Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aladin a krásná džinka v novém zpracování jako dárek pod stromeček

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Knihy řazené do young adult zahrnují různé žánry. Od romanťárny ze současné střední či vysoké školy přes fantasy pokukující po epice samotné Hry o trůny až k postapokalyptickému scifíčku à la Hladové hry. Nabídka je neskutečně široká. Dokonce tak, že i u nás jsou specializované nakladatelské značky!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jessica Khoury naplnila zakázané přání na originální young adult | foto: Marmer Media

Zdálo by se, že taková rozmanitost přeje originálním nápadům, jenže chyba lávky. Přesto se čas od času objeví někdo jako Jessica Khoury a ukáže, že pořád ještě jde přijít s něčím novým.

Zakázané přání není autorčinou prvotinou, a je to znát. Tempo od začátku šlape; v přesně zvolených okamžicích poleví, jindy zase žene děj zběsile kupředu. Postavy jsou rychle načrtnuty ve stručných obrysech, které ale rychle přirozeně dobarví jejich činy a reakce na druhé. Dialogy dokáží přinést vše potřebné o světě, kde se román odehrává, ale také nakouknout do myšlenek a citů všech zúčastněných lépe než sebedelší zpytování nesmrtelnosti chrousta, ke kterému se mnohdy young adult uchyluje, protože k vícedílným ságám, tomu moru žánru, to přece patří, no ne?

Jenže Jessica Khoury dokázala svůj příběh odvyprávět na pouhých třech stech stranách! S přihlédnutím k výše uvedenému je tedy jasné, že ani na okamžik nenudí. Onu poznámku o „jejím“ příběhu je však třeba trochu upravit. Zakázané přání je totiž věnováno autorčinu dědečkovi a jeho domovině. A to nás přivádí k tomu, čím se kniha odlišuje od své konkurence doslova na první pohled.

V jejím jádru totiž leží převyprávěný příběh Aladina a džina z kouzelné lampy – a další ozvěny pohádek Tisíce a jedné noci odhalí pozorný čtenář, kam se podívá. Může to brát jako zábavnou hru s autorkou, co všechno postřehne – a jak bude schopen odhadnout, nakolik bude Khoury držet známé dějové linie a nakolik a kde se od nich odkloní.

Tím největším odklonem, který ale perfektně koresponduje s cílovou čtenářskou skupinou, je to, že džinem je... slovy mladého Aladina... holka. Ovšem holka, která strávila přes tři tisíce let v lampě a při svém posledním vyvolání způsobila Zahra pád mocné říše, krvavou válku džinů s lidmi a smrt své milované přítelkyně.

Nyní je tedy známa jako Krásná zrádkyně a v pověstech lidí není většího padoucha. Ze šikovně utroušených náznaků je však rychle jasné, že to, co se odehrálo, a čemu lidé věří, jsou dvě odlišné věci. Zahra je pronásledovaná výčitkami i touhou zbavit se svého tisíciletého vězení. Jenže pokud má někdy skutečně svobodu získat, bude se muset stát právě takovou zrádkyní, za jakou ji všichni mají...

Přesunutí pozornosti z lidského zloděje na džinku umožnilo Khoury jednak odhalit mnohem víc z bájí nově vytvořeného světa, který je doslova cítit olivovým olejem, datlemi a sušenými fíky a z jehož stránek šeptá písek v dunách i vítr na cimbuřích mocných hradeb, ale zároveň si otevřela cestu k mnohem zajímavějším a bohatším postavám. Ono se toho se zlodějem z ulice dneska už moc uhrát nedá, ale s džinkou pronásledovanou hříchy minulosti, strachem z těch budoucích a všeprostupující touhou po zbavení se řetězů... to je jiná.

Kolem Zahry se pak přirozeně prohlubují i charaktery všech ostatních účastníků dramatu, které hrozí přerůst v novou válku mezi lidmi a džiny. Spolu se starosvětsky pohádkovou atmosférou vyprávění to ze Zakázaného přání dělá knihu, v níž se stránky otáčejí jak Šeherezádiným kouzlem a jejíž hrdinové jsou přitom čtenářům neskutečně blízcí. A ano, dojde na akci i tanec, romantiku v zahradách i zradu v kobkách pod paláci.

Všeho přesně akorát, vše přesně tak, aby si čtenáři po probdělé noci a dočtené poslední stránce řekli: Dalších tisíc takových by mi vůbec nevadilo!

Jessica Khoury, Zakázané přání, př. Dana Krejčová, Marmer Media, Praha 2016, s. 302, 329 Kč.


Nejčtenější

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Nastal čas změnit nebezpečnou praxi. Omezme hlavičkování míče u dětí ve fotbale: chraňme vyvíjející se mozek dítěte.

Designové byty na Harfě u metra – výhodná investice na pronájem

Harfa Design Residence - design uvnitř i navenek

Pražská Libeň patří k vyhledávaným pražským rezidenčním lokalitám. Část této oblíbené čtvrti v okolí O2 arény prochází...

Čtyři smrtelné nemoci způsobené sexem

Čtyři smrtelné nemoci způsobené sexem

Když se řekne sexuálně přenosná nemoc, vybaví se nám syfilis, kapavka a AIDS. Jenže vůbec nejrozšířenější sexuálně...

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky?

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky? Co s tím?

Ceny elektřiny na velkoobchodním trhu stoupají a vypadá to, že na lepší časy se v tomto směru neblýská. Zvýšení cen...

Univerzita VŠFS podporuje sport

Univerzita VŠFS podporuje sport

Nejen předávat vědomosti z ekonomie, ale i podporovat společensky přínosné aktivity, jakou je třeba sport, si klade za...

Další z rubriky

Do Rudolfina míří nejlepší melodie z počítačových her

Filmová filharmonie nabídne koncert plný hudby z her.

Call of Duty, World of Warcraft nebo Final Fantasy – kultovní hry se teď představí trochu jinak. V hlavní roli bude...

Finále Plzeň: jediný festival domácí audiovizuální tvorby

Karel Dobrý ve snímku Hastrman

Filmová přehlídka Finále Plzeň oslaví na jaře své jednatřicáté narozeniny. Od 19. do 24. dubna 2018 nabídne to nejlepší...

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery.

Za projektem Hauch Gallery stojí Jan Třeštík, který v pražských Holešovicích od roku 2008 úspěšně provozoval soukromou...

Najdete na iDNES.cz