Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ArchiCAD 13 - revoluce v BIM projektování staveb

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00
ArchiCAD 13 vyvrací tezi, že CAD programy projektování staveb již nemohou přinést nic převratného. Přichází s technologií Teamwork 2, jenž kvalitativně mění sdílení projektů zpracovávaných formou BIM. Ale nejen to.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

ArchiCAD 13 - revoluce v BIM projektování staveb | foto: ahr

Projektování staveb pomocí BIM

BIM (Building Information Modeling) systém znamená, že v počítači nevznikají 2D výkresy, ale databáze informací, která popisuje danou stavbu. Z této databáze, kterou si lze představit jako 3D model budovy, jsou generovány dokumenty jako jsou půdorysy, řezy, pohledy, perspektivy, axonometrie, ale i výkazy výměr a prvků a další informace.

Změna provedená na jakémkoli z těchto dokumentů se tedy celkem logicky ihned projeví ve všech ostatních dokumentech. Všechny dokumenty (výkresy, tabulky atd.) jsou tedy při projektování staveb neustále aktuální a nemůže dojít k rozporům mezi nimi.

BIM model (nebo také virtuální budova) teoreticky umožňuje i kvalitativně vyšší způsob týmové spolupráce oproti "2D projektování”. Software si ovšem musí umět poradit se zpracováním velkého objemu dat a právě v tom je Teamwork 2 naprosto unikátní.

Jádrem Teamwork 2 je patentovaná technologie Delta Server Technology™. Přenášeny jsou informace pouze o změnách. Opravdový skok v produktivitě týmové práce je dosažen ale i díky "barevnému" kódování v projektu a do ArchiCADu zabudovaného komunikačního on-line systému (podobný jako např. Skype).

Barevné kódování identifikuje jednotlivé uživatele Teamwork 2 pomocí "obarvení" jim přiřazených částí projektu. Označení neustále on-line informuje o tom, která část projektu komu patří.

TW struktura

Některé další novinky ArchiCADu 13

Kótování v tabulce - schematické zobrazení Oken a dveří v interaktivní tabulce lze graficky upravovat použitím "inteligentních" nástrojů jako jsou asociativní popisky a kóty.

Dočasné natočení - celý model lze dočasně pootáčet. To značně může zjednodušit práci, např. při kótování. Tato funkce dokazuje, že komplexní 3D BIM systém může být vysoce efektivní nástroj pro zpracování 2D výkresů.

Inteligentní izolace - se šrafami pracují projekční CADy už dlouho. Ovšem téměř všechny se potýkají se správným a přitom automatickým zobrazením komplikovanějších výplní. Typickým příkladem je izolace v sendvičové struktuře. ArchiCAD 13 dokázal tento problém vyřešit, vykreslení izolace se generuje automaticky ve všech 2D i 3D dokumentech.

Vylepšení DWG exportu/importu - schopnost exportovat více výkresů do jednoho DWG dokumentu.

Sdílení dat - podpora obecné klasifikaci BIM objektů pro zjednodušení komunikace napříč profesemi.

Vylepšení editace zavěšených stěn - zavěšená stěna, inteligentní objekt složený z dalších parametrických objektů, lze upravovat v jakémkoli pohledu. Pro práci s celým objektem lze využít stejné editační nástroje jako u "jednoduché" zdi.

Podpora 64-bit systémů - ArchiCAD 12 dokázal využít výkon všech procesorů počítače. Dalším vývojovým stupněm v oblasti maximálního využití "hrubé síly" hardware je podpora 64-bit systému.

Plovoucí licence

Program projektování staveb ArchiCAD 13 si lze pořídit se speciálním typem hardwarového klíče, jehož "inteligence" umožňuje zapůjčení licence. Z klíče lze licenci na časově definovaný úsek "vyjmout" a přeposlat na jiný počítač.

Úžasnou výhodou tohoto systému je i to, že takto "zapůjčená" licence se po vypršení zápůjční doby sama "vrátí".

Pro více informací navštivte webové stránky.

Autor:
Témata: revoluce, Skype, software

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vyvíjejte technologie pro celý svět. Siemens dává příležitost.
Vyvíjejte technologie pro celý svět. Siemens dává příležitost

Český Siemens je jednou z největších technologických firem u nás a nyní rozšiřuje své vývojové a konstrukční centrum. To vyvíjí softwarová řešení a hardware...  celý článek

Siemens buduje špičkové technologické centrum v Plzni a nabízí příležitosti pro...
Siemens buduje špičkové technologické centrum v Plzni a nabízí příležitosti pro vývojáře

Technologická společnost Siemens otevře na přelomu roku nové vývojové a prototypové centrum v Plzni, pro které hledá až 200 vývojářů a testerů. Uvítá jak...  celý článek

Nastala nová éra datového centra Coolhousing.
Nastala nová éra datového centra Coolhousing

Datové centrum Coolhousing otevírá po půl roce optimalizování infrastruktury novou éru služeb! Těšit se můžete nejen na vysokou dostupnost, perfektní...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.