Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Zlíně vystavují tisíce panenek a stovky hraček

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Panenkám se Monika Chmelařová věnuje téměř čtvrt století. Nejprve jako sběratelka a nyní už i jako rebornistka, která tvoří panenky připomínající živá miminka. Svoji sbírku více než tisícovky panenek vystavuje až do 7. září ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU ve Zlíně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

14|15 BAŤŮV INSTITUT vystavuje tisíce panenek a stovky hraček | foto: archiv Moniky Chmelařové

Tvorba realistických panenek patří mezi umění vyžadující talent, nesmírnou zručnost a především trpělivost. „Během dvou let, co se této technice věnuji, se v mé „panenkové porodnici“ zrodilo přes 120 panenek. Některé z nich se pyšní také mezinárodními oceněními, kterých si nesmírně vážím a považuji je za velký úspěch. Oceněné panenky samozřejmě na výstavě nechybí a lidé si je mohou prohlédnout v plné kráse,“ řekla se sběratelka z Polešovic.

14|15 BAŤŮV INSTITUT vystavuje tisíce panenek a stovky hraček

14|15 BAŤŮV INSTITUT vystavuje tisíce panenek a stovky hraček

Sbírka čítá přes 1 000 panenek všech druhů a velikostí. „Máme panenky porcelánové, vinylové, z plastu, slonoviny nebo třeba z kaučuku. Uvidíte zde jak panenky slavných návrhářů, tak panenky z tržnice, panenky Barbie nebo panenky rebornované, které vlastnoručně také vyrábím a jsou mojí největší chloubou,“ řekla sběratelka Monika Chmelařová.

Součástí sbírky jsou samozřejmě i kočárky, které neodmyslitelně patří k panenkám. Sběratelky jich mají asi 35. Od kočárků z hračkářství, přes velké kočárky pro miminka, až po kočárky z éry komunismu.

„Najdou se tam ale i starší kousky – nejstarší kočárek naší sbírky je totiž až z roku 1876. A v tomto kočárku uvidí lidé ležet nejstarší naši panenku pocházející z roku 1890,“ pochlubila se sběratelka. Nechybí ani rebornované panenky připomínající víly, andělíčky nebo dokonce i filmovou postavu Avatara.

V jedné z výstavních síní je k vidění kolekce zámeckých panenek, v dalších uvidí lidé kolekce známých firem vyrábějící panenky, například oblíbené Barbie. Spoustu panenek doprovází jejich plyšový medvídek, a tak ve sbírce lze spatřit téměř 300 plyšových hraček a mnoho nejrůznějších dekorací. Víkendové návštěvy výstavy obohacují komentované prohlídky i ukázky výroby rebornovaných panenek.

14|15 BAŤŮV INSTITUT vystavuje tisíce panenek a stovky hraček

Během tří týdnů zavítaly na výstavu už tisícovky lidí, z nichž většina označila prohlídku za krásný a velmi nevšední zážitek. „Nádherná výstava, velmi obdivujeme krásné naaranžování miminek a panenek. Úžasné!“ uvedla rodina, která přijela na výstavu do Zlína ze Slovenska. Opakovanou návštěvu výstavy plánuje Tereza Volánková: „Moc se mi to líbilo. Panenky jsou jako živé a ty staré kočárky - prostě nádhera.“

Výstava se koná v budově 15 továrního areálu. Otevřena je denně od 9.00 do 19.00. Vstupné: dospělí 69 Kč, děti, studenti a důchodci 39 Kč a děti do 3 let zdarma. Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU mohou lidé zavítat i na další výstavy a prohlédnout si i stálé expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně či Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

14|15 BAŤŮV INSTITUT vystavuje tisíce panenek a stovky hraček

Více o programu na www.14-15.cz.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Cizinka potřetí a Mořeplavec

Hrdinové, které děli propast staletí, se opět vydají na hodně divokou vodu.

Zapomenuté dějiny a láska, která překoná propast staletí, tak by se dal charakterizovat fenomenální příběh zdravotní...

LadyPraga – láska na první notu

LadyPraga – láska na první notu.

Praha, 27. října 2017 – Popová formace s přesahy do několika hudebních stylů, výrazný a jistý vokální projev zpěvačky...

Brno ovládla výstava Kmeny 90. Jak se žilo v devadesátkách?

Brno ovládla výstava Kmeny 90. Jak se žilo v devadesátkách?

Politický převrat v listopadu 1989 nastartoval dramatické změny a lidem se celý život obrátil vzhůru nohama. Jak toto...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz