Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Bezpečná úschova kupní ceny. Jak ji poznáte?

Komerční sdělení   13:10aktualizováno  13:10 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Úschovu kupní ceny poskytují realitní kanceláře, advokáti, notáři i banky. Jak si vybrat, komu svěříte miliony?

Bezpečná úschova kupní ceny. Jak ji poznáte?| foto: Developer

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Poslat kupní cenu rovnou na účet prodávajícího, to se nevyplatilo už řadě kupujících. Podpis kupní smlouvy z vás totiž ještě majitele nemovitosti nedělá. Rozhodující je teprve zápis vlastnického práva do katastru nemovitostí. Součástí prodeje se proto stala i úschova finančních prostředků.

Jak to funguje? Kupující složí kupní cenu do úschovy obvykle ještě před podpisem kupní smlouvy. Na oplátku získává garanci, že peníze budou vyplaceny teprve tehdy, až se úspěšně završí převod vlastnického práva v katastru nemovitostí. V praxi to znamená, že vaše peníze budou více než měsíc uloženy u třetí strany - pověřeného schovatele. A právě on je klíčem k bezpečí celé transakce. Jak si správně vybrat?

1.Realitní kanceláře

Realitní kanceláře často nabízejí, že úschovu zajistí zdarma, pokud jim svěříte prodej nemovitosti. V principu na tom není nic špatného, pokud dokážou zajistit bezpečné uložení svěřených peněz a jejich výplatu pouze v případě splnění podmínek v kupní smlouvě. Znamená to především uschovat peníze na samostatném účtu, který musí být zcela oddělený od provozních účtů, aby z vašich peněz mezitím náhodou realitka neplatila svoje provozní náklady. Současně to znamená také kontrolní systém či mechanizmus, který by měla realitka mít nastaven tak, aby nemohlo dojít k uvolnění peněz bez splnění sjednaných podmínek.

Nejbezpečnější úschova je tedy u velkých, zavedených a seriózních realitních kanceláří s dostatečným odborným zázemím a provozními finančními rezervami. Jak si na tom konkrétní realitní kancelář „stojí“ můžete zjistit ve sbírce listin obchodního rejstříku. A existují i další pojistky. „Naše společnost je auditovaná už od roku 2004, ale kromě toho u nás každé výplatě peněz z úschovy předchází vícestupňový systém kontroly, zda skutečně byly splněny stanovené podmínky,“ uvádí Jiří Lemberka, ředitel právního oddělení v pražské realitní kanceláři MAXIMA REALITY.

2.Advokáti a notáři

Výrazně dražší varianta je úschova kupní ceny u advokáta nebo notáře. Mnozí majitelé nemovitostí to považují za bezpečnější variantu. Jak ovšem víme z nedávné historie českého realitního trhu, ani titul před jménem nemusí garantovat serióznost a zabránit zpronevěře. Advokát Miloš Vlasák takto klienty realitní kanceláře připravil o zhruba 65 milionů korun.

U všech soukromých subjektů - advokáty a notáře nevyjímaje - je proto potřeba ověřit jejich spolehlivost na základě osobních referencí, jejich zkušeností, délky podnikání a dalších ukazatelů. Častou chybou na straně důvěřivých zákazníků je přesvědčení, že za činnost notářů odpovídá stát, ale je třeba upozornit, že se to netýká úschov. U advokátů zase platí, že mohou v rámci poskytování právních služeb zastupovat pouze jednu stranu (kupujícího nebo prodávajícího), a při sjednávání úschovy a jejich podmínek tedy hájí zájmy pouze svého klienta.

A je tu ještě jedna nevýhoda. Notáři a advokáti jsou fyzické osoby a peníze z úschovy mohou uvolnit pouze oni. Pokud například pojedou na dovolenou nebo onemocní, může se výplata peněz protáhnout.

3.Banky

Úplně nejspolehlivější je úschova finančních prostředků v bance, protože banky jsou velkými, důvěryhodnými institucemi a především zakládají speciální vázaný účet pro každého klienta zvlášť. Některé z bank však jako podmínku úschovy stanoví, že u nich musí mít kupující hypoteční úvěr.

Nevýhody jsou dvě. Za prvé, smlouva o úschově s bankou je nejméně flexibilní, pravděpodobně nebudete moci udělat žádné zásadní změny nebo si za ně výrazně připlatíte. Za druhé, bankovní úschova nebývá zdarma, až na výjimky. Hypoteční specialistka Petra Štroblová upozorňuje na výhodné bankovní úschovy, které otevírá právě letos na podzim: „Bankovní úschovu nabízíme zdarma všem, kteří využijí naše hypoteční poradenství.“