Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

AŽD Praha chrlí novinky, které zvyšují bezpečnost na železnici

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tuzemský lídr v oboru, který má za úkol posílit bezpečnost na železnici, společnost AŽD Praha, bojuje s hospodářskou krizí posílením vývoje.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pro bezpečnost na železnici je velmi důležitá nová funkcionalita u staničních zabezpečovacích zařízení - EZŠ, což znamená Evidence ztráty šuntu. | foto: AŽD Praha

Takřka veškerý zisk, tedy zhruba 200 milionů korun ročně, investuje společnost do vývoje nových technologií, které posílí bezpečnost na železnici. "Vlastně každé tři roky musíte přijít s něčím novým, musíme inovovat to, co už dobře umíme. Zmenšujeme naše technologie, radikálně snižujeme spotřebu energie a tak dále. Pokud bychom ustali v tomto tempu, zahraniční konkurence by nás vytlačila z trhu," vysvětluje generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle.

Pro bezpečnost na železnici je velmi důležitá nová funkcionalita u staničních zabezpečovacích zařízení - EZŠ, což znamená Evidence ztráty šuntu. Pro čtenáře neznalé tohoto odborného termínu, jde o ztrátu kontaktu kol vlaku s kolejnicemi. A přesně to se odehrálo v roce 2008 ve stanici Moravany.

Díky nadměrnému pískování hnacího vozidla staniční zabezpečovací zařízení vyhodnotilo kolej jako volnou a na stejnou kolej byl povolen vjezd dalšímu vlaku. Výsledkem byla srážka vlaků a zmařený lidský život.

Posílení vývoje prvků pro bezpečnost na železnici se skutečně vyplácí

Podobným tragédiím EZŠ napříště zabrání. Nová funkcionalita hlídá, aby vlak legálně odjel ze staniční koleje. Za legální odjezd se přitom považuje stav, kdy měl vlak postavenou vlakovou, nebo posunovou cestu, přivolávací návěst, nebo nouzovou posunovou cestu, souprava následně uvolní staniční kolej a obsadí následující úsek za návěstidlem.

Pokud vlak ze staniční koleje legálně neodjede, nové softwarové opatření EZŠ eviduje ztrátu šuntu. "Okamžitě se spustí varovná zvuková signalizace a na monitoru zadávacího počítače Jednotného obslužného pracoviště se objeví varovná textová hláška EVIDENCE ZTRÁTY ŠUNTU s číslem koleje, kde k incidentu došlo. Příslušná kolej se navíc zabarví hnědou barvou a chová se, jako by byla obsazena. To znamená, že na tuto kolej již nelze postavit vlakovou cestu s povolující návěstí do té doby, než si obsluhující personál prověří, zda je kolej skutečně volná," vysvětluje Lubomír Macháček, vedoucí pracoviště VPR5, novou funkcionalitu zařízení, které rovněž zvyšuje bezpečnost na železnici.

Výstraha při nedovoleném projetí návěstidla.

Posílení vývoje prvků pro bezpečnost na železnici se společnosti AŽD Praha skutečně vyplatilo. Díky tomu spatřil světlo světa unikátní systém VNPN (Výstraha při nedovoleném projetí návěstidla), který dokáže identifikovat a zastavit vlak, jenž z jakýchkoliv důvodů projede návěst zakazující jízdu.

Systém navíc dokáže zastavit všechny okolní vlaky, jejichž bezpečnost by mohla být touto mimořádnou událostí ohrožena. "Při zpětných analýzách jsme zjistili, že by tento systém eliminoval historicky všechny nehody, které vznikly projetím návěstidla v poloze stůj," říká Zdeněk Chrdle.

Nejnověji AŽD Praha přišla doslova s revolučním systémem pro bezpečnost na železnici RADIOBLOK, který je určen pro regionální jednokolejné tratě, kde hrozí značné bezpečnostní riziko. Všichni si jistě pamatujete tragickou nehodu z února tohoto roku ve Vodňanech, kde po čelním střetu osobního vlaku s manipulačním vlakem přišla jedna cestující o život a dalších 12 lidí bylo zraněno. Právě takovým nehodám dokáže RADIOBLOK napříště zabránit.

radioblok

Bezpečnostní prvky, které revolučním způsobem zvýší bezpečnost na železnici

RADIOBLOK, který se skládá z Radioblokové centrály ovládané dispečerem z Jednotného obslužného pracoviště a z Radioblokového terminálu instalovaného na vozidle, svými technickými prostředky brání vydání vzájemně kolizních povolení, jízdě vlaku a posunu bez povolení. Navíc za pomoci systému GPS provádí kontrolu nad jízdou strojvedoucího v povolené části trati.

Pokud dojde k vyjetí mimo povolenou oblast, je strojvedoucí akusticky varován a vlak je automaticky nouzově zastaven. "Instalace RADIOBLOKu na regionální tratě zvýší bezpečnost na železnici opravdu revolučním způsobem. Že jde o mimořádně kvalitní systém, dokládá i jeho ocenění na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde získal výroční cenu Asociace podniků železničního průmyslu ACRI," uzavírá Zdeněk Chrdle.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Finále Plzeň: jediný festival domácí audiovizuální tvorby

Karel Dobrý ve snímku Hastrman

Filmová přehlídka Finále Plzeň oslaví na jaře své jednatřicáté narozeniny. Od 19. do 24. dubna 2018 nabídne to nejlepší...

Další z rubriky

Česká advokátní komora komentuje tři aktuální novely zákonů

Tisková konference České advokátní komory

Česká advokátní komora (ČAK) zahájila nový koncept poskytování informací. Do budoucna chce nejen advokáty, ale i...

Ergonomická kancelář: zvyšuje výkony a snižuje náchylnost k nemocem

Ergonomická kancelář – zvyšuje výkony, snižuje náchylnost k nemocem

Příjemné pracovní prostředí a kvalitní pracovní pomůcky zvyšují efektivitu pracovníků a snižují jejich náchylnost k...

Česko má zázemí i vizi, říká manažer agentury ESA

Frank Salzgeber, šéf programu technologických transferů Evropské kosmické...

České republice se vyplatilo, že pojímá vyvíjení a využívání kosmických technologií byznysově, nikoli čistě vědecky

Najdete na iDNES.cz