Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavíme 20 let propojení přenosových soustav střední a západní Evropy

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Před 20 lety se přenosová síť České republiky stala součástí evropského energetického prostoru. Dne 18. října 1995 přesně ve 12:30 byla z dispečinku v Praze naše elektrizační soustava synchronně propojena s tou západoevropskou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

S Evropou jsme se propojili 18. 10. 1995, kdy dispečer Zdeněk Svatoš dal příkaz do rozvodny Hradec. | foto: Čeps, a.s.

Mezinárodní spolupráce významně přispívá k vyšší spolehlivosti provozu, zvyšuje kvalitu dodávek elektřiny sdílením rezervních výkonů a umožňuje přeshraniční obchodování s elektřinou. V případě potřeby je také snazší uskutečnit havarijní výpomoc.

Po politických změnách v Evropě v roce 1989 zahájili energetici, technici i ekonomové na obou stranách železné opony přípravy na budoucí synchronní propojení přenosových soustav. Ty, které byly do té doby součástí uskupení východní Evropy MIR, se měly nyní začlenit do západní Evropy. Na podporu tohoto propojení vytvořila Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko v říjnu 1992 sdružení pod názvem CENTREL. Současně provozovatelé těchto přenosových soustav podepsali memorandum o spolupráci s organizací UCPTE sdružující jejich protějšky ze západní Evropy.

„Podmínkou synchronního propojení bylo splnění řady technických podmínek uvedených v Katalogu opatření. Energetické společnosti sdružené v CENTREL je úspěšně splnily za neuvěřitelně krátkou dobu tří let,“ vysvětluje Miroslav Vrba, místopředseda představenstva ČEPS, a.s.

Rozdílné frekvence CENTREL a UCPTE se po propojení srovnaly.

Rozdílné frekvence CENTREL a UCPTE se po propojení srovnaly.

S Evropou jsme se definitivně propojili během pár vteřin poté, co dal dispečer příkaz do rozvodny Hradec: „Po kontrole fázovacích podmínek fázujte vedení 445 soustavy CENTREL k UCPTE.“

„Jednalo se o historický krok, který vedl k výrazné změně na elektrické mapě Evropy a předešel další ekonomické a politické kroky završené členstvím zemí visegrádského uskupení v Evropské unii,“ dodává Vrba.

I dnes je mezinárodní spolupráce v oblasti energetiky nevyhnutelná. Narůstající množství energie z obnovitelných zdrojů, které se vyznačují kolísavým způsobem výroby, může ohrožovat bezpečnost provozu. Propojování soustav, které bylo před 20 lety vnímáno jako pokrokové řešení, tak s ohledem na vývoj energetiky v posledních letech zahrnuje i četná rizika. Porucha v jedné síti se rychle rozšíří i do ostatních propojených soustav.

Nejen ke spolehlivosti dodávek, ale i k integraci obnovitelných zdrojů a podpoře evropských energetických a klimatických cílů přispívá sdružení 41 evropských provozovatelů ve 34 zemích Evropy známé jako ENTSO-E (The European Network of Transmission System Operators).

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Studenti VŠO budou trénovat s reprezentanty klubu Florbal Chodov.
Studenti VŠO budou trénovat s reprezentanty klubu Florbal Chodov

Vysoká škola obchodní v Praze (VŠO) nabízí studentům hodiny florbalu. Trénovat budou s reprezentanty klubu Florbal Chodov.   celý článek

Nejlepší manažer inspiruje. Stát se jím můžete i vy
Nejlepší manažer inspiruje. Stát se jím můžete i vy

Manažerské pozice jsou lákavé, zajímavé se zdají zejména platové podmínky a možnost být si svým vlastním pánem. Tedy aspoň takhle to navenek vypadá. Skutečnost...  celý článek

Vedoucí výroby Radek Pasz (na snímu vlevo) a Jan Sliž operátor ohraňovacího...
Ohraňovací lis na míru potřebám není ani pro osvědčené dodavatele standardní zakázkou

Koupí stroje od FORMETALU nic nekončí, naopak začíná. Spolupráce mezi společnostmi FORMETAL a BERNDORF CZ se začala psát v roce 2012.   celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.