Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedná s vámi poskytovatel připojení k internetu fér?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Poskytovatelé připojení k internetu rádi zamlčují nepopulární parametry svých služeb. Pravdu o agregaci neboli sdílení připojení si obvykle přečtete až na poslední stránce všeobecných podmínek. Nebo spíše vůbec ne.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Agregované připojení je vhodnou kombinací rychlosti a dostupnosti připojení a přístupné ceny. Garantované připojení je kvůli vysokým nákladům vhodné pouze pro aplikace vyžadující dostupnost bez kompromisů. | foto: Coolhousing

Bez sdílení připojení se dnes neobejdeme

Agregace začala být ostudou hodnou zatajení před zákazníkem v dobách, kdy se o jedinou ADSL linku dělilo klidně pět desítek domácích uživatelů. Rozdělování dostupné kapacity nebylo dobře technicky vyřešeno a někteří operátoři dokonce sdružovali problémové (rozuměj: připojení hodně využívající) uživatele společně na jedno sdílené připojení k internetu, aby nebyli obtěžováni "řádní" (méně aktivní) zákazníci.

Rozumně nastavená agregace je přitom přirozenou součástí internetového připojení od domácích zákazníků až po rackové skříně u velkých poskytovatelů serverhousingu.

Představme si na okamžik, jak obrovské kapacity připojení by museli jednotliví poskytovatelé nakupovat, kdyby jimi nabízená připojení nebyla sdílená. Jestliže průměrný regionální poskytovatel optického připojení k internetu pro domácnosti obsluhuje například 1 000 zákazníků, z nichž každý má objednáno připojení k internetu rychlostí 100 Mb/s, musel by poskytovatel pro zajištění nesdílené konektivity nakupovat 1 000 × 100 Mb/s, tedy 100 Gb/s.

Za současných podmínek bychom nepotřebovali ani deset takových malých poskytovatelů, abychom vyčerpali celkovou aktuální připojenou kapacitu všech spojů v internetovém uzlu NIX.CZ.

Agregace bez tajností

Pokud poskytovatel prodává agregované připojení, znamená to, že může nakupovat celkově nižší kapacitu linek, díky čemuž může stanovit koncové ceny přijatelné pro většinu zákazníků.

Ač to někteří poskytovatelé jen neradi přiznávají, je agregace připojení běžnou praxí i ve službách serverhousingu. Společnost Coolhousing provozuje ve svém datovém centru kolem jednoho tisíce serverů. Do internetového uzlu NIX.CZ odsud vede spoj o kapacitě 10 Gb/s. Z této kapacity připojení k internetu je průměrně využíváno 14 %.

Kdyby měl být každý z tisíce serverů připojen garantovanými 100 Mb/s, musel by Coolhousing navýšit svou kapacitu připojení k internetu o cca 1000 %. V takovém případě by Coolhousing své připojení využíval jen z 0,014 %, avšak každému zákazníkovi by musela být účtována plná cena garantované konektivity, která by několikanásobně překračovala cenu agregovaných linek.

A to jsme do výpočtu nezahrnuli záložní konektivitu, kterou v současnosti zajišťuje další nezávislý 10 Gb/s spoj.

Agregace umožňuje hostingové služby za rozumné ceny

Předpokladem spokojenosti zákazníka s agregovaným připojením je správné nastavení parametrů služby. V Coolhousingu dbáme na to, aby každou agregovanou přípojku sdílelo maximálně 24 serverů, které ji ani ve špičkách nezatíží na více než 20 %.

Servery připojené rychlostí 100 Mb/s v průměru odesílají data rychlostí přesahující 70 Mb/s, stahují rychlostí kolem 80 Mb/s. Jako naprosté minimum garantujeme každému zákazníkovi 20 % z deklarované kapacity sdílené linky.

Přestože je agregace běžným parametrem služeb poskytovatelů připojení k internetu, pro kritické aplikace nejnáročnějších zákazníků jsou samozřejmě kdykoli k dispozici skutečně dedikované linky.

Na nich se sice uživatel nemusí s nikým dělit, za tento komfort ale platí několikanásobkem ceny agregovaného připojení. Dedikované nebo chcete-li garantované připojení k internetu je doslova luxusním zbožím, které se vyplatí nakupovat pouze pro nejnáročnější aplikace.

Agregace připojení je přirozenou součástí služeb ISP a jedinou možností, jak dosáhnout současné příhodné kombinace vysoké kvality služby, rychlosti každé přípojky a rozumné ceny za housing či pronájem serveru. Někteří poskytovatelé agregaci zamlčují. Coolhousing jedná fér.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) patří k nejlepším světovým univerzitám, které vznikly ve 3. tisíciletí.

Češi cestují stále více, rádi sáhnou po celoročním cestovním pojištění

Češi cestují do ciziny jako nikdy dříve

Češi mají obrovskou chuť ve volném čase cestovat. 64 % Čechů vyráží na pobytové zájezdy a mnoho jich jezdí i na vlastní...

Soutěžte s Patrií a užijte si zápas fotbalového Juventusu nebo Borrusie

Soutěžte s Patrií a užijte si zápas fotbalového Juventusu nebo Borrusie!

Akcie fotbalových klubů Juventus Turín nebo Borussia Dortmund můžete spolu s dalšími atraktivními zahraničními akciemi...

Najdete na iDNES.cz