Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aukční rok 2015 přinesl nový rekord československého poválečného umění

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Na listopadové aukci aukční síně a galerie European Arts byla poprvé prolomena magická hranice 10 milionů korun za československé poválečné výtvarné dílo. Takový byl aukční rok 2015.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Aukce obrazů společnosti European Arts – Obecní dům Praha, Grégrův sál | foto: European Arts

Aukční rok 2015 přinesl nový rekord československého poválečného umění

Mikuláš Medek, Květináče (Snídaně)

Nejdůležitějším autorským rekordem loňského roku je podle odborníků cena dosažená na aukci společnosti European Arts za mimořádný surrealistický obraz Mikuláše Medka - Květináče (Snídaně) z roku 1950. Včetně aukční přirážky za něj kupec zaplatil přes deset milionů. Obraz se tak stal nejdráže prodaným dílem autora v tuzemské aukci a současně českého poválečného umění vůbec. Medkovi patřil titul nejdražšího autora poválečného umění již v uplynulých letech, přes hranici deseti milionů však byla dosud dražena jen díla několika málo autorů klasické moderny, v čele s Františkem Kupkou, Emilem Fillou a Toyen. Skutečnost, že dílo povalečného umění může proniknout do tohoto nejvyššího cenového segmentu, signalizuje jeho postupné doceňování.

Aukční rok 2015 přinesl nový rekord československého poválečného umění

Aukce obrazů společnosti European Arts – Obecní dům Praha, Foto: Jan Rasch, ročenka Art+

Úspěšný aukční rok 2015

Uplynulý „aukční rok 2015“ přinesl více než 60 aukcí po celé České republice a sběratelé či investoři na nich utratili téměř miliardu korun. Draženo bylo 23 tisíc uměleckých děl a starožitností, přičemž kupce našlo 10 tisíc z nich.

S loňským obratem 183 000 000 Kč se mezi dvě nejúspěšnější aukční síně v České republice řadí společnost European Arts, která představuje stabilní a prověřenou značku na tuzemském trhu s obrazy a výtvarným uměním. Galerie aukční síně European Arts sídlí na Senovážném náměstí 8 v centru Prahy, v nově zrekonstruovaných reprezentativních prostorách, kde se konají předaukční výstavy. Několikrát do roka pořádá prestižní aukce obrazů a výtvarného umění v Obecním domě v Praze, které jsou vždy zajímavou událostí kulturního života. Aukční síň European Arts poskytuje zajímavou a atraktivní alternativu na českém trhu s výtvarným uměním a na základě získané důvěry a profesionality tvoří pevný fundament pro vzájemnou a příjemnou spolupráci.

Aukční rok 2015 přinesl nový rekord československého poválečného umění

Předaukční výstava v prostorách galerie European Arts, Foto: European Arts

„Našim klientům jsme v uplynulém roce nabídli více jak 670 kvalitních položek českého i evropského výtvarného umění, z nichž se 156 prodalo za více než 100 000 Kč a 35 obrazů překonalo hranici milionu korun. Klienti zase začínají nakupovat z klasických sběratelských pohnutek. Pozoruji určitě celkové zklidnění a lidé mají opět chuť tvořit kvalitní sbírky. Trh jako celek si začíná uvědomovat, že ceny musejí růst, protože jinak některé věci jednoduše nekoupíte. Věřím, že je to příslib plynulého vývoje i dalšího růstu v letošním roce,“ komentuje loňské aukční výsledky ředitel aukční síně European Arts Albert Trnka (Zdroj: Ročenka ART+ trh s uměním v roce 2015).

Aukční rok 2015 přinesl nový rekord československého poválečného umění

Ředitel aukční síně a galerie European Arts Albert Trnka, Foto: European Arts

V letošní nabídce výtvarného umění bude i mimořádné dílo Josefa Čapka

V první letošní aukci vybraného výtvarného umění, která se uskuteční 6. března 2016 v Grégrově sále obecního domu v Praze, bude nabízen mimořádný publikovaný olej Josefa Čapka - V červnu (Kraj), 51 x 150 cm z roku 1938. Je v něm obsaženo autorovo oblíbené téma dětského světa, symboly naděje a v ústřední postavě ženy je možno vidět symbol ohrožené vlasti. Vyvolávací cena byla stanovena na 9 000 000 Kč. Pokud najde kupce, bude to jeden z nejdražších autorových obrazů.

Aukční rok 2015 přinesl nový rekord československého poválečného umění

Josef Čapek, V Červnu (Kraj), Foto: Miloš Svoboda

„Stře se přede mnou krajina ozářená ve slunci, líbezná utěšená, to ta nejhezčí, s milostnou prostotou složená ze všech těch radostných krajin, které jsem tu na světě poznal. S postavami ženců, žen trhajících jahody, s myslivci, rybáři, milými dětmi, které dovádějí, se zvířaty, květinami, motýly a ptáky, se vším, s jediným z toho, čím je pro mne život a svět,“ napsal Josef Čapek, beletrie 2, Triáda, Praha 2010, s. 16.

Předaukční výstava k březnové výběrové aukci výtvarného umění probíhá v prostorách aukčního domu European Arts, Praha 1, Senovážné náměstí 8 ve dnech 22. 2. 2016 – 5. 3. 2016 od 10.00 do 18.00 a v neděli 6. 3. od 10.00 do 12.00 hodin.

  • Aukční katalog v elektronické podobě s možností online limitování naleznete ZDE
  • Aukční katalog ve formátu PDF ke stažení naleznete ZDE
  • Aukční katalog na ISSUE.COM k prolistování naleznete ZDE
  • Highlights aukční video ZDE

Další informace a obrazový materiál lze získat na adrese European Arts, Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1, tel. 233 342 293, 233 343 194, nebo 739 087 454, e-mail: info@europeanarts.cz Aukční katalog je k dispozici na adrese

www.europeanarts.cz

.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Hledáte kvalitní čtení na víkend? Máme pro vás knižní bestsellery
Hledáte kvalitní čtení na víkend? Máme pro vás knižní bestsellery

Nechte se vtáhnout do imaginárního světa, ve kterém je vše možné. Knihy vás odvedou od reality všedního dne, pobaví, vyděsí, ale také pomohou s tím, co vás...  celý článek

GAP vernisáž Roman Brichcín
Jazz jako inspirace pro obrazy Romana Brichcína

Galerie ART Praha vystavuje až do 16. října výběr obrazů Romana Brichcína. V prostorách na Staroměstském náměstí využil autor expozice téměř každého volného...  celý článek

Jessica Khoury naplnila zakázané přání na originální young adult
Aladin a krásná džinka v novém zpracování jako dárek pod stromeček

Knihy řazené do young adult zahrnují různé žánry. Od romanťárny ze současné střední či vysoké školy přes fantasy pokukující po epice samotné Hry o trůny až k...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.