Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čluny Gumotex jsou na trhu už 60 let

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Je to jako synonymum. Když člověk uslyší slovo Gumotex, obvykle se mu vybaví nafukovací člun. Čluny však nejsou zdaleka jediným výrobkem společnosti. Gumotex se také vedle zpracování pryže a plastů zaměřuje v i na výrobu autopříslušenství či záchranných systémů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

60 let se čluny GUMOTEX | foto: GUMOTEX, akciová společnost

Výroba nafukovacích člunů v Břeclavi ovšem letos slaví 60 let od vyrobení prvního kusu, a to si zaslouží bližší pohled na minulost i budoucnost výroby nafukovacích člunů, které brázdí řeky a moře po celém světě.

Důležité milníky v historii firmy Gumotex

1956: Zahájení výroby nafukovacích produktů

1972: Rozšíření výroby nafukovacích výrobků, přesun do nových, větších prostorů

1999: Rozvoj výroby polyuretanu a programu nafukovacích výrobků

60 let se čluny GUMOTEX

Zatímco první kolekce člunů z produkce Gumotexu obsahovala v roce 1956 pouze 4 typy vyráběné ze dvou různých modulů, momentálně se v Břeclavi sériově vyrábí kolem 30 různých nafukovacích plavidel od jednomístných kajaků až po dvanáctimístné rafty na divokou vodu nebo nafukovací motorové čluny pro vodní záchranáře.

Dlouhodobá tradice 60 let výroby nafukovacích výrobků se odráží i na kvalitě a životnosti dodávaných člunů. Každý jeden kus je kompletovaný ručně, bez přítomnosti jakýchkoliv strojů, což je společně s optickou kontrolou a náfukovými zkouškami zárukou kvalitně odvedené práce a spokojenosti zákazníka. Především závěrečné práce a finální kompletace výrobků jsou závislé na zkušenostech a zručnosti pracovníků.

60 let se čluny GUMOTEX
60 let se čluny GUMOTEX
60 let se čluny GUMOTEX
60 let se čluny GUMOTEX
60 let se čluny GUMOTEX
60 let se čluny GUMOTEX

Největší rozmach zaznamenala výroba člunů v 80. letech minulého století poté, co se výroba nafukovacích výrobků přestěhovala a usídlila v nových a větších výrobních prostorách. „Kromě tuzemské distributorské sítě míří čluny z Břeclavi do celého světa. Nic nevyrábíme do skladu. Poptávka je tak velká, že každý kus, co vyrobíme, jsme schopní okamžitě prodat,“ potvrzuje dlouholetý zaměstnanec a interní auditor společnosti Gumotex pan Vladimír Chmela.

A jeho kolega Tomáš Gála, vedoucí odboru prodeje, jej doplňuje. „Čluny expedujeme po celé západní a střední Evropě, tam máme největší podíly prodeje. Naše výrobky ale míří i do Asie, Austrálie nebo na Nový Zéland. Stoupající tendenci má také prodej našich člunů pod značkou Innova v USA, kde vidíme šanci se ještě více prosadit.“

V prvopočátcích výroby byly čluny jednobarevné. Jak se ale vyvíjely materiály na jejich výrobu, rozšiřovala se i jejich barevná škála. „V minulosti se čluny vyráběly v oranžovo-modré barevné kombinaci, postupně se pak vzorovaly podle módních trendů. Čluny pak byly tyrkysové, fialové nebo žluté. Jednu dobu se do kaučukové směsi dokonce přidávala přísada, která tvořila podobný vzhled jako metalíza u laků automobilů. Podle kategorií člunů se barvy začaly rozlišovat až v posledních letech,“ upozornil Libor Vítek, vedoucí vývojový pracovník výrobků pro sport a volný čas.

60 let se čluny GUMOTEX
60 let se čluny GUMOTEX
60 let se čluny GUMOTEX
60 let se čluny GUMOTEX
60 let se čluny GUMOTEX / na Polárním kruhu
60 let se čluny GUMOTEX / na raftu
60 let se čluny GUMOTEX / kajak Safari
60 let se čluny GUMOTEX /  Milan Leopold, Zdeněk Kolouch
60 let se čluny GUMOTEX / děti na raftu

Konkrétně měl na mysli rok 2013, kdy se v Gumotexu rozdělily čluny na světle zelené rekreační (Twist, Solar, Swing a Helios), červené a tmavě zelené turistické (Framura, Seawave, Safari, Palava, Baraka, Scout, Ontario, Colorado a Ruby) a oranžová patří plavidlům určeným na divokou vodu (Pulsar, K1, K2 a Orinoco). Tento krok ulehčil zákazníkům orientaci ve výrobkových řadách společnosti.

60 let se čluny GUMOTEX / palava
60 let se čluny GUMOTEX / palava
60 let se čluny GUMOTEX / palava
60 let se čluny GUMOTEX / Pulsar

Právě zmiňovaná Palava byla a stále je jednou z nejpoužívanějších kánoí na evropských tocích. „Od osmdesátých let minulého století to byl veřejností nejčastěji poptávaný člun. Jednu dobu bych řekl, že značka Palava byla dokonce populárnější než samotná značka Gumotex. Lidé si to často zaměňovali,“ vzpomíná pan Chmela. Při pohledu do historických tabulek se právě Palava držela společně s Coloradem na špici prodejnosti člunů. Ale zatímco čtyř až šestimístné Colorado zůstalo v průběhu let prakticky nezměněno, dvoumístná Palava prošla výraznými změnami.

60 let se čluny GUMOTEX

60 let se čluny GUMOTEX

Že jsou Gumotex čluny oblíbené, dokazuje i fakt, že rafty Pulsar z Břeclavi mnohokrát posloužily jako závodní čluny na mistrovství Evropy v raftingu na divoké vodě (naposledy v roce 2010) a několikrát figurovaly i na mistrovství světa. To i díky tomu, že Gumotex od roku 1996 spolupracuje se Svazem vodáků České republiky.

V roce 2014 vstoupila značka Gumotex Boats&Outdoor i do rybářského segmentu, kdy začala výroba prvního rybářského kajaku Halibut. Ten doplnil letos jeho mladší sourozenec, až třímístný rybářský motorový člun Alfonso.

Čluny Gumotex letos slaví šedesát let, a jelikož se firma rozhodla kulatiny oslavit ve velkém stylu a rozdat hodně dárků, uspořádala velkou vodáckou fotosoutěž. Během sedmnácti soutěžních kol až do konce července má široká veřejnost možnost hrát o adrenalinový zájezd na vodě a další ceny. Každý může zaslat fotografie či video se čluny Gumotex na soutěžní web.
Z nejlepších fotek bude vytvořeno fotoalbum, které bude slavnostně pokřtěno letos na podzim. Více informací nalezete na webu fotosoutěže: http://www.60letgumotex.cz/.

60 let se čluny GUMOTEX / továrna

ZAJÍMAVOSTI:

  • Jak vlastně vznikla myšlenka vyrábět v Gumotexu nafukovací čluny, to se přesně neví. Podle některých za tím stál vývoj materiálu, který byl pro výrobu gumových hraček příliš těžký, což ale člunům na vodě nevadilo.
  • Jen málo kusů se vyrobilo prvního mořského kajaku Seaker. Přestože byl designově povedený a vyhrál v USA cenu za vzhled, byl příliš drahý a nepřidala mu ani vyšší hmotnost. V USA ho ale ještě stále můžete najít.
  • Gumotex připravoval i záchranný člun bez dna – zaměřený do bažin nebo na tenký led. Tuto slepou větev postupně nahradila nafukovací záchranná lávka.
  • Gumotex se dočkal rozsáhlého product placementu v českém filmu. Když se řekne James Bond, každému se vybaví martini s vodkou – protřepat, nemíchat. Stočí-li se řeč na film Rafťáci, většině divákům přijde na mysl Jirka Mádl, Vojta Kotek a nafukovací raft Gumotex.
  • Společnost Gumotex se dostala i do Guinessovy knihy rekordů. Raft Pulsar 450 pojal 72 dětí z plavecké školy Delfín v Prostějově. Toho dne nesl těžkou váhu – 2 997 kilogramů.
  • Břeclavská společnost sponzorovala řadu výprav a prvosjezdů světových řek. Prvosjezd Buri Gandaki v roce 1993 a Tatchenchini 1995, výpravu českého týmu na Mistrovství světa na řece Zambezi a nespočet dalších.
  • Materiál Nitrilon používaný k výrobě nafukovacích člunů se dostal až na Antarktidu, kde byl dlouhodobě testovaný v rámci výzkumného projektu Czech Antarctic Program. V mrazivých podmínkách materiál úspěšně obstál.
  • Čeští jachtaři Martin Ducháč a David Křížek, členové Sector No Limits Team, získali světové prvenství překonáním Atlantiku na ultralehkém katamaránu, jehož speciální plováky byly vyrobeny z materiálu Hypalon z produkce Gumotex. Trasu 3600 námořních mil mezi španělským Cadiz a La Marine a karibským ostrovem Martinik překonali za pouhých 33 dní.
GUMOTEX
Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Jak se české maminky připravují na příchod miminka

Jak se české maminky připravují na příchod miminka

Čtyřicet týdnů plných emocí, nových situací a také zařizování před narozením miminka. Začíná zcela nová etapa v životě...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Operátoři v roli Ježíšků. Který letos přišel s nejlepšími dárky?

Operátoři v roli Ježíšků: Který letos přišel s nejlepšími dárky?

Ani tento rok mobilní operátoři nezapomněli pro své zákazníky přichystat sváteční nadílku. Své vánoční kampaně spustili...

Najdete na iDNES.cz