Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ArcelorMittal spustil tkaninové filtry na odprašování za miliardu korun

Komerční sdělení   10:00aktualizováno  10:00
Supervýkonné tkaninové filtry zachytí o 70 % více prachu z provozu aglomerace Sever.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Areál ostravské huti má výměru stovek hektarů a je největším průmyslovým komplexem republiky. Fotografie pochází z doby před instalací nových filtrů. Aglomerace sever ještě viditelně kouří. | foto: ArcelorMittal Ostrava a.s.

ArcelorMittal Ostrava, největší výrobce oceli v České republice, spustil ve svém závodě v Ostravě-Kunčicích tkaninové filtry. Je to v současné době nejlepší dostupné zařízení, jež dokáže zachytit o 70 procent více prachu, který vzniká při spékání železné rudy (tzv. aglomerace).

"Čistě ekologická investice ve výši jedné miliardy korun sníží roční hodnotu emisí prachu z provozu aglomerace o 270 tun ročně," říká Petr Baranek, ředitel ArcelorMittal Ostrava pro životní prostředí.

Odprášení provozu aglomerace Sever budou 24 hodin denně zajišťovat výkonné tkaninové filtry (s účinností 99,9 % pro prachové částice PM10, PM2,5 a PM1) od německého dodavatele Lühr Filter, jejichž zařízení patří ve svém oboru spolu s jinými mezi světové špičky. Emise prachu se v tomto provozu dostanou pod 20 mg/m3 (ze současných povolených 50 mg/m3). Správný výběr technologie potvrdili i nezávislí odborníci z VŠB-TU Ostrava.

"Tkaninové filtry navíc pohlcují nejen prach, ale zachytí i až 60 procent oxidu siřičitého a stejné množství dioxinů. Důmyslně instalované tlumiče hluku v potrubí dále sníží o 15 procent celkovou hlučnost zařízení," vypočítává přednosti zařízení Petr Baranek.

filtr

Výroba v aglomeraci Sever jede naplno. Z komínů při účinnosti filtrů 99,9 % pro prachové částice PM1, PM2,5 a PM10 nevychází téměř žádný prach.

Tkanina by zakryla sedm fotbalových hřišť

Celé odlučovací zařízení funguje jako obří vysavač. Spaliny, které je třeba čistit, jsou nasávány z elektrostatických filtrů a vedeny gigantickým potrubím mezi speciální textilie, na jejichž povrchu se zachycují prachové částice. Jakmile je tkanina pokryta vrstvou prachu, proudem tlakového vzduchu dochází k jeho oklepnutí a prach putuje do zásobníků a dále k likvidaci.

Celková plocha speciální tkaniny, z níž jsou tkaninové filtry tvořeny a která je klíčovým čistícím prvkem celého zařízení, by pokryla sedm fotbalových hřišť. Ocelovou konstrukci objektu odlučovacího zařízení drží 14 železobetonových pilotů o průměru 1,2 metrů, zapuštěných do hloubky 22 metrů. Celé zařízení o půdorysu cca 60 x 60 metrů je vysoké 22 metrů a jeho komíny sahají do výše 80 metrů. Na ocelové konstrukci je umístěno 12 komor filtrů.

Tkaninové filtry oceněny cenou za ekologický přínos

Začátkem října získal projekt na odprášení aglomerace Sever dokonce cenu za ekologický přínos Český PATRON. Cenu uděluje Hospodářská komora pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Odborná porota tak projekt ocenila jako nejvýznamnější podnikový příspěvek k ochraně životního prostředí v České republice.

"Ocenění Český PATRON si velmi vážíme, je pro nás potvrzením, že cesta ekologických investic, které pomohou obyvatelům Ostravy a okolí, je správná," uvedl na předání ceny Petr Baranek.

ArcelorMittal Ostrava a.s. - exkurze

Na otevření filtru se přijel podívat i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (uprostřed). Vpravo od něj Janez Potočnik, slovinský eurokomisař pro životní prostředí. Vlevo Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí ArcelorMittal Ostrava.

Tendenční reportáž poškozující hutě i Ostravu

Společnost ArcelorMittal od svého vstupu do Nové Hutě v roce 2003 investovala 3,6 miliardy korun do ekologie. Jen emise prachu se tak od té doby snížily o 50 %. Závod ArcelorMittal vypouští jen 3 % prachu ve srovnání se stavem před 30 lety (z původních 40 tisíc tun ročně v roce 1978 došlo ke snížení na 1100 tun v roce 2010).

Navíc po instalaci nového prachového filtru v aglomeraci Sever klesnou veškeré emise v ArcelorMittal Ostrava o dalších 25 procent. I to jsou fakta, která chyběla v reportáži na britské stanici ITV, která Ostravu vylíčila jako město, ve kterém se nedá žít a kde za veškeré znečištění může pouze jedna firma.

Za imisní situaci v Moravskoslezském kraji ani statutárním městě Ostrava není zodpovědný jen jeden znečišťovatel ovzduší, jak reportáž podsouvá, tedy ArcelorMittal Ostrava, ale celá řada dalších velkých průmyslových a energetických zdrojů, lokální způsob vytápění tuhými palivy a doprava.

Na území Moravskoslezského kraje je přibližně sto průmyslových a energetických provozoven. Na město Ostrava pak připadá 30 takových provozoven. Je tak nutné zopakovat, že ArcelorMittal není největším znečišťovatelem na území Moravskoslezského kraje a na území Ostravy není největším producentem karcinogenních látek.

Tkaninové filtry v provozu od října letošního roku

Zcela nepravdivé je rovněž tvrzení, že limity nastavené pro průmysl jsou příliš mírné. Například ArcelorMittal Ostrava má v platném integrovaném povolení pro nejprašnější zdroje, kterými jsou aglomerační pásy, stanoveny již nyní emisní limity pro tuhé znečišťující látky ve výši 50 mg/m3 a od 21. října 2011, kdy bylo slavnostně spuštěno odprášení aglomerace Sever, za kterým stojí tkaninové filtry, pak ve výši 20 mg/m3. Jedná se o nejpřísnější hodnoty v EU.

Ostrava není nejznečištěnějším místem v Evropě, neboť podle žebříčku Světové zdravotnické organizace (WHO) je na tom stejně jako Paříž a podobně jako některá italská města. Pro představu "nejhorší ovzduší na světě" najdete v Íránském městě Ahváz, ve kterém WHO naměřila průměrnou roční hodnotu PM10 370 mg/m3.

Co se týče celkového objemu emisí prachu za Moravskoslezský kraj jako celek, tak v roce 1970 bylo do ovzduší vypouštěno celkem 320 000 tun prachu ročně, v dnešní době je to pouhých 7 000 tun ročně. Kvalita života a ovzduší se tak v Ostravě nesrovnatelně zlepšila.

filtr II

Slavnostní spuštění nového filtru bylo i příležitostí se rozloučit pro odcházejícího generálního ředitele Augustina Kochuparampila (vlevo). V rámci restrukturalizace skupiny ArcelorMittal se tak novým generálním ředitelem ostravské hutě stal Tapas Rajderkar (vpravo).

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.
Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na...  celý článek

Program Erasmus slaví 30 let.
Program Erasmus slaví 30 let

V roce 2017 slaví Evropa 30 let existence programu Erasmus. Zahraniční studijní pobyt absolvovalo tehdy na evropské úrovni 3 244 studentů. Česká republika se...  celý článek

Vinotéky již nabízí vína ve vyšší kvalitě.
Vinotéky již nabízejí vína ve vyšší kvalitě

Volání po vyšší kvalitě v prodeji sudových vín přináší své ovoce. Víno ve vinotékách nahrazují kvalitní jednorázové obaly VINOBOX.   celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.