Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Beton bez cementu, zato s unikátními vlastnostmi

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zeptáte-li se zedníka, jestli je možné namíchat beton bez cementu, asi si poklepe na čelo a přidá nelichotivou poznámku na vaši adresu. Lichotit by ale měl, a to Centru materiálového výzkumu Fakulty chemické Vysokého učení technického (VUT) v Brně, kde dokazují, že se takový stavební materiál vyrobit dá.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Beton bez cementu, zato s unikátními vlastnostmi | foto: Vysoké učení technické v Brně

Světové výzkumné instituce se už řadu let snaží vyvinout a uvést do praxe stavební materiál, který by byl lepší než klasický beton, byl odolnější proti mrazu, ohni a vodě a navíc byl za přijatelnou cenu.

Chempoint logo

Jedna z cest k výsledku vede přes tzv. geopolymery, které vyvíjejí vědci z Centra materiálového výzkumu chemické fakulty brněnského VUT. Řešení se zdá být poměrně jednoduché, spočívá v působení silně zásaditého prostředí na vybrané látky přírodního, ale i průmyslového typu, jakými může být celá řada odpadních surovin - například elektrárenské popílky či některé strusky. Vznikají nové materiály - geopolymery.

Receptura z pyramid? Možná…

Geopolymery jsou látky na bázi oxidů křemíku a hliníku, které se ve formě čtyřstěnů spojují do trojrozměrné struktury. Vznikají aktivací vhodných surovin v zásaditém prostředí za běžných teplot a tlaků. Pojem geopolymer poprvé použil profesor Davidovits v roce 1978. Ten následně zpopularizoval tento materiál díky své teorii, že egyptské pyramidy nebyly postaveny z kamene, ale právě z geopolymerních materiálů.

"Geopolymerní beton má celou řadu výhod oproti standardnímu betonu. Především zpracovává velké množství odpadních materiálů, které jsou často v současné době deponovány na speciálních skládkách, kde velmi negativně působí na životní prostředí," upozorňuje profesor Jaromír Havlica, vedoucí výzkumného týmu anorganických materiálů.

Další výhodu pro beton bez cementu je nízká energetická náročnost. Průmysl zabývající se výrobou cementu je oproti tomu třetí energeticky nejnáročnější - hned po výrobě hliníku a oceli - a zároveň produkuje značné množství CO2, který vytváří spolu s dalšími plyny skleníkový efekt, což vede ke změnám klimatu v důsledku globálního oteplování.

Beton bez cementu, zato s unikátními vlastnostmi. Pružina z MDF kompozitu.

Beton bez cementu, zato s unikátními vlastnostmi. Pružina z MDF kompozitu.

Starý dobrý beton - pro beton bez cementu soupeř i pomocník

Pro beton bez cementu není vůbec jednoduché cenově soupeřit s běžnými betony a přivést tak geopolymerní materiály do výroby. Nejdražší složkou je alkalický aktivátor. Výzkumný tým Centra materiálového výzkumu se proto zaměřil na nahrazení drahé složky s pomocí cementářských odprašků. Cementářské odprašky jsou odpadním produktem při výrobě portlandského cementu.

"V současné době se nám podařilo připravit pojivo na bázi elektrárenského popílku, vysokopecní strusky a cementářských odprašků, které svou cenou může směle konkurovat portlandskému cementu. Také se podařilo poloprovozní technologií připravit stavební dílce z tohoto materiálu, které jsou ve spolupráci se stavebními firmami dále testovány v běžných podmínkách," pochlubil se doktor František Šoukal, vedoucí laboratoře chemických analýz.

Řešení problému s toxickým odpadem

A ještě jedno významné plus pro tyto nové materiály. Lze je úspěšně využít při ukládání toxických a radioaktivních odpadů. Jejich složení jim umožňuje "uzavírat" ve své struktuře nebezpečné látky. Současné postupy nakládáním s tímto odpadem jsou finančně nákladné a ne vždy efektivní.

To, co dodává geopolymerům unikátní vlastnosti a lidstvu naději na řešení závažného problému odpadů, je struktura. Geopolymery, díky kterým lze vytvářet beton bez cementu, jsou tvořeny dlouhými propojenými řetězci, do kterých se toxické prvky mohou zabudovat, nebo zůstávají fyzicky fixovány uvnitř geopolymerů po jejich ztuhnutí.

Dá se tedy říci, že po odstranění svých "dětských neduhů" budou geopolymery jistě hrát důležitou roli při výrobě ekologických stavebních materiálů 21. století a při bezpečném skladování toxických a radioaktivních látek.

evropská loga
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás to vyjít draho

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás...

Od nového roku zaplatíte příspěvek do garančního fondu, pokud máte auto zapsané v registru vozidel a nemáte ho...

Pět rad, jak vypadat mladší. Vyhněte se chemii a vyhlaste válku stresu

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Jak vypadat mladší? To je otázka, ke které dříve nebo později dojde každá žena. Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí...

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

V projektu Bleriot v pražských Kbelích skupina T.E postaví do první poloviny roku 2020 více než 150 nových bytů....

Další z rubriky

Remek očekával, že bude mít české následovníky

Remek očekával, že bude mít české následovníky

První československý kosmonaut Vladimír Remek, od jehož startu uplynulo 2. března přesně 40 let, předpokládal, že dříve...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Smixin, revoluce v mytí rukou

Smixin, revoluce v mytí rukou

Jedná se o inteligentního pomocníka, který je navíc šetrný k životnímu prostředí. Nemusíte na nic sáhnout, Smixin sám...

Najdete na iDNES.cz