Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedná s vámi poskytovatel připojení k internetu fér?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Poskytovatelé připojení k internetu rádi zamlčují nepopulární parametry svých služeb. Pravdu o agregaci neboli sdílení připojení si obvykle přečtete až na poslední stránce všeobecných podmínek. Nebo spíše vůbec ne.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Agregované připojení je vhodnou kombinací rychlosti a dostupnosti připojení a přístupné ceny. Garantované připojení je kvůli vysokým nákladům vhodné pouze pro aplikace vyžadující dostupnost bez kompromisů. | foto: Coolhousing

Bez sdílení připojení se dnes neobejdeme

Agregace začala být ostudou hodnou zatajení před zákazníkem v dobách, kdy se o jedinou ADSL linku dělilo klidně pět desítek domácích uživatelů. Rozdělování dostupné kapacity nebylo dobře technicky vyřešeno a někteří operátoři dokonce sdružovali problémové (rozuměj: připojení hodně využívající) uživatele společně na jedno sdílené připojení k internetu, aby nebyli obtěžováni "řádní" (méně aktivní) zákazníci.

Rozumně nastavená agregace je přitom přirozenou součástí internetového připojení od domácích zákazníků až po rackové skříně u velkých poskytovatelů serverhousingu.

Představme si na okamžik, jak obrovské kapacity připojení by museli jednotliví poskytovatelé nakupovat, kdyby jimi nabízená připojení nebyla sdílená. Jestliže průměrný regionální poskytovatel optického připojení k internetu pro domácnosti obsluhuje například 1 000 zákazníků, z nichž každý má objednáno připojení k internetu rychlostí 100 Mb/s, musel by poskytovatel pro zajištění nesdílené konektivity nakupovat 1 000 × 100 Mb/s, tedy 100 Gb/s.

Za současných podmínek bychom nepotřebovali ani deset takových malých poskytovatelů, abychom vyčerpali celkovou aktuální připojenou kapacitu všech spojů v internetovém uzlu NIX.CZ.

Agregace bez tajností

Pokud poskytovatel prodává agregované připojení, znamená to, že může nakupovat celkově nižší kapacitu linek, díky čemuž může stanovit koncové ceny přijatelné pro většinu zákazníků.

Ač to někteří poskytovatelé jen neradi přiznávají, je agregace připojení běžnou praxí i ve službách serverhousingu. Společnost Coolhousing provozuje ve svém datovém centru kolem jednoho tisíce serverů. Do internetového uzlu NIX.CZ odsud vede spoj o kapacitě 10 Gb/s. Z této kapacity připojení k internetu je průměrně využíváno 14 %.

Kdyby měl být každý z tisíce serverů připojen garantovanými 100 Mb/s, musel by Coolhousing navýšit svou kapacitu připojení k internetu o cca 1000 %. V takovém případě by Coolhousing své připojení využíval jen z 0,014 %, avšak každému zákazníkovi by musela být účtována plná cena garantované konektivity, která by několikanásobně překračovala cenu agregovaných linek.

A to jsme do výpočtu nezahrnuli záložní konektivitu, kterou v současnosti zajišťuje další nezávislý 10 Gb/s spoj.

Agregace umožňuje hostingové služby za rozumné ceny

Předpokladem spokojenosti zákazníka s agregovaným připojením je správné nastavení parametrů služby. V Coolhousingu dbáme na to, aby každou agregovanou přípojku sdílelo maximálně 24 serverů, které ji ani ve špičkách nezatíží na více než 20 %.

Servery připojené rychlostí 100 Mb/s v průměru odesílají data rychlostí přesahující 70 Mb/s, stahují rychlostí kolem 80 Mb/s. Jako naprosté minimum garantujeme každému zákazníkovi 20 % z deklarované kapacity sdílené linky.

Přestože je agregace běžným parametrem služeb poskytovatelů připojení k internetu, pro kritické aplikace nejnáročnějších zákazníků jsou samozřejmě kdykoli k dispozici skutečně dedikované linky.

Na nich se sice uživatel nemusí s nikým dělit, za tento komfort ale platí několikanásobkem ceny agregovaného připojení. Dedikované nebo chcete-li garantované připojení k internetu je doslova luxusním zbožím, které se vyplatí nakupovat pouze pro nejnáročnější aplikace.

Agregace připojení je přirozenou součástí služeb ISP a jedinou možností, jak dosáhnout současné příhodné kombinace vysoké kvality služby, rychlosti každé přípojky a rozumné ceny za housing či pronájem serveru. Někteří poskytovatelé agregaci zamlčují. Coolhousing jedná fér.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás to vyjít draho

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás...

Od nového roku zaplatíte příspěvek do garančního fondu, pokud máte auto zapsané v registru vozidel a nemáte ho...

Pět rad, jak vypadat mladší. Vyhněte se chemii a vyhlaste válku stresu

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Jak vypadat mladší? To je otázka, ke které dříve nebo později dojde každá žena. Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí...

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

V projektu Bleriot v pražských Kbelích skupina T.E postaví do první poloviny roku 2020 více než 150 nových bytů....

Další z rubriky

Korejských investic do Česka dále přibývá

Korejských investic do Česka dále přibývá

Zájem korejských firem o investice do České republiky se stále zvyšuje. Největší potenciál je nyní v jaderném průmyslu....

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se ubránit?

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se škrcení ubránit?

Odborné průzkumy, které jsou prováděny pravidelně a napříč celým sociologickým spektrem v České republice, bohužel...

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Máte při plánování směn zaměstnanců problémy s hlídáním jejich počtu směn a dodržováním legislativy? Neztrácejte se v...

Najdete na iDNES.cz