Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ArchiCAD 13 - revoluce v BIM projektování staveb

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
ArchiCAD 13 vyvrací tezi, že CAD programy projektování staveb již nemohou přinést nic převratného. Přichází s technologií Teamwork 2, jenž kvalitativně mění sdílení projektů zpracovávaných formou BIM. Ale nejen to.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

ArchiCAD 13 - revoluce v BIM projektování staveb | foto: ahr

Projektování staveb pomocí BIM

BIM (Building Information Modeling) systém znamená, že v počítači nevznikají 2D výkresy, ale databáze informací, která popisuje danou stavbu. Z této databáze, kterou si lze představit jako 3D model budovy, jsou generovány dokumenty jako jsou půdorysy, řezy, pohledy, perspektivy, axonometrie, ale i výkazy výměr a prvků a další informace.

Změna provedená na jakémkoli z těchto dokumentů se tedy celkem logicky ihned projeví ve všech ostatních dokumentech. Všechny dokumenty (výkresy, tabulky atd.) jsou tedy při projektování staveb neustále aktuální a nemůže dojít k rozporům mezi nimi.

BIM model (nebo také virtuální budova) teoreticky umožňuje i kvalitativně vyšší způsob týmové spolupráce oproti "2D projektování”. Software si ovšem musí umět poradit se zpracováním velkého objemu dat a právě v tom je Teamwork 2 naprosto unikátní.

Jádrem Teamwork 2 je patentovaná technologie Delta Server Technology™. Přenášeny jsou informace pouze o změnách. Opravdový skok v produktivitě týmové práce je dosažen ale i díky "barevnému" kódování v projektu a do ArchiCADu zabudovaného komunikačního on-line systému (podobný jako např. Skype).

Barevné kódování identifikuje jednotlivé uživatele Teamwork 2 pomocí "obarvení" jim přiřazených částí projektu. Označení neustále on-line informuje o tom, která část projektu komu patří.

TW struktura

Některé další novinky ArchiCADu 13

Kótování v tabulce - schematické zobrazení Oken a dveří v interaktivní tabulce lze graficky upravovat použitím "inteligentních" nástrojů jako jsou asociativní popisky a kóty.

Dočasné natočení - celý model lze dočasně pootáčet. To značně může zjednodušit práci, např. při kótování. Tato funkce dokazuje, že komplexní 3D BIM systém může být vysoce efektivní nástroj pro zpracování 2D výkresů.

Inteligentní izolace - se šrafami pracují projekční CADy už dlouho. Ovšem téměř všechny se potýkají se správným a přitom automatickým zobrazením komplikovanějších výplní. Typickým příkladem je izolace v sendvičové struktuře. ArchiCAD 13 dokázal tento problém vyřešit, vykreslení izolace se generuje automaticky ve všech 2D i 3D dokumentech.

Vylepšení DWG exportu/importu - schopnost exportovat více výkresů do jednoho DWG dokumentu.

Sdílení dat - podpora obecné klasifikaci BIM objektů pro zjednodušení komunikace napříč profesemi.

Vylepšení editace zavěšených stěn - zavěšená stěna, inteligentní objekt složený z dalších parametrických objektů, lze upravovat v jakémkoli pohledu. Pro práci s celým objektem lze využít stejné editační nástroje jako u "jednoduché" zdi.

Podpora 64-bit systémů - ArchiCAD 12 dokázal využít výkon všech procesorů počítače. Dalším vývojovým stupněm v oblasti maximálního využití "hrubé síly" hardware je podpora 64-bit systému.

Plovoucí licence

Program projektování staveb ArchiCAD 13 si lze pořídit se speciálním typem hardwarového klíče, jehož "inteligence" umožňuje zapůjčení licence. Z klíče lze licenci na časově definovaný úsek "vyjmout" a přeposlat na jiný počítač.

Úžasnou výhodou tohoto systému je i to, že takto "zapůjčená" licence se po vypršení zápůjční doby sama "vrátí".

Pro více informací navštivte webové stránky.

Autor:
Témata: revoluce, Skype, software

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Nové A3 tiskárny od HP s důrazem na bezpečnost

Nové A3 tiskárny od HP s důrazem na bezpečnost

Kanceláře budoucnosti se neobejdou bez výkonné multifunkční tiskárny s maximálním zabezpečením. Společnost HP Inc.,...

Braňte se proti odposlechům, mohou být kdekoliv

Braňte se proti odposlechům, mohou být kdekoliv

Uvažovali jste někdy nad tím, co by se mohlo stát, kdyby například vaše rozhovory z kanceláře slyšel i někdo další?...

Najdete na iDNES.cz