Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Beton bez cementu, zato s unikátními vlastnostmi

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zeptáte-li se zedníka, jestli je možné namíchat beton bez cementu, asi si poklepe na čelo a přidá nelichotivou poznámku na vaši adresu. Lichotit by ale měl, a to Centru materiálového výzkumu Fakulty chemické Vysokého učení technického (VUT) v Brně, kde dokazují, že se takový stavební materiál vyrobit dá.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Beton bez cementu, zato s unikátními vlastnostmi | foto: Vysoké učení technické v Brně

Světové výzkumné instituce se už řadu let snaží vyvinout a uvést do praxe stavební materiál, který by byl lepší než klasický beton, byl odolnější proti mrazu, ohni a vodě a navíc byl za přijatelnou cenu.

Chempoint logo

Jedna z cest k výsledku vede přes tzv. geopolymery, které vyvíjejí vědci z Centra materiálového výzkumu chemické fakulty brněnského VUT. Řešení se zdá být poměrně jednoduché, spočívá v působení silně zásaditého prostředí na vybrané látky přírodního, ale i průmyslového typu, jakými může být celá řada odpadních surovin - například elektrárenské popílky či některé strusky. Vznikají nové materiály - geopolymery.

Receptura z pyramid? Možná…

Geopolymery jsou látky na bázi oxidů křemíku a hliníku, které se ve formě čtyřstěnů spojují do trojrozměrné struktury. Vznikají aktivací vhodných surovin v zásaditém prostředí za běžných teplot a tlaků. Pojem geopolymer poprvé použil profesor Davidovits v roce 1978. Ten následně zpopularizoval tento materiál díky své teorii, že egyptské pyramidy nebyly postaveny z kamene, ale právě z geopolymerních materiálů.

"Geopolymerní beton má celou řadu výhod oproti standardnímu betonu. Především zpracovává velké množství odpadních materiálů, které jsou často v současné době deponovány na speciálních skládkách, kde velmi negativně působí na životní prostředí," upozorňuje profesor Jaromír Havlica, vedoucí výzkumného týmu anorganických materiálů.

Další výhodu pro beton bez cementu je nízká energetická náročnost. Průmysl zabývající se výrobou cementu je oproti tomu třetí energeticky nejnáročnější - hned po výrobě hliníku a oceli - a zároveň produkuje značné množství CO2, který vytváří spolu s dalšími plyny skleníkový efekt, což vede ke změnám klimatu v důsledku globálního oteplování.

Beton bez cementu, zato s unikátními vlastnostmi. Pružina z MDF kompozitu.

Beton bez cementu, zato s unikátními vlastnostmi. Pružina z MDF kompozitu.

Starý dobrý beton - pro beton bez cementu soupeř i pomocník

Pro beton bez cementu není vůbec jednoduché cenově soupeřit s běžnými betony a přivést tak geopolymerní materiály do výroby. Nejdražší složkou je alkalický aktivátor. Výzkumný tým Centra materiálového výzkumu se proto zaměřil na nahrazení drahé složky s pomocí cementářských odprašků. Cementářské odprašky jsou odpadním produktem při výrobě portlandského cementu.

"V současné době se nám podařilo připravit pojivo na bázi elektrárenského popílku, vysokopecní strusky a cementářských odprašků, které svou cenou může směle konkurovat portlandskému cementu. Také se podařilo poloprovozní technologií připravit stavební dílce z tohoto materiálu, které jsou ve spolupráci se stavebními firmami dále testovány v běžných podmínkách," pochlubil se doktor František Šoukal, vedoucí laboratoře chemických analýz.

Řešení problému s toxickým odpadem

A ještě jedno významné plus pro tyto nové materiály. Lze je úspěšně využít při ukládání toxických a radioaktivních odpadů. Jejich složení jim umožňuje "uzavírat" ve své struktuře nebezpečné látky. Současné postupy nakládáním s tímto odpadem jsou finančně nákladné a ne vždy efektivní.

To, co dodává geopolymerům unikátní vlastnosti a lidstvu naději na řešení závažného problému odpadů, je struktura. Geopolymery, díky kterým lze vytvářet beton bez cementu, jsou tvořeny dlouhými propojenými řetězci, do kterých se toxické prvky mohou zabudovat, nebo zůstávají fyzicky fixovány uvnitř geopolymerů po jejich ztuhnutí.

Dá se tedy říci, že po odstranění svých "dětských neduhů" budou geopolymery jistě hrát důležitou roli při výrobě ekologických stavebních materiálů 21. století a při bezpečném skladování toxických a radioaktivních látek.

evropská loga
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Nakupujte výhodně bez poštovného. Online porovnávač Herueka se rozhodl podpořit online nákupy i během aktuální sezóny a...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

I vy v sobě najdete talent. Začněte malovat

Máme pro vás skvělou zprávu. I vy můžete namalovat třeba takhle krásnou květinu!

Věděli jste, že i vy můžete začít kreslit nebo malovat? Ano, zvládnete to také a ještě si nádherně odpočinete u...

Najdete na iDNES.cz