Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavíme 20 let propojení přenosových soustav střední a západní Evropy

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Před 20 lety se přenosová síť České republiky stala součástí evropského energetického prostoru. Dne 18. října 1995 přesně ve 12:30 byla z dispečinku v Praze naše elektrizační soustava synchronně propojena s tou západoevropskou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

S Evropou jsme se propojili 18. 10. 1995, kdy dispečer Zdeněk Svatoš dal příkaz do rozvodny Hradec. | foto: Čeps, a.s.

Mezinárodní spolupráce významně přispívá k vyšší spolehlivosti provozu, zvyšuje kvalitu dodávek elektřiny sdílením rezervních výkonů a umožňuje přeshraniční obchodování s elektřinou. V případě potřeby je také snazší uskutečnit havarijní výpomoc.

Po politických změnách v Evropě v roce 1989 zahájili energetici, technici i ekonomové na obou stranách železné opony přípravy na budoucí synchronní propojení přenosových soustav. Ty, které byly do té doby součástí uskupení východní Evropy MIR, se měly nyní začlenit do západní Evropy. Na podporu tohoto propojení vytvořila Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko v říjnu 1992 sdružení pod názvem CENTREL. Současně provozovatelé těchto přenosových soustav podepsali memorandum o spolupráci s organizací UCPTE sdružující jejich protějšky ze západní Evropy.

„Podmínkou synchronního propojení bylo splnění řady technických podmínek uvedených v Katalogu opatření. Energetické společnosti sdružené v CENTREL je úspěšně splnily za neuvěřitelně krátkou dobu tří let,“ vysvětluje Miroslav Vrba, místopředseda představenstva ČEPS, a.s.

Rozdílné frekvence CENTREL a UCPTE se po propojení srovnaly.

Rozdílné frekvence CENTREL a UCPTE se po propojení srovnaly.

S Evropou jsme se definitivně propojili během pár vteřin poté, co dal dispečer příkaz do rozvodny Hradec: „Po kontrole fázovacích podmínek fázujte vedení 445 soustavy CENTREL k UCPTE.“

„Jednalo se o historický krok, který vedl k výrazné změně na elektrické mapě Evropy a předešel další ekonomické a politické kroky završené členstvím zemí visegrádského uskupení v Evropské unii,“ dodává Vrba.

I dnes je mezinárodní spolupráce v oblasti energetiky nevyhnutelná. Narůstající množství energie z obnovitelných zdrojů, které se vyznačují kolísavým způsobem výroby, může ohrožovat bezpečnost provozu. Propojování soustav, které bylo před 20 lety vnímáno jako pokrokové řešení, tak s ohledem na vývoj energetiky v posledních letech zahrnuje i četná rizika. Porucha v jedné síti se rychle rozšíří i do ostatních propojených soustav.

Nejen ke spolehlivosti dodávek, ale i k integraci obnovitelných zdrojů a podpoře evropských energetických a klimatických cílů přispívá sdružení 41 evropských provozovatelů ve 34 zemích Evropy známé jako ENTSO-E (The European Network of Transmission System Operators).

Autor:

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner expanduje na stanicích MOL i do měst

Fresh Corner nabízející řidičům příjemný prostor s kvalitní kávou a širokou nabídkou čerstvého občerstvení bylo dosud...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Další z rubriky

Pro sběratele mincí: Masarykův dukát k 100. výročí Československa

Pro sběratele mincí: Masarykův dukát k 100. výročí Československa

Pokud jste se rozhodli sbírat mince, rozhodně byste to neměli vnímat jako způsob, kam ukládat své peníze. Sběratel a...

Vylepšete si firemní systémy díky integrovaným datům D&B

Bisnode

Chcete, aby vaše firemní systémy byly opravdu chytré? Potřebujete mít správné informace vždy po ruce? Rádi byste...

Efektivní investice najdete v dluhopisech

Efektivní investice najdete v dluhopisech

Investovat své těžce vydělané peníze efektivně a bezpečně není v dnešní době vůbec jednoduché. Možností je nespočet a...

Najdete na iDNES.cz