Klávesové zkratky na tomto webu - základní­

Aukce European Arts nabídne mimořádný obraz Jindřicha Štyrského

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nenechte si ujít aukční den Mistrovská díla výtvarného umění, který pořádá v neděli 21. května 2017 od 13:00 hod. aukční dům European Arts. V aukci se nabízí mimořádný obraz Jindřicha Štyrského Kominík a sněhulák (1925) s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun.

JINDŘICH ŠTYRSKÝ / Kominík a sněhulák – Foto: Miloš Svoboda | foto: European Arts

Štyrského obraz Kominík a sněhulák (olej, plátno, 70,5 x 50,5) pochází z počátků jeho prvního pařížského pobytu. Byl vystaven pod francouzským názvem Ramoneur et bonhomme de neige na výstavě artificialismu v Paříži na přelomu let 1925 – 1926 a po dlouhá desetiletí byl potom v majetku jediné východočeské rodiny, takže byl znám pouze z černobílé reprodukce. Podle předního znalce PhDr. Karla Srpa nález tohoto díla významně dotváří poznání o malířství 20. let.

Obraz je důležitý pro poznání rané artificielistické Štyrského fáze, ve které se – obdobně jako Toyen – pokusil propojit abstraktní plány, zde zastoupené především vztahem bílých a černých ploch, a konkrétní, zpředmětňující detaily jako stromeček, zeď, rostlina v pravém spodním rohu, které do téměř monochromního obrazu vnášejí empirický akcent.

VÁCLAV ŠPÁLA /  Idyla (Dívky, Koupání)

Další pozoruhodnou prací klasické moderny v aukci je raný obraz Václava Špály / Idyla (Dívky, Koupání), olej o velikosti 37 x 63 cm z roku 1910 pochází z doby, kdy Špála odešel z akademie, stal se členem SUV Mánes a utvrdil si svůj vlastní osobitý výtvarný výraz. Do aukce jde tato mimořádná práce s cenou 2,8 milionu korun.

Aukce nabídne i dílo člena Devětsilu Jiřího (REMO) Jelínka

JIŘÍ (REMO) JELÍNEK / Nábřeží

JIŘÍ (REMO) JELÍNEK / Nábřeží

Ke kvalitě květnové aukční kolekce přispívá mimořádný objev 9 děl významného člena Devětsilu Jiřího (REMO) Jelínka, s vynikající proveniencí, z nichž nejvýznamnější je mnohokrát vystavovaný a publikovaný obraz Nábřeží, (olej, plátno, 47 x 63 cm) datovaný do roku 1924, který podstatně doplňuje poznání českého výtvarného umění dvacátých let minulého století. Jelínkovo dílo z dvacátých let, na rozdíl od jeho pozdějších období, je téměř nedostupné a zřejmě se již nepodaří najít jeho další příklady podobné kvality.

Mistrovská díla ze 40. let minulého století

Výborně jsou v aukci zastoupena 40. léta 20. století, především obraz Závodní automobil a pozorovací balón (olej, plátno adjustované na kartonu, 15,5 x 31 cm) Kamila Lhotáka z významného roku 1942, z něhož se bohužel nedochovalo mnoho děl. Přesně před 75 lety na jaře 1942 mohli návštěvníci Výstavy nových obrazů Kamila Lhotáka v Alšově síni Umělecké besedy v Praze naposledy obdivovat tento půvabný olej z vrcholného autorova období. Nyní jde do aukce s vyvolávací cenou 650 tisíc korun.

KAMIL LHOTÁK / Automobil a pozorovací balón

Z roku 1943 je šarmantní publikovaná malba Zdeňka Sklenáře / Dáma (Figura), (53 x 27 cm), ve které Sklenář buduje obraz jako nezávislý výtvarný organismus založený na znakovém vyjádření. Latentní energii barvy a linie, umocňuje jejich emotivní působení a zároveň rozšiřuje jejich asociativní kapacitu. Vyvolávací cena této mistrovské Sklenářovy práce byla stanovena na 1 milion korun.

Česká krajinářská škola

Česká krajinářská škola je v aukci zastoupena krajinářem nejvýznamnějším, Antonín Slavíček / Krajina od Německé Rybné, svěží dosud neznámé impresionisticky laděné dílo v původní adjustaci je ukázkou Slavíčkova uvolněného rukopisu.

ANTONÍN SLAVÍČEK / Krajina od Německé Rybné

Cesta, vinoucí se od středu plátna, téměř jako by na ní Slavíček stál, končící drobným stromořadím v pozadí naznačujícím svažující se terén za horizontem obrazu. Obraz s výbornou proveniencí a posudkem PhDr. Karla Srpa je nabízen na trhu poprvé a do aukce jde s motivační vyvolávací cenou 650 000 korun.

Obraz Václava Boštíka / Nebeský Jeruzalém (olej, plátno, 50 x 50 cm) z roku 1990 představuje značně hodnotnou ukázku autorovy tvorby z doby, kdy do ní vstoupila barevná harmonie. Plátno se začíná dražit na ceně 2, 45 milionu korun.

Aukce European Arts nabídne i dílo Alfonse Muchy nebo sochaře Emila Antoina Bourdella

ALFONS MUCHA / Nevěsta

ALFONS MUCHA / Nevěsta

Dílo Alfonse Muchy je v aukčním souboru zastoupeno plátnem Nevěsta (45 x 46,5 cm) z roku 1917. Bude se vyvolávat za 2,8 milionu korun.

K zajímavým a hodnotným položkám aukce bude bezesporu patřit dražba patinovaného bronzu slavného francouzského sochaře Emila Antoina Bourdella Hérakles archer (61,5 x 59 x 26,5 cm), datovaného 1909. Mnohokrát vystavovaná plastika jde do aukce s cenou 9,5 milionu korun.

Termín aukce:
Obrazy si můžete prohlédnout na předaukční výstavě, která se koná v prostorách aukčního domu European Arts 1, Senovážné náměstí 8 ve dnech 9. 5. 2017 – 20. 5. 2017 od 10:00 do 18:00 a v neděli 21. 5. od 10:00 do 12:00 hod.

  • Aukční katalog v elektronické podobě s možností online limitování naleznete ZDE.
  • Aukční katalog ve formátu PDF ke stažení naleznete ZDE.
  • Aukční katalog na ISSUE.COM k prolistování naleznete ZDE.
    Více informací najdete na www.europeanarts.cz.
  • Termín aukce: Aukce se uskuteční v neděli 21. listopadu 2017 od 13:00 – Grégrův sál Obecního domu, Praha 1, Náměstí republiky 5.

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Průmyslové centrální vysavače udrží čistotu i v nejnáročnějším provozu

Program Národních oslav 100. výročí republiky

V letošním roce si připomínáme 100. výročí založení Československé republiky. Jak budou vypadat oslavy jubilea?