Klávesové zkratky na tomto webu - základní­

Aukční událost roku se uskuteční v Mánesu

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery, která je lídrem českého trhu s uměním a která drží prakticky všechny aukční rekordy českého umění, pořádá v neděli 14. května od 14 hodin další ze svých oblíbených aukcí.

Kupka František (1871 Opočno - 1957 Puteaux), Prisme, 1913 - 1947, olej na plátně, 70,5 x 70,5 cm, vyvolávací/prodejní cena: 49.000.000 Kč | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

V aukci nabídne až 108 kvalitních uměleckých děl, které budou mít návštěvníci možnost shlédnout v rámci předaukční výstavy ve velké výstavní síni v Mánesu, a to od 3. do 13. května, vždy od 10 do 18 hodin. V neděli bude předaukční výstava přístupná až do konání aukce, tedy od 10 do 13,30 hodin.

Aukce nabídne kvalitní díla z období od 17. století až po současnost. Vyvolávací ceny uměleckých děl na květnové aukci se budou pohybovat už od 8 000 Kč až do 49 000 000 Kč, tudíž na své si přijde opravdu každý sběratel umění.

Když Kupka domaloval Prisme

Mezi nejcennější díla květnové aukce určitě patří obraz Prisme od Františka Kupky. Počátky vzniku obrazu sahají do období před první světovou válkou. Kupka se často ke svým rozpracovaným obrazům vracel, aby je před svými výstavami přepracoval či dokončil. Dokončení obrazu Prisme je datováno rokem 1947.

Obraz přímo od Františka Kupky zakoupil Kupkův jediný galerista Louis Carré v roce 1951, kdy s ním Kupka uzavřel svou vůbec první smlouvu. Obraz je také uveden v Soupisu olejomaleb Františka Kupky (Catalogue Raisonné), vydaným ve spolupráci Národní galerie Belveder ve Vídni, Národní galerie v Praze a Adolf Loos Apartment and Gallery. Kupkův obraz Prisme jde do aukce s vyvolávací cenou 49 000 000 Kč.

Slavíček a Hudeček malují na Okoři

Hudeček Antonín, U potoka (z Okoře), 1899

Mezi další významná umělecká díla, která aukce nabídne, patří bezpochyby dva unikátní oleje od Antonína Slavíčka a Antonína Hudečka. V 90. letech 19. století se stala Okoř oblíbeným místem řady umělců. Jedny ze svých nejdůležitějších děl zde vytvořil právě Antonín Slavíček a zcela zásadní význam měly měsíce strávené na Okoři pro Antonína Hudečka. V aukci tak bude nabídnut Slavíčkův obraz Na okořském potoce, 1897, s vyvolávací cenou 4.900.000 Kč. Antonín Hudeček pak bude zastoupen obrazem U potoka (z Okoře), 1899, s vyvolávací cenou 2 900 000 Kč.

Slavíček Antonín, Na okořském potoce, 1896- 1897

Obdivuhodná hlava Emila Filly

V květnové aukci je také velmi kvalitně zastoupeno české sochařství od 19. století až po současnost. Do aukce se podařilo získat unikátní a zcela výjimečnou kamennou hlavu od Emila Filly. Plastika z opuky pochází z roku 1935 a jde o variantu plastiky, která je uložena ve sbírkách Národní Galerie v Praze. Natolik výjimečné sochařské dílo Emila Filly se doposud na českém aukčním trhu nedražilo.

Filla Emil, Hlava, 1935

V nabízené Fillově kamenné Hlavě můžeme nacházet ohlasy starých, primitivních kultur, antickou stylizaci ale i parafráze Picassových plastik. Varianta z opuky jde do aukce s vyvolávací cenou 600 000 Kč.

Současné české umění reprezentují galerijní obrazy Václava Boštíka z roku 1990, Jana Merty z roku 2006 a vzácná plastika Adrieny Šimotové z roku 1990.

Pozornost sběratelů jistě přitáhnou také skvělá umělecká díla z rukou moderních umělců, jako např. George Kars, Alfons Mucha, Jaroslav Panuška, Otakar Kubín, Antonín Procházka, Otakar Nejedlý, Zdeněk Eberl, Karel Černý, Kamil Lhoták, Zdeněk Sklenář, Karel Nepraš, Vladislav Mirvald, Vladimír Kompánek, Michael Rittstein a další.

Tichý František, Břichomluvec, 1949 / Mucha Alfons, Hlava dívky (Jaroslava) 1920 / Lhoták Kamil, Mír, 1940

Součástí celé aukce bude také charitativní aukce ve prospěch Domova sociální péče Hagibor a tělesně postižené umělkyně Šárky Dvorské.

Adolf Loos Apartment and Gallery
Více informací najdete na www.aloos.cz.

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

IKEM startuje už za týden nový charitativní běžecký projekt Proběhni.se

Činoherní klub vás zve na inscenaci Černý med

Teď je čas na instalaci fotovoltaické elektrárny