Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Běh přes překážky - nový sport pro fotovoltaiky

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V posledních měsících se objem rezervací výkonu u českých distributorů (ČEZ, Eon, PRE, ČEPS) díky razantnímu postupu snížil podle předběžných kalkulací asi o 17 procent. Zmizel tedy strašák spekulativních rezervací a trh se stává o něco přehlednější a předvídatelnější.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Solární panely | foto: NWT, a.s.

Z platných smluv o rezervaci výkonu velká část projektů buď ještě stále nemá platné stavební povolení, nebo je provázejí jiné komplikace. "Velkou překážkou je nedostatek kapitálu na velké investice," říká David Vítek, generální ředitel NWT Computer.

"Dobře je to vidět na množství projektů, které jsou stále ještě ‘na prodej’, včetně stavebního povolení. Většina rezervací tedy nebude využita v letošním roce se současnou výhodnou výkupní cenou, ale až v letech následujících. Nemalý podíl na současné situaci má i nedostatek panelů, střídačů a jejich vzrůstající ceny. Oproti tomu výkupní ceny energie ve většině zemí Evropy klesají," dodává.

Z analýzy dostupných informací vyplývá, že fotovolatický business je méně výhodný než v roce 2009, ale pokud má investor správné informace či svěří svůj projekt do rukou odborníků, tak se mu to stále více než vyplatí.

NWT Computer s.r.o. - Solární panely III

Vysvětlení současné situace ve fotovoltaice asi nejlépe vyjadřuje představa překážkového běhu. V ČR se snaží zastavit fotovoltaický business, kdo může. Po změnách procesů u distributorů elektřiny a "zastavení nových rezervací", připravilo Ministerstvo průmyslu mírně kontroverzní vyhlášku, která se snaží definovat vysoké účinnosti panelů, které budou mít nárok na čerpání "zelených" výkupních cen.

Tím by "geniálně" oklikou zabránili instalaci veškerých v současné době standardně vyráběných fotovoltaických panelů. Problém je však v tom, že navržená – a zatím nedostižná – účinnost není BAT (Best Available Technology – nejlepší dostupná technologie), jak vyžaduje veškerá ostatní legislativa EU a ČR.

S odkazem na tuto podstatnou drobnost bude ČR prohrávat arbitráže investorů, pro které to bude snadnější sousto, než stavět elektrárny. Samo ministerstvo neoficiálně připouští, že stát přijde až o 7 miliard korun. Fotovoltaická asociace, která dělá, co může, aby vyhláška vydána nebyla, tvrdí, že se bude jednat o desítky miliard korun.

NWT Computer s.r.o. - Solární panely IVS novými podmínkami se perou nejen investoři v České republice, ale také investoři v ostatních Evropských státech. V Německu právě schválili, že výkupní ceny budou od 1. 7. 2010 o 10 % nižší a to pro všechny typy řešení (malé střešní instalace, i větší průmyslové instalace).

Zákonodárci se také usnesli, že zamezí stavbě fotovoltaických elektráren na orné půdě. K dalšímu snížení má dojít od 1.1.2011 o dalších až 10 %. Rozhodne se podle do té doby nainstalovaného výkonu. Bleskem z čistého nebe je i postoj Slovenska (URSO), které aktuálně připravilo vyhlášku, kde se hovoří o snížení výkupní ceny až o 30 % od 1.7.2010.

V Bulharsku prezident stříhá pásky na prvních elektrárnách a Bulhaři si mohou být jisti, že ceny se pro letošní rok udrží v zajímavých číslech. Bohužel v příštím roce odborníci předpovídají i zde, stejně jako ve většině zemích Evropy, pokles výkupních cen. Francie mírně zvedla ceny, ale ty stále nejsou dostatečně motivační. Staví se spíše na střechách a fasádách. Itálie se připravuje se na snížení výkupních cen.

Článek zpracoval: David Vítek, generální ředitel NWT Computer s.r.o.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Potřebujete křemičité částice nebo kvantové tečky?

Potřebujete křemičité částice nebo kvantové tečky?

Představujeme vám křemičité částice a kvantové tečky Diag NanoTM a magnetické částice Absolute MagTM od výrobce...

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Máte při plánování směn zaměstnanců problémy s hlídáním jejich počtu směn a dodržováním legislativy? Neztrácejte se v...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Najdete na iDNES.cz