Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aladin a krásná džinka v novém zpracování jako dárek pod stromeček

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Knihy řazené do young adult zahrnují různé žánry. Od romanťárny ze současné střední či vysoké školy přes fantasy pokukující po epice samotné Hry o trůny až k postapokalyptickému scifíčku à la Hladové hry. Nabídka je neskutečně široká. Dokonce tak, že i u nás jsou specializované nakladatelské značky!

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jessica Khoury naplnila zakázané přání na originální young adult | foto: Marmer Media

Zdálo by se, že taková rozmanitost přeje originálním nápadům, jenže chyba lávky. Přesto se čas od času objeví někdo jako Jessica Khoury a ukáže, že pořád ještě jde přijít s něčím novým.

Zakázané přání není autorčinou prvotinou, a je to znát. Tempo od začátku šlape; v přesně zvolených okamžicích poleví, jindy zase žene děj zběsile kupředu. Postavy jsou rychle načrtnuty ve stručných obrysech, které ale rychle přirozeně dobarví jejich činy a reakce na druhé. Dialogy dokáží přinést vše potřebné o světě, kde se román odehrává, ale také nakouknout do myšlenek a citů všech zúčastněných lépe než sebedelší zpytování nesmrtelnosti chrousta, ke kterému se mnohdy young adult uchyluje, protože k vícedílným ságám, tomu moru žánru, to přece patří, no ne?

Jenže Jessica Khoury dokázala svůj příběh odvyprávět na pouhých třech stech stranách! S přihlédnutím k výše uvedenému je tedy jasné, že ani na okamžik nenudí. Onu poznámku o „jejím“ příběhu je však třeba trochu upravit. Zakázané přání je totiž věnováno autorčinu dědečkovi a jeho domovině. A to nás přivádí k tomu, čím se kniha odlišuje od své konkurence doslova na první pohled.

V jejím jádru totiž leží převyprávěný příběh Aladina a džina z kouzelné lampy – a další ozvěny pohádek Tisíce a jedné noci odhalí pozorný čtenář, kam se podívá. Může to brát jako zábavnou hru s autorkou, co všechno postřehne – a jak bude schopen odhadnout, nakolik bude Khoury držet známé dějové linie a nakolik a kde se od nich odkloní.

Tím největším odklonem, který ale perfektně koresponduje s cílovou čtenářskou skupinou, je to, že džinem je... slovy mladého Aladina... holka. Ovšem holka, která strávila přes tři tisíce let v lampě a při svém posledním vyvolání způsobila Zahra pád mocné říše, krvavou válku džinů s lidmi a smrt své milované přítelkyně.

Nyní je tedy známa jako Krásná zrádkyně a v pověstech lidí není většího padoucha. Ze šikovně utroušených náznaků je však rychle jasné, že to, co se odehrálo, a čemu lidé věří, jsou dvě odlišné věci. Zahra je pronásledovaná výčitkami i touhou zbavit se svého tisíciletého vězení. Jenže pokud má někdy skutečně svobodu získat, bude se muset stát právě takovou zrádkyní, za jakou ji všichni mají...

Přesunutí pozornosti z lidského zloděje na džinku umožnilo Khoury jednak odhalit mnohem víc z bájí nově vytvořeného světa, který je doslova cítit olivovým olejem, datlemi a sušenými fíky a z jehož stránek šeptá písek v dunách i vítr na cimbuřích mocných hradeb, ale zároveň si otevřela cestu k mnohem zajímavějším a bohatším postavám. Ono se toho se zlodějem z ulice dneska už moc uhrát nedá, ale s džinkou pronásledovanou hříchy minulosti, strachem z těch budoucích a všeprostupující touhou po zbavení se řetězů... to je jiná.

Kolem Zahry se pak přirozeně prohlubují i charaktery všech ostatních účastníků dramatu, které hrozí přerůst v novou válku mezi lidmi a džiny. Spolu se starosvětsky pohádkovou atmosférou vyprávění to ze Zakázaného přání dělá knihu, v níž se stránky otáčejí jak Šeherezádiným kouzlem a jejíž hrdinové jsou přitom čtenářům neskutečně blízcí. A ano, dojde na akci i tanec, romantiku v zahradách i zradu v kobkách pod paláci.

Všeho přesně akorát, vše přesně tak, aby si čtenáři po probdělé noci a dočtené poslední stránce řekli: Dalších tisíc takových by mi vůbec nevadilo!

Jessica Khoury, Zakázané přání, př. Dana Krejčová, Marmer Media, Praha 2016, s. 302, 329 Kč.


Nejčtenější

Korejští fanoušci fandí na Olympiádě Čechům

Češi a Korejci spolu fandili v Praze, dorazil i korejský velvyslanec

Hned po Koreji fandíme vám Čechům, říkají korejští fanoušci na olympiádě v Pchjončchangu. O dlouhodobém partnerství...

Česko vs. ruští sportovci? Rozjetá mašina i zvlhlý střelný prach

Česko vs. ruští sportovci? Rozjetá mašina i zvlhlý střelný prach

O jakou medaili si čeští hokejisté zahrají? Potrápí jednoznačného favorita z Ruska, nebo jim sehraný tým vystaví stopku...

Operátor O2 slaví úspěch netradičně. Vydělat na tom můžete vy

Operátor O2 slaví úspěch netradičně. Vydělat na tom můžete vy.

Síť O2 hodnotí zákazníci všech operátorů již šestým rokem jako tu nejlepší. Potvrzují to výsledky pravidelného průzkumu...

Honor 9 Lite a Honor 7X: noví hráči, kteří zlobí konkurenci

Honor 9 Lite a Honor 7X: noví hráči, kteří zlobí konkurenci

Značka smartphonů Honor u nás nedávno uvedla dva dlouho očekávané a žádané modely. Honor 9 Lite i Honor 7X se chlubí...

Phoenix Investor: finanční poradci upřímně o podílových fondech

Phoenix Investor: Finanční poradci upřímně o podílových fondech

Podílové fondy rozhodně nejsou jediným vhodným nástrojem na střednědobé zhodnocení volných financí. Stejně tak není...

Další z rubriky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky.

Nechte se okouzlit nevšední výstavou Daniela Hanzlíka, jejíž základní myšlenkou je prověřování fyzikálních principů a...

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Edsel Bronfman, hlavní hrdina románu Neobyčejná dobrodružství, se může snadno stát novým oblíbeným knižním hrdinou...

Cizinka potřetí a Mořeplavec

Hrdinové, které děli propast staletí, se opět vydají na hodně divokou vodu.

Zapomenuté dějiny a láska, která překoná propast staletí, tak by se dal charakterizovat fenomenální příběh zdravotní...

Najdete na iDNES.cz