Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ABAQUS: software na prověřování funkčnosti konstrukčních řešení

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Produkt ABAQUS je softwarový balík pro výpočetní podporu návrhu nového produktu pomocí metody konečných prvků (MKP). Jeho první verze byla vydána v roce 1978 a jeho název i logo je odvozeno od abaku, tedy středověkého počitadla. V roce 2005 se stal základním kamenem virtuální laboratoře DSS SIMULIA.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Simulace páčení dveří automobilu Abaqus/Standard | foto: SIMULIA Abaqus

SIMULIA Abaqus je tedy sada produktů sloužící pro realistické a kompletní simulace napříč různými fyzikálními disciplínami, která nám umožní odhadnout a zlepšovat vlastnosti nového výrobku a to ještě před započetím stavby fyzického prototypu. Výrazným způsobem tak šetříme náklady na vývojový cyklus a můžeme prověřit funkčnost různých konstrukčních řešení, či celých koncepcí.

Řešení SIMULIA Abaqus se skládá z následujících modulů:

  • Abaqus/CAE

Je kompletní řešení pro rychlou a efektivní stavbu a úpravu konečně prvkových modelů. Následně pak umožňuje vizualizaci výsledků, vyhodnocení a zpracování. Prostředí tohoto Pre/Post-procesoru je založeno na přehledném a intuitivním grafickém prostředí a umožňuje tak uživateli snadno využívat všech funkcí balíku Abaqus.

Jednou z velkých předností produktu ABAQUS je nejen možnost importování CAD geometrie v nejrůznějších formátech, ale zejména asociativní rozhraní pro CATIA V5, SolidWorks a Pro/ENGINEER umožňující obousměrnou synchronizaci CAD geometrie a výpočtového modelu, což výrazně šetří čas potřebný na jednu konstrukční smyčku během optimalizace.

  • Abaqus/Standard

Abaqus/Standard je nástroj k řešení statických úloh, nízko-rychlostních dynamických dějů. Používá se všude tam, kde je důležitá přesnost numerického řešení.  Zvládá vysoce nelineární problémy mechaniky, stejně tak výpočty kmitání, nebo hlučnosti. Například během jednoho kroku staticky zatížíme automobil cestujícími a nákladem. Ve druhém kroku můžeme řešit akustickou odezvu takto zatížené a předepnuté struktury.

  • Abaqus/Explicit

Abaqus/Explicit slouží zejména pro simulaci krátkých dynamických dějů, jako jsou nárazové zkoušky automobilů, odolnost výrobku vůči pádu, simulace obrábění, nebo průrazy či průstřely. Explicitní řešič je vhodný také pro rozsáhlé modely s velkým počtem elementů a pro silně nelineární úlohy například s velkým počtem kontaktů.

Průstřel projektilem Abaqus/Explicit

Průstřel projektilem Abaqus/Explicit

  • Abaqus/CFD

Je silný nástroj určený pro řešení úloh počítačové mechaniky tekutin. Typickou CFD úlohou je například řešení interní a externí aerodynamiky v širokém spektru Reynoldsových čísel a výpočty silových účinků proudění na těleso. S výhodou lze Abaqus/CFD použít pro termální analýzy zahrnující přirozenou i nucenou konvekci.

Proudění kapaliny chladičem Abaqus/CFD

Proudění kapaliny chladičem Abaqus/CFD

To co však dělá ze SIMULIA Abaqus opravdu silný nástroj, nejsou jen jeho dílčí komponenty, ale zejména jeho filozofie, která se zaměřuje na možnost moduly navzájem kombinovat.

Pomocí tzv. co-simulace můžeme například řešit proudění spalin kolem lopatky turbodmychadla a současně přenosy tepla v Abaqus/CFD. Ve spolupráci s Abaqus/Standard, pak můžeme vyhodnocovat vliv teploty, odstředivých sil a působení proudu na strukturu lopatky. Deformace takto zatížené lopatky se pak zpětně promítne do výpočtu proudění. Abaqus se pak po několika takovýchto iteracích dostane k ustálenému stavu. Díky tomu si můžeme utvořit podstatně reálnější představu o funkci stroje, nežli při odděleném přístupu.

SIMULIA Abaqus výrazně šetří čas i náklady na stavby modelů

Ve společnosti IDIADA jsme, při vývoji dílů pro naše zákazníky, často postaveni před velmi komplexní problémy mechaniky. Řešíme například tuhost a pevnost ocelových rámů automobilů či autobusů, stejně tak jako jejich chování při crash testech, nebo problémy životnosti, kmitání a eliminaci hluků.

Každá taková oblast se řeší odděleně, ale díky použití softwarového balíku SIMULIA Abaqus nám umožňuje použít stejný konečně-prvkový model struktury. Tím výrazně šetříme čas a náklady na stavbu modelu.

Další případové studie naleznete na webu: http://www.3ds.com/products/simulia/portfolio/abaqus/abaqus-portfolio/

V ČR SIMULIA Abaqus dodává:
http://idiada.cz/simulia.html

Čelní náraz osobního automobilu Abaqus/Explicit

Čelní náraz osobního automobilu Abaqus/Explicit

Postupná deformace podélníku během čelního nárazu Abaqus/Explicit

Postupná deformace podélníku během čelního nárazu Abaqus/Explicit

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí.
Kdo fotí víc selfie: muži, nebo ženy? Výsledek vás možná překvapí

Léto je v plném proudu a víc než kdykoliv jindy teď máme mobilní telefon neustále po ruce. Umíte si ještě představit, vyrazit někam bez něho? Usnadňuje nám...  celý článek

Barevná revoluce: technologie budoucnosti skrytá v televizorech Samsung QLED.
Barevná revoluce: technologie budoucnosti skrytá v televizorech Samsung QLED

Samsung svou novou řadou televizorů představuje zcela novou kategorii QLED. Tyto televizory přináší špičkový design, prémiový divácký zážitek a ten nejlepší...  celý článek

Mobilní appka roku? Smart Banka od MONETA Money Bank
Mobilní appka roku? Smart Banka od MONETA Money Bank

Pokročilá aplikace pro mobilní telefony Smart Banka se stala absolutním vítězem soutěže Mobilní aplikace roku 2017, kde o hlasy poroty a veřejnosti usilovalo...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.