Poznej otce Baalgoritma

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Příběh 100 MILIARD NEURONŮ napsal jeden z našich nejlepších současných spisovatelů Petr Stančík. Za svůj historický detektivní román Mlýn na mumie obdržel před pár lety prestižní ocenění Magnesia Litera. Teď před ním byla nová výzva, podniknout na stránkách backendstories.cz kybermisi do roku 2056, využívající IT nástroje budoucnosti.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Autor příběhu 100 MILIARD NEURONŮ Petr Stančík | foto: ŠKODA IT

Jaký je tvůj vztah, Petře, ke světu počítačů. Je ti jejich prostředí příjemné, inspiruje tě k něčemu?
Můj první kontakt s počítači byl, když jsem se na mat-fyz gymnáziu učil programovat v Pascalu. Tenkrát ještě krajinou pobíhali mamuti a sálové počítače topily víc než parní lokomotivy. Programátorky kvůli tomu vedru nosily jen bílé pláště a na nočních směnách se příšerně nudily. Od té doby jsou mi počítače velmi sympatické…

Dáváš osobně přednost odkrývání minulosti nebo objevování možností budoucnosti? Tvůj příběh dokonale propojuje, zdá se, všechny časové roviny.
Myslím, že čas je fraktál. Historie se stále opakuje v zužujících se závitech spirály. Takže budoucnost je jen následující iterace minulosti. Stačí jen aplikovat kvantovou mechaniku na Smaragdovou desku Herma Trismegista a všechno je jasné…

Představuješ si budoucnost nabitou technologiemi opravdu tak temně, jako ji podáváš ve 100 MILIARDÁCH NEURONŮ?
Lepší časy už byly, toho si všimli už filozofové starověku. Budoucnost je vždycky horší než minulost, protože je její kopií a každé kopírování podle Druhého termodynamického zákonu vnáší do systému nové chyby. Takže vesmír od počáteční dokonalosti stvoření směřuje k totálnímu chaosu, který se stane novým začátkem, a tak stále dokola. Cyklus složený z cyklů, zase fraktál. Zánik je jediná jistota, kterou na tomto světě máme jako jednotlivci i lidstvo. Proto se temné dystopie mohou plést jedině v detailech provedení.

Na kterou IT inovaci jsi nejvíc pyšný? Tvá kyberpedie připojená ke 100 MILIARDÁM NEURONŮ se jimi jen hemží.
Nejvíc se mi líbí představa kyberhrušní. Tvůrčí spojení biogonie, informatiky a gastronomie. Česat ze žebříku slaďoučké plody namísto čučení na obrazovku. Koláče s hruškovými povidly místo SSD disků. Programování opylujícími včelami. A tak podobně.

Internet věcí se postupně stává realitou i v běžném životě. Jak myslíš, že ovlivní tvůj spisovatelský život? Jak vůbec vnímáš vyspělé technologie, je to dobrý pomocník pro kreativní práci?
IoT je báječná technologie pro lidi bez fantazie. Na můj paranoidní vkus je ale ze své podstaty trochu moc práskačská. Taky si nedovedu představit, jak by mohla moje lednička uhodnout, na jaké víno zítra dostanu chuť, například.

Překvapil tě fakt, že ve Škodovce mají jedny z nejvýkonnějších počítačů. Mezi veřejností tato skutečnost není zatím příliš známá.
Tušil jsem, že už to vypadá jinak, než když Laurin s Klementem v dílně přidělávali na rám šlapacího bicyklu motorek… Příjemně mě však překvapilo, že jsou v Mladé Boleslavi tak vyspělí. Sám jezdím Škodověnkou Roomster, něžně nazývanou Mucínek, a moc mě těší, že se na Mucínkově vzniku podílela vyspělá IT.

Když nahlédneme do tvých plánů budoucnosti, co v nich najdeme? Prozradíš čtenářům, na čem pracuješ, na co se mohou těšit?
Právě dopisuji novou knihu pro dospělé, detektivku ze žhavé současnosti s názvem Nulorožec. Právě mi vyšla dobrodružná sci-fi pro děti H2O a tajná vodní mise, kde se parta geniálních školáků prohání miniaturní ponorkou vodovodním potrubím. A chystám nové pokračování dobrodružství jezevce Chrujdy. Taky pilně pracuji na historické knize o zbořené gotické kapli Božího Těla a Krve i o záhadném Bratrstvu Obruče s Kladivem, které tu kapli postavilo. Mám toho nad hlavu.

Edice Backend Stories se zaměřuje na sci-fi tvorbu a ty jsi ji odstartoval velmi originálním příběhem. Neláká tě napsat další sci-fi?
Taky že píšu. Zlákala mě postapokalypsa. Domnívám se, že jakožto národ chatařů a notorických bastlířů budeme mít při budování nové civilizace významnou výhodu. Taky mě interesuje téma emancipace AI. Počítače obdařené vědomím nebudou chtít lidstvo vyhubit, ale zrovnoprávnit se s ním, bude se opakovat to, co známe třeba z bojů o svobodu amerických otroků. A protože zásluhou IoT budou počítače prorostlé celou lidskou kulturou, budeme jim třeba muset platit mzdu. Už se těším, jak se budu se svým laptopem dělit o honoráře…

Jaké máš své spisovatelské vzory? Koho bys našim čtenářům doporučil?Můj celoživotní autorský vzor byl slepý argentinský spisovatel Jorge Luis Borges. Ze sci-fi mám nejraději první díl Duny Franka Herberta. Pak americkou klasiku: Roberta Heinleina, Poula Andersona, Philipa K. Dicka. Fascinuje mě u nás téměř neznámý Jack Vance. Pak chytrá fantasy – třeba Brány Anubisovy Tima Powerse. Z českých luhů a hájů dodnes nedoceněného Ludvíka Součka, zejména jeho nenápadnou, leč brilantní knížku Zájem galaxie. A samozřejmě Valhalu Františka Novotného.

Díky za tvé inspirativní postřehy a těšíme se na další tvoje skvělá díla. A vy, kdo jste ještě nečetli 100 MILIARD NEURONŮ, doporučujeme, vydejte se co nejdřív na záchrannou kybermisi na www.backendstories.cz.

Backend Stories tým

 
Témata: neurony

Nejčtenější

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Australian Open přináší milióny nejen tenistům

Australian Open přináší milióny nejen tenistům

Vstup do nového roku se vyvedl hned několika sázkařům Fortuny. K miliónovým výhrám jim pomohlo tenisové Australian...

AKU zahradní technika má v Mountfieldu zelenou

AKU zahradní technika má v Mountfieldu zelenou.

Společnost Mountfield s příchodem nového roku naservírovala zákazníkům zelenou novinku od světového gigantu v AKU...

Češi tráví denně hodiny na internetu. Vznikají úžasné nové projekty

Jak využít čas strávený na internetu na maximum

Češi podle některých průzkumů tráví ve svém volném čase až 5 hodin denně na internetu. Z toho nejvíce spolknou právě...

V zimě vyrazte do Saska!

V zimě vyrazte do Saska!

Sasko leží v Německu, jen kousek za českými hranicemi a nabízí skvělé zázemí pro milovníky zimních sportů. Ať už dáváte...

Další z rubriky

Virtuální realita – ve Škodovce skutečnost

Uskutečňovat představy je díky VR mnohem rychlejší

Aplikovaná virtuální realita se stala v mladoboleslavské automobilce běžným pracovním nástrojem. Její možnosti jsou...

Přichází Backend Stories: příběhy ze světa IT budoucnosti

Přichází Backend Stories: příběhy ze světa IT budoucnosti

V pátek 20. října zažil literární svět velký třesk. Vznikla nová edice Backend Stories zaměřená na vědeckofantastickou...

Poznej otce Baalgoritma

Autor příběhu 100 MILIARD NEURONŮ Petr Stančík

Příběh 100 MILIARD NEURONŮ napsal jeden z našich nejlepších současných spisovatelů Petr Stančík. Za svůj historický...

Najdete na iDNES.cz