Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavíme 20 let propojení přenosových soustav střední a západní Evropy

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Před 20 lety se přenosová síť České republiky stala součástí evropského energetického prostoru. Dne 18. října 1995 přesně ve 12:30 byla z dispečinku v Praze naše elektrizační soustava synchronně propojena s tou západoevropskou.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

S Evropou jsme se propojili 18. 10. 1995, kdy dispečer Zdeněk Svatoš dal příkaz do rozvodny Hradec. | foto: Čeps, a.s.

Mezinárodní spolupráce významně přispívá k vyšší spolehlivosti provozu, zvyšuje kvalitu dodávek elektřiny sdílením rezervních výkonů a umožňuje přeshraniční obchodování s elektřinou. V případě potřeby je také snazší uskutečnit havarijní výpomoc.

Po politických změnách v Evropě v roce 1989 zahájili energetici, technici i ekonomové na obou stranách železné opony přípravy na budoucí synchronní propojení přenosových soustav. Ty, které byly do té doby součástí uskupení východní Evropy MIR, se měly nyní začlenit do západní Evropy. Na podporu tohoto propojení vytvořila Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko v říjnu 1992 sdružení pod názvem CENTREL. Současně provozovatelé těchto přenosových soustav podepsali memorandum o spolupráci s organizací UCPTE sdružující jejich protějšky ze západní Evropy.

„Podmínkou synchronního propojení bylo splnění řady technických podmínek uvedených v Katalogu opatření. Energetické společnosti sdružené v CENTREL je úspěšně splnily za neuvěřitelně krátkou dobu tří let,“ vysvětluje Miroslav Vrba, místopředseda představenstva ČEPS, a.s.

Rozdílné frekvence CENTREL a UCPTE se po propojení srovnaly.

Rozdílné frekvence CENTREL a UCPTE se po propojení srovnaly.

S Evropou jsme se definitivně propojili během pár vteřin poté, co dal dispečer příkaz do rozvodny Hradec: „Po kontrole fázovacích podmínek fázujte vedení 445 soustavy CENTREL k UCPTE.“

„Jednalo se o historický krok, který vedl k výrazné změně na elektrické mapě Evropy a předešel další ekonomické a politické kroky završené členstvím zemí visegrádského uskupení v Evropské unii,“ dodává Vrba.

I dnes je mezinárodní spolupráce v oblasti energetiky nevyhnutelná. Narůstající množství energie z obnovitelných zdrojů, které se vyznačují kolísavým způsobem výroby, může ohrožovat bezpečnost provozu. Propojování soustav, které bylo před 20 lety vnímáno jako pokrokové řešení, tak s ohledem na vývoj energetiky v posledních letech zahrnuje i četná rizika. Porucha v jedné síti se rychle rozšíří i do ostatních propojených soustav.

Nejen ke spolehlivosti dodávek, ale i k integraci obnovitelných zdrojů a podpoře evropských energetických a klimatických cílů přispívá sdružení 41 evropských provozovatelů ve 34 zemích Evropy známé jako ENTSO-E (The European Network of Transmission System Operators).

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Uvažujete o realizaci kovaného plotu? Máme 5 jeho hlavních předností

Uvažujete o realizaci kovaného plotu? Zde je 5 jeho hlavních předností

K modernímu bydlení ve vile či jakémkoli jiném typu rodinného domu patří stylový a funkční exteriér. Jeho základem by...

Bayer posiluje svou značku

Bayer posiluje svou značku

Dynamické, otevřené, osobní...To jsou aktuální atributy inovovaného loga společnosti Bayer. Jak CEO společnosti Werner...

TOP HOTEL Praha nabízí vše od ubytování až po prostory pro vaše akce

TOP Kongresová hala

Na Praze 4 najdete pouhých osm kilometrů jižně od centra města, avšak s výbornou dopravní dostupností, čtyřhvězdičkový...

Najdete na iDNES.cz