Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspirujte se: 10 NEJ vlakových tipů pro pokročilé ve Švýcarsku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Máte rádi vláčky, ale všechny hlavní pecky Švýcarského dopravního systému už znáte? Pak právě pro Vás mohou být inspirací následující méně známé tipy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

10 NEJ vlakových tipů pro pokročilé ve Švýcarsku | foto: Switzerland Tourism/Marcus Gyger

1.Rigi - magická královna hor

Rigi stojí minimálně u českých turistů trochu ve stínu blízké hory Pilatus. I Rigi má ale svá nej, a sice nejstarší zubačku v Evropě, která vede z Vitznau až do zastávky Rigi Kulm. Zpátky pak můžete jet jinou trasou a z Rigi Kaltbad se vrátit lanovkou. Celý okruh včetně lanovky je zahrnut ve Swiss Travel Passu a není tu žádný doplatek. Z horní stanice vlaku vystoupáte pohodlným chodníčkem až na malý okruh na vrcholu a tady pochopíte, proč je Rigi tak oblíbená, vyhlídka na cípaté Lucernské jezero vám vezme dech. Okruh je možné absolvovat celoročně.

10 NEJ vlakových tipů pro pokročilé ve Švýcarsku

2.Schynige Platte - nejkrásnější výhled na trojici Eiger, Mnich a Jungfrau

Romantická železnice na Schynige Platte vyjíždí ze stanice Wilderswil nedaleko Interlakenu. Sté narozeniny má už tahle dráha také za sebou. Překrásné výhledy na obě jezera Thunersee a Brienzersee vás očarují již cestou. Nahoře se pak vyloupne ještě magická trojice hor Eiger, Mnich a Jungfrau. V blízkosti konečné stanice najdete restauraci s vyhlídkovými terasami, kde si můžete vyzkoušet v letošním létě zdarma hru na alphorn. Kousek nad stanicí se nachází alpská botanická zahrádka, která je rovněž přístupná zdarma a nabízí kolem šestiset alpinek. Můžete si tady udělat krátký okružní výlet nebo se vydat až na First. To už je pak celodenní výlet. Vláček na Schynige Platte jezdí od června do října.

10 NEJ vlakových tipů pro pokročilé ve Švýcarsku

3.Gottardino - limitovaná edice pro milovníky železničního stavitelství

Speciální vlak Gottardino spojuje do okruhu “starou”, tedy stávající železniční trať přes Gotthard s průjezdem novým tunelem. Denně v době od srpna do 27. 11. 2016 jsou dvě jízdy, každá jedním směrem. Jedinečná je zastávka v tunelu s výkladem, kde budete moci nahlédnout i do útrob únikového tubusu. O Gottardino je velký zájem zejména mezi Švýcary. V současnosti zbývají poslední termíny pro listopad. Rezervace je možná po telefonu nebo e-mailem a jízdenky se platí ihned při rezervaci.

10 NEJ vlakových tipů pro pokročilé ve Švýcarsku

4.Furka - znovuvzkříšená parní železnice

Výlet po původní trase Ledovcového expresu přes průsmyk Furka je možný také jen v létě a je třeba si ho předem rezervovat. Nevýhodou původní trati bylo právě přerušení provozu v zimních měsících. Trať přes Furku byla proto uzavřena, ale milovníci vlaků se rozhodli ji obnovit. Dovezli zpět do Švýcarska lokomotivu, která v té době sloužila ve Vietnamu a původní trať opravili a uvedli zpět do provozu. Od roku 2000 se tak můžete opět projet po této jedinečné trase.

10 NEJ vlakových tipů pro pokročilé ve Švýcarsku

5.Arosabahn - popelka v portfoliu Rhétských drah

Trať z Churu do Arosy už také oslavila stovku. Nouze tu není o jedinečné viadukty a trať odvážně stoupá do hor. Pokud byste se rozhodli vydat se do Arosy autem, čeká vás na cestě tam 365 zatáček, a protože Arosa je konečná, musíte se vydat stejnou trasou i zpět. Vlak je tedy pro tento výlet jednoznačně nejlepší variantou. Arosa samotná je malebně rozložené kolem jezera. V zimě patří k nejznámějším lyžařským střediskům Graubündenu a propojení s Lenzerheide ji před dvěma lety ještě výrazně přidalo na atraktivitě.

10 NEJ vlakových tipů pro pokročilé ve Švýcarsku

6.Centovalli Bahn - půvabná železnice “italského” Švýcarska

Vláček vyjíždí z Locarna a jede až do zastávky Domodossola v Itálii. Davu turistů není třeba se obávat, rezervace není nutná a provoz je celoroční. Na trase vás čekají četné mosty, viadukty a výhledy do zalesněných údolí Ticina i na vesnice a městečka podél trati. Mnohá místa na trase pak zvou k vystoupení. Zkuste třeba hned první zastávku Ponte Brollo, kde můžete navštívit několik restaurací ve stínu palem, podívat se na zbytky původní trati, která vedla údolím řeky Maggia nebo do volně přístupné venkovní galerie kovových plastik. Nejpůsobivější je tu ale kaňon řeky Melesso, do kterého můžete nahlédnout. Pod Ponte Brollem je pak v řece velmi příjemné koupání s obrovskými bělostnými balvany, které lákají ke slunění a odpočinku.

7.Mont Blanc Express - vlakem až pod nejvyšší horu Evropy

Mont Blanc Express spojuje švýcarské Martigny s francouzským Chamonix. Swiss Travel Pass platí na celou trasu a ani tady není pro jednotlivce nutná rezervace. Výhledy na Mont Blanc můžete obdivovat už cestou. Samostatným výletem na trase je následující lahůdka pro vláčkaře. Vystupte v zastávce Le Châtelard a vydejte se do hor otevřenou pozemní lanovkou, prý nejstrmější svého druhu, do zastávky Les Montuires. Odtud můžete pokračovat po vrstevnici otevřeným vagónkem a dalé zubačkou k jezeru Les Emosson, kudy letos vedla trasa Tour de France. Stejnou cestou se pak vrátíte, případně můžete od jezera Les Emosson sjet poštovním autobusem.

8.Kambly vlak - do ráje mlsounů

Téměř uprostřed mezi Bernem a Lucernem leží malá vesnička Trubschachen. Právě tady se nachází výroba a návštěvnické centrum firmy Kambly, výrobce tradičních švýcarských sušenek a dnes i celé řady sladkých a slaných pochutin. Pokud sem zavítáte, můžete se nejen podívat na půvabně zpracovanou animaci k historii firmy, prohlédnout si díla předních výtvarných umělců na výročních krabicích sušenek, ale hlavně bez omezení ochutnat všechny vyráběné druhy. To se Vám ale patrně nepodaří, těch druhů je opravdu hodně. Pak si můžete samozřejmě i koupit, co Vám chutnalo nejvíce. Na místo Vás dopraví vláček z Bernu nebo Lucernu a zastávka je přímo u návštěvnického centra. Vlak jezdí celoročně a rezervace se nevyžaduje.

10 NEJ vlakových tipů pro pokročilé ve Švýcarsku

9.Vinný a sýrový vlak - vlakem vinicemi Lavaux

Vinicemi nad Ženevským jezerem vás proveze vinný vlak, který jezdí denně v hodinových intervalech mezi městečky Vevey a Puidoux-Chexbres. Milovníci sýra by neměli vynechat sýrový vlak, který jezdí mezi Montreux a Château-d’Oex vždy ve čtvrtek, pátek sobotu a neděli.

10 NEJ vlakových tipů pro pokročilé ve Švýcarsku

10.Zubačka na Rochers de Naye - Za narcisy a svišti

Z Montreux se prudce zvedá trať vláčku na Rochers de Naye, působivě tvarovaný vrchol nad Ženevským jezerem, který je v létě oblíbeným výletním cílem a v prosinci sídlem švýcarského Santa Clause. Jednou z turistických atrakcí oblasti jsou ale narcisy, voňavé bělostné květy, které tady pokrývají celé louky. Kvetou obvykle koncem května a už před sto lety sem za nimi přijížděli turisté z celého světa. V cílové stanici pak najdete několik výběhů svišťů, které tu můžete pozorovat zblízka a dokonce je i krmit. Dobrodruzi poté ocení možnost přenocování v mongolských jurtách, které jsou postaveny v blízkosti vrcholové stanice. Vlak jezdí celoročně.

10 NEJ vlakových tipů pro pokročilé ve Švýcarsku

Navštivte web MojeSvycarsko.com, kde naleznete aktuální turistické informace o Švýcarsku, které vás zajisté inspurují k návštěvě této krásné alpské země.

Autor:

Nejčtenější

Erik Štefanovič, jednatel projektantsko-manažerské kanceláře DELTA...
Udržitelná výstavba jde ruku v ruce s hospodárností

Závěr měsíce září patří celosvětovému svátku trvale udržitelných budov. Jak taková udržitelná výstavba probíhá v praxi jsme se zeptali Erika Štefanoviče,...  celý článek

Vytápěná podlaha vám může dopřát až o 30 % tepla navíc. Jak?
Vytápěná podlaha vám může dopřát až o 30 % tepla navíc. Jak?

Láká vás vytápěná podlaha, která vás bude v zimě krásně hřát do chodidel? Vaše malé děti si na ní budou moci spokojeně hrát a doma budete mít útulné teplo....  celý článek

Minimalismus se podepisuje především na ikonickém kousku, kterým je rozhodně...
Talent a design pod křídly jedné značky

Česká módní značka Pietro Filipi si pro tvorbu svých kolekcí vybírá experty a profesionály ze svého oboru. Stojí si za tím, že velká přidaná hodnota produktu...  celý článek

Poskytnutí virtuálního sídla firmy je snadné. Jak na to?
Poskytnutí virtuálního sídla firmy je snadné. Jak na to?

Toužíte po prestižní adrese pro svou firmu? Kvůli dobré vizitce a prestiži nemusíte celou svou společnost stěhovat. Poskytnutí virtuálního sídla firmy vám...  celý článek

Nerovnoměrná poslední splátka jako motivace ke koupi nového automobilu
Nerovnoměrná poslední splátka jako motivace ke koupi nového automobilu

Češi kupují auta především za hotové, ovšem nové druhy finančních produktů mají za následek změnu tohoto chování. Financování auta pomocí úvěru nebo...  celý článek

Další z rubriky

Špindlerův Mlýn láká na nezapomenutelné léto na horách.
Špindlerův Mlýn láká na nezapomenutelné léto na horách

Toužíte po aktivní dovolené plné zážitků? Vydejte se do města Špindlerův Mlýn a prožijte léto na horách. Vypravte se na turistický výlet, vypůjčte si...  celý článek

Neohrožená vodačka Karolina Siwkiewicz na líbánkách v Norsku (dle našich...
Šest faktů a mýtů o vodáctví

Když se chceš s holkou rozejít, vezmi ji na vodu. Vodáctví je fenomén a o fenoménech se obyčejně šíří nejrůznější fámy. Jak je to se čtyřmetrovými sumci,...  celý článek

Společně na jedné vlně.
Pět důvodů, proč v létě vyrazit s rodinou na vodu

Řídíme se heslem: Ohýbej proutek, dokud je mladý. Nezaspěte čas, kdy s vámi děti ještě chtějí jezdit na dovolenou a zažijte spolu (ne)opakovatelné zážitky, na...  celý článek

Okurková limonáda v 7 minutách!
Okurková limonáda v 7 minutách!

Vyměňte kupované limonády za domácí.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.