Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Audit naruby

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Dopřejte si AUDIT NARUBY. Nový audit kvality představuje jiný pohled na systém podnikového řízení a důležitou motivaci pro manažery, kteří jsou při auditech ISO nespokojeni s recitováním směrnic a příkazů či opakovaným memorováním postupů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Chcete si audit naruby vyzkoušet? Nebo se o něm dozvědět více? Auditoři NQA pracují jinak, přesvědčte se. | foto: NQA CZ s.r.o.

Na hodnocení fungujícího podniku je vhodnější, používá-li auditor normu ISO 9001 pozpátku, takový audit naruby. V podnicích, které neměří svou výkonnost, si auditor s manažery nemá o čem povídat. Audit na úrovni managementu je neproveditelný.

Auditor může ráno začít šálkem kávy a studovat první dvě tři hodiny dokumentaci, ale o to přeci nejde. Musí vzbudit zájem managementu, být pro manažery atraktivním partnerem: ptá se, čeho organizace dosáhla, jakou k tomu zvolila cestu.

Příklady otázek, které auditoři NQA kladou při auditu naruby:

 • Předveďte, co jste za minulé období zlepšili! Co vás motivuje ke zlepšování?
 • Jakým způsobem jste monitorovali a analyzovali data získaná od zákazníků?
 • Nakolik jste spokojeni s kvalitou vašich produktů?
 • Vysvětlete, jak se zabýváte příčinami nekvality a jak předcházíte problémům!
 • Jak jste kvantifikovali množství neshodných výrobků a neshod v systému?
 • Používáte ve správný čas správné techniky a nástroje zlepšování?
 • Můžete doložit, že bylo zlepšování prováděno na správných místech?
 • Co je nejdůležitější, abyste svou práci dělali správně?
 • Co o kvalitě vašich produktů a s nimi souvisejících poskytovaných služeb tvrdí zákazník?
 • Které požadavky a potřeby jste řešili, abyste se vyhnuli riziku jeho nespokojenosti?
 • Kolik zaměstnanců prakticky každý den při své práci aplikuje cyklus P-D-C-A?
 • Víte kdy a proč jste nedosáhli požadovaných výsledků?
 • Jak jsou manažeři na všech úrovních řízení zapojeni v úsilí o zvyšování kvality?
 • Opravdu na systému kvality a jeho dokumentaci nemusíte nic měnit?

V průběhu auditu si obě strany vyjasní přístupy k procesnímu řízení, především zvolená klíčová měřítka výkonnosti. Pak je možné ve společné diskusi přejít na plánování procesů a efektivnost řízení zdrojů, včetně způsobů manažerského rozhodování.

A dokumentace? Ta zbude nakonec nebo pro případy, kdy si sami manažeři mají udělat jasno, například při delegování odpovědnosti a pravomocí.

NQA CZ s.r.o.

Externí audit se především soustředí na získání informací, zdali je v celé organizaci porozuměno jejím cílům. Je samozřejmostí zapojení všech manažerů do pravidelného přezkoumávání vedením. Na vstupu jsou informace o naplňování strategických či krátkodobých cílů, na výstupu náměty pro nasměrování organizace a její další rozvoj.

Auditor neočekává, že cíle kvality jsou statické. V dnešní překotné době bývají cíle revidovány v souladu s proměnlivými požadavky podnikatelského prostředí a požadavků na udržitelný růst organizace.

Dobrý manažer má k dispozici validní data, kterými doloží své výsledky. Náměty k vedení manažerských auditů můžete řešit v diskusní skupině. Chcete si audit naruby vyzkoušet? Nebo se o něm dozvědět více? Auditoři NQA pracují jinak, přesvědčte se.

Milan Trčka, Výkonný ředitel NQA

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.
Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na...  celý článek

Vinotéky již nabízí vína ve vyšší kvalitě.
Vinotéky již nabízejí vína ve vyšší kvalitě

Volání po vyšší kvalitě v prodeji sudových vín přináší své ovoce. Víno ve vinotékách nahrazují kvalitní jednorázové obaly VINOBOX.   celý článek

ČAObH na konferenci Předcházení vzniku odpadů 2017.
ČAObH se představí na konferenci Předcházení vzniku odpadů

Oběhové hospodářství šetří primární zdroje, předchází odpadům a znovu je využívá. Jedním z hlavních řečníků na konferenci Předcházení vzniku odpadů a lídrů...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.