provozním prostředím letiště a absolvují odbornou přípravu k získání povědomí o bezpečnostních opatřeních na letišti. Dále jsou zacvičeni na asistenční činnosti, které spočívají především v pomoci a poskytování informací cestujícím připravujícím se na bezpečnostní kontrolu. Tuto činnost vykonávají až do zahájení plné odborné přípravy, v jejímž průběhu získají teoretické poznatky a praktické dovednosti k výkonu detekčních kontrol osob, zavazadel, letecké pošty, letištních dodávek a palubních zásob, kontrole vstupu, dozoru a hlídkám.

Naučí se také ovládat moderní detekční techniku, např. rentgenová zařízení, detektory kovů, a získají mj. informace k dosud málo rozšířeným bezpečnostním skenerům. Po nástupu do reálného provozního prostředí je nováčkům přidělen zkušený kolega – provozní instruktor, který jim dále pomáhá získávat správné pracovní dovednosti a návyky. Poté jsou zaměstnanci zařazeni do režimu samostatného výkonu směn.

Bezpečnostní kontrola Letiště Praha


Jak vypadá pracovní den?
V průběhu směny pracovník vykonává činnosti přidělené dispečinkem. Především se jedná o bezpečnostní kontroly cestujících a kabinových zavazadel. Na stanovištích bezpečnostní kontroly pracovníci plní na různých pozicích stanovené úkoly, např. někteří kontrolují osoby a jiní zavazadla, a pravidelně se mezi těmito pozicemi střídají.

Bezpečnostní kontrola Letiště Praha


Setkal jste se při práci s nějakými zajímavostmi či kuriozitami?
Mohu zmínit originální situace, kdy je třeba kontrolovat živá zvířata, leckdy miláčky celé rodiny. Zvířecí bytosti, pokud zrovna nemají „svůj den“ a musí být prohlédnuta pro ně neznámým člověkem, mohou při svém případném útěku z místa kontroly odbavení letu značně zkomplikovat a zdržet. Při kontrole malých zvířat jsou proto využívány i uzavřené kontrolní kabinky, kde se takové utíkající zvířátko (např. kočka) dá snáze chytit.

Jsou také docela časté situace, kdy při kontrole nalezneme žulové kostky, které někteří zahraniční turisté neznámo jak při návštěvě naší krásné Prahy získaly a chtějí si je jako suvenýr odvézt do svých domovů.

Bezpečnostní kontrola Letiště Praha

Čemu by se měli cestující vyhnout, aby měli u sebe a zbytečně neprodlužovali bezpečnostní kontrolu?
Obecně cestujícím doporučujeme předem pozorně prostudovat dostupné informační materiály k plánovanému letu. Dobré je si také předem najít na internetových stránkách odletového a případně i transferového letiště, zda cestující vyhoví přepravním podmínkám z hlediska zakázaných a nebezpečných předmětů. Často totiž během bezpečnostní kontroly nalézáme u cestujících předměty a látky, které jsou k přepravě v kabinovém zavazadle zakázány, např.:

  • aktuálně v souvislosti s Vánocemi a koncem roku například prskavky a zábavnou pyrotechniku,
  • dále ostré a bodné předměty s čepelí/hrotem delším než 6 cm,
  • kapaliny, aerosoly a gely v nádobách nad 100 ml, které nejsou dětskou výživou či medikamenty a jsou přiváženy z domova nebo pořízeny mimo vyhrazený bezpečnostní prostor (SRA) letiště,
  • hračky a suvenýry imitující střelné zbraně a munici a další.
Bezpečnostní kontrola Letiště Praha


Co byste vzkázal zájemcům o tuto práci?
Především se nebát a zkusit to. Pokud splňujete základní požadavky a nechybí vám osobní motivace, nastavený systém odborné přípravy a další zácvik vám pomůže práci bez problémů zvládnout a dále se v této profesi úspěšně rozvíjet. V současné době navíc pracovníci bezpečnostní kontroly patří mezi hlavní profese, které na letišti potřebujeme nejvíce navýšit. Aktuální nabídku volných pozic najdete na www.pracenaletisti.cz.

Zákulisí bezpečností kontroly můžete shlédnout také ve video magazínu Terminál, který vydává Letiště Praha. Více zde.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vyberte si spolehlivé elektrokolo

Vyberte si spolehlivé elektrokolo

Díky výkonným elektrokolům SCOTT můžete zjednodušit a zrychlit svůj pohyb po městě, vyjet si na delší výlet, ale i...

Nový Scott Genius 2018. Geniální kolo do terénu

Nový Scott Genius 2018. Geniální kolo do terénu!

Takový je nový Scott Genius 2018. Je pátou generací špičkových celoodpružených trailových kol této modelové řady. A je...

ALPINE PRO: značka, která pronikla až na stupně olympijských vítězů

ALPINE PRO: značka, která pronikla až na stupně olympijských vítězů

Když Václav Hrbek a Vladislav Fedoš zakládali v roce 1998 novou značku sportovního oblečení, netušili, že jejich ALPINE...

Vsaďte si na MS v Rusku v Tipsportu a získejte 1 000 Kč zdarma

fotbal

Obhájí titul Němci, nebo konečně na trůn vrátí Brazilce? Vstupte do největší komunity sázkařů a vyzvedněte si během MS...

HOPI: Na čem vyrostl český přepravní gigant?

HOPI: Na čem vyrostl český přepravní gigant?

S názvem HOPI se většina z nás setká nejčastěji na silnici. Někdejší menší firma, která v 90. letech začínala s...

Další z rubriky

Zásoby na dovolenou, chatu či túru do hor? Vše nakoupíte na Grizly.cz

GRIZLY.cz

Chystáte se vyrazit s rodinou k moři do Chorvatska, vybavit dítě na prázdninový tábor zdravými sladkostmi nebo strávit...

Ošetření vody v přírodních jezírkách přípravky řady PROJEZÍRKA®

Ošetření vody v přírodních jezírkách přípravky řady PROJEZÍRKA®

Obliba koupacích a okrasných jezírek roste. Jedná se o relaxační zónu, která ladí s okolím a zapadá do koloritu...

Videopřenos: Jak požádat o bezplatnou právní pomoc

PROTEXT VIDEO: Jak požádat o bezplatnou právní pomoc - videopřenos

Už za dva týdny, 1. července 2018, nabývají účinnosti ustanovení novely zákona o advokacii, která se týkají státem...

Najdete na iDNES.cz