Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezpečnost létání - výzkum bezpečnosti létání na VUT v Brně

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V polovině října tohoto roku byla v prostorách Fakulty informačních technologií VUT v Brně otevřená nová multimediální výzkumná laboratoř SimStar na výzkum bezpečnosti létání, která vznikla v rámci spolupráce brněnské techniky s českou leteckou firmou Evektor. Hlavním posláním laboratoře je výzkum inteligentních řešení, který zvýší bezpečnost létání malých letounů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Bezpečnost létání - Výzkum bezpečnosti létání na VUT v Brně | foto: VUT v Brně

Návrhy a výrobou malých letounů se Česká republika řadí ke světové špičce. Nepřehlédnutelným prvkem laboratoře zaměřené na výzkum bezpečnosti létání na VUT v Brně je kabinová část malého sportovního letounu, pocházejícího z výrobního portfolia Evektoru.

Laboratoř zaměřená na bezpečnost létání chce pomoci v rozvoji malého letectví

Bezpečnost létání 2Oblíbenost rekreačního a sportovního létaní podporuje nejen rozvoj malého letectví, ale přináší i výzvy, na které má poukázat a zároveň je pomoct řešit nová laboratoř zaměřená na bezpečnost létání. Realistický dojem prostorového pohybu zprostředkovává projekce na rozsáhlé plátno před pilotní kabinou doplněná o prostorovou zvukovou kulisu.

V porovnání s původním modelem sériového letounu je pilotní kabina SimStaru vybavena palubní deskou obsahující dotykové displeje, které v souladu se světovými trendy umožňují nahrazení klasických mechanických přístrojů a podporují přehledné zobrazení letových, navigačních a systémových informací využívajíce prostředky a nástroje z oblasti počítačových technologií.

Bezpečnost létání 3

Výzkum bezpečnosti létání na VUT v Brně chce snížit zatížení pilotů a zvýšit bezpečnost létání

Statistické údaje ukazují, že pilot je tradičně nejslabším článkem, což znamená, že mnohé nehody nastávají právě v důsledku jeho špatných rozhodnutí.

"Neopatrností a přeceňováním se může pilot ocitnout v dešti, vlétnout do oblačnosti nebo mlhy, kde je vystaven podmínkám, na které není dostatečně trénován, a hrozí katastrofa", říká vedoucí projektu Peter Chudý.

Tu mohou pilotovi pomoci odvrátit přehledné displeje s integrovaným systémem zobrazení 3D terénu v okolí letounu a vizualizací letové cesty pomocí virtuálního tunelu v obloze, připomínající počítačovou hru. Zakomponované prvky a vlastnosti displejů v laboratoři zaměřené na výzkum bezpečnosti létání na VUT v Brně směřují k jedinému cíli - snížit pracovní zatížení pilotů a tím zvýšit bezpečnost létání.

Bezpečnost létání 4

"SimStar má přitáhnout zájemce o výzkum bezpečnosti létání na VUT v Brně," doplňuje Chudý. Vzhledem k širokému záběru disciplin potřebných pro úspěšné naplnění cílů pokrývá rozsah řešené problematiky oblasti multimediálních aplikací, zpracování signálu, matematického modelování, numerických simulací a robotických systémů.

Hardwarová a softwarová architektura SimStaru umožňuje přímé včlenění nebo sdílení letových modelů simulovaných systémů, ale také testovaní prvků přístrojového vybavení, které budou použité na skutečných letounech.

Kromě učebnicového provedení letu podporují nástroje laboratoře na bezpečnost létání simulace různých druhů poruch letadlových systémů nebo také zahrnutí změn prostředí vlivem náhlého zhoršení počasí.

Laboratoř zaměřená na bezpečnost létání poskytuje studentům možnost pracovat na atraktivních projektech

Dalšího rozvoje SimStaru se účastní i studenti fakulty informačních technologií. Přítomnost laboratoře zaměřené na bezpečnost létání a s ní i simulátoru v prostorách fakulty poskytuje studentům možnost pracovat na atraktivních projektech a zároveň vytváří zázemí pro ověřování výsledků jejich prací.

Pro mnohé z nich je to také jedinečná možnost jak se seznámit s problematikou pilotování letounu a to bez nutnosti opouštět univerzitní kampus. Teoretický výklad si tak doplňují o bezpečně opakovatelný a samovysvětlující vlastní zážitek, který podá odpovědi na mnohé tušené a nevyslovené otázky.

Bezpečnost létání 5

Pozemní simulace jsou přímou cestou k výzkumu a realizaci inteligentních řešení podporujících bezpečné provedení letu. Nejsou ovšem konečným cílem. Tím je praktické provedení nových přístrojů a zařízení a jejich vestavba do letounu.

Na první pohled možná jednoduché, ve skutečnosti náročné úsilí nachází uplatnění i v jiných oblastech jako jsou například systémy pro bezpilotní prostředky, bezpečné počítače pro náročné výpočty a certifikovaný software.

Více informací na téma výzkum bezpečnosti létání na VUT v Brně naleznete na www.vutbr.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Změna sídla společnosti bez stěhování? Svěřte papírování odborníkům.
Změna sídla společnosti bez stěhování? Svěřte papírování odborníkům

Máte fungující firmu, která je zapsaná do obchodního rejstříku a přejete si změnit její sídlo na novou adresu? Nebo jste si pořídili ready made společnost a...  celý článek

Na VŠO se můžete hlásit do konce září.
Na VŠO se můžete hlásit do konce září

I když začátek akademického roku pomalu klepe na dveře, stále ještě najdete školy, které přijímají nové studenty. Na Vysoké škole obchodní v Praze (VŠO) můžete...  celý článek

Marek Tichý, ředitel korporátního financování.
Prodej firmy je pro většinu podnikatelů životním krokem

Generace podnikatelů, kteří založili svoji firmu po roce 1989, stárne a začíná přemýšlet, jak s firmou naložit do budoucna. Někteří se nechtějí své firmy vzdát...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.