Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastiňte okno markýzou

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Zastíní nejen okna, ale i posezení u domu či jeho část. Pomůže okennímu zastínění v ochraně před přímými slunečními paprsky. Ale také omezí přehřívání interiéru od rozpálené terasy. Markýza je též dekorací, která kromě soukromých zahrad může oživit i terasu v bytovém domě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zastiňte okno markýzou. | foto: Hornbach

Markýzu můžete namontovat i na starší dům. Je však nutné najít dostatečně bytelný podklad pro upevnění, jako je třeba překlad, ideálně železobetonový. Součástí dodávky markýzy bývá i vhodný upevňovací materiál. Vysunutá markýza působí na kotvení velkou silou, k tomu se může přidat vítr. Proto je pevný podklad opravdu důležitý. U materiálů, které jsou méně pevné než beton, si můžete pomoci využitím chemické kotvy. Při montáži postupujte vždy podle návodu výrobce, způsoby instalace se mohou lišit.

Časté je kotvení i přes zateplenou stěnu domu, tedy přes polystyren nebo jiný izolační materiál. V takovém případě bývají nutné delší kotvící šrouby, které dosáhnou až ke zdivu. A nezbytné je v tomto případě konzultovat postup s firmou, která dělala zateplení. To abyste neporušili jeho funkci a také pomocí šroubů nevytvořili tepelný most – místo, kudy uniká teplo. V některých případech nemusí být takové kotvení markýzy vůbec proveditelné. Budete-li chtít markýzu připevnit na montovaný dům, je potřeba místa pro kotvení určit po konzultaci s výrobcem domu. V každém případě pracujte ve dvou, bez pomocných rukou to nepůjde.

1.Zkontrolujte podklad a vybalte markýzu

Dlouhou stahovací latí zjistěte, zda je podklad, na nějž chcete markýzu připevnit, rovný. Když není, dá se to dorovnat plastovou nebo kovovou distanční podložkou, která je součástí montážního systému. Teprve poté se pusťte do práce. K otevření balení markýzy nepoužívejte odlamovací nůž, vezměte si raději nůžky. Rozříznutí textilie odlamovacím nožem je totiž nejčastějším důvodem reklamací. Vybalenou markýzu položte na zem podél stěny a otočte ji tak, aby zadní strana směřovala nahoru a dlouhá nosná tyč dozadu.

Zastiňte okno markýzou.

2.Vyznačte si místa pro kotvení

Na nosnou tyč markýzy nasaďte tři konzoly a rozmístěte je tak, aby dvě byly poblíž okrajů a třetí uprostřed. Rozmístění montážních otvorů v konzolách přeneste na zednickou šňůru nebo na stahovací lať, která musí být minimálně tak dlouhá jako markýza. Poté můžete konzoly sundat. Nyní musíte určit místa, kam se budou konzoly přivrtávat, a tedy kde musíte vyvrtat otvory. Každá konzola má dva otvory. Jednu konzolu podržte u stěny, například tak, aby její dolní okraj lícoval s okrajem okenního překladu. Ale zároveň aby místo pro vrtání dolního otvoru nebylo moc blízko tohoto okraje. Na zeď vyznačte křížkem místo pro vyvrtání horního otvoru. Konzolu ze zdi sundejte, k vyznačenému křížku přiložte stahovací lať nebo šňůru s vyznačenými vzdálenostmi. S pomocí dlouhé vodováhy či laserového měřidla ji vyrovnejte a na zdi vyznačte místa pro vrtání horních otvorů pro další dvě konzoly. Ke každému z nich pak přiložte konzolu jako šablonu, srovnejte ji podle vodováhy a podle ní vyznačte na zeď místa pro vrtání dolních otvorů.

Zastiňte okno markýzou.
Zastiňte okno markýzou.

3.Připevněte do zdi kotvy

Konzoly se budou do zdi připevňovat na vysokozátěžové kotvy. Na každou z nich nasaďte podložku a našroubujte matici tak daleko od začátku, kolik bude potřeba k přišroubování konzoly. Přičemž zohledníte tloušťku matice a podložky i to, aby závit po přišroubování do zdi moc nevyčníval a neničil tím látku na markýze. Zbylá délka kotvy za maticí plus něco málo navíc bude rozměr pro hloubku vrtání. Vezměte si na to vrták do betonu či do zdi, který má stejný průměr jako kotva. Na vrtáku si vyznačte požadovanou hloubku, nebo použijte doraz na vrtačce. Tenkým štětcem, vysavačem či vyfouknutím ústy odstraňte z otvorů prach. Každou kotvu pak zatlučte do otvoru gumovou palicí nebo kladivem přes dřevěný hranolek, až se zarazí o nasazenou podložku s maticí. Poté matice a podložky z kotev sundejte.

Zastiňte okno markýzou.

4.Přišroubujte konzoly

Na vyčnívající části kotev nasuňte konzoly a s pomocí podložek je přišroubujte. Matice nejprve zašroubujte na volno, konzoly vyrovnejte vodováhou a poté matice dotáhněte. Pak ke konzolám ještě jednou přiložte stahovací lať s vodováhou a ověřte, zda jsou vyrovnané do zákrytu a ve vodorovné poloze. Když ne, jedu či více konzol budete muset opět povolit a upravit výšku. Otvory v konzolách mívají vůli právě pro takové doladění. Zkontrolujte, zda jsou všechny šrouby utažené podle pokynů výrobce. Když některý závit po montáži přečnívá, musíte ho zkrátit pilkou na kov či úhlovou bruskou.

Zastiňte okno markýzou.

5.Připevněte markýzu

K tomu, abyste markýzu nasadili na konzoly, budete potřebovat jednoho nebo více pomocníků a pro každého z vás jeden žebřík. Mějte na paměti, že markýzy s motorem jsou na jedné straně těžší. Žebříky musí být protiskluzné a stát na rovném podkladu, aby umožňovaly bezpečnou práci. Markýzu zvedněte, její nosnou tyč nasaďte do konzol a vyrovnejte ji na střed. V každé konzole pak tyč upevněte zajišťovacím jezdcem, který se zasune na místo a přišroubuje.

Zastiňte okno markýzou.

6.Zastínění vyrovnejte

Abyste markýzu mohli nastavit, musíte ji vysunout. Když je elektrická, je nutné ji před tím zapojit do sítě. Není-li v místě zásuvka, o elektrické připojení by se měl postarat autorizovaný elektrikář. Nastavení se dělá tak, že jeden pomocník vysunutou markýzu vpředu nadzvedne. Tím odlehčí kloubovým ramenům. Nastavení můžete zkontrolovat pomocí vodováhy. Povolte oba upínací šrouby, které najdete na kloubových ramenech po stranách markýzy. K zastínění přiložte vodováhu a pomocí nastavitelných šroubů upravte sklon kloubových ramen tak, aby byla markýza vodorovná. Až bude vše sedět, upínací šrouby opět pevně dotáhněte a markýzu zasuňte.

Zastiňte okno markýzou.

Co budete potřebovat:

markýzu, tužku, vrtací kladivo nebo příklepovou vrtačku, stahovací lať, vodováhu, metr nebo pásmo, nejméně dva žebříky, gumovou palici nebo kladivo a dřevěný špalík, ráčnu se sadou nástrčných klíčů, vrták do betonu či zdi, ochranu sluchu, případně vysavač nebo tenký štětec, zednickou šňůru a nůžky.

Kde to seženete: v hobbymarketech
Jak dlouho to bude trvat: přibližně 2-3 hodiny
Kolik to bude stát: dle velikosti markýzy zhruba od 2 500 Kč

Pozvánka:
Pro markýzu do hobbymarketu!
V Hornbachu je pro kutily připraven široký sortiment markýz a také všeho, co je potřebné k jejich montáži.

Zastiňte okno markýzou.

Více informací naleznete na webových stránkách www.hornbach.cz.

Nejčtenější

O2 vylepšuje tarify a přidává data, ušetřit se dá díky rodinným nabídkám
O2 vylepšuje tarify a přidává data, ušetřete díky rodinným nabídkám

Na trh rodinných mobilních tarifů přichází silná konkurence. Operátor O2 představil novinky, které nabízí levnější neomezené volání, větší porci dat i...  celý článek

Nové nařízení v ochraně osobních údajů: koho se dotkne a jak se na něj...
Nové nařízení v ochraně osobních údajů: zákon tvrdší než EET

Blíží se zákon tvrdší než EET. I takto někteří odborníci označují do značné míry revoluční legislativu EU, která zvýší ochranu osobních údajů občanů. Nové...  celý článek

Slovníček pojmů pro financování vozu. Vyznáte se?
Slovníček pojmů pro financování vozu. Vyznáte se?

Zaslechli jste někdy pojem, zkratku nebo cizí slovní spojení, když jste si pořizovali vůz, a blesklo vám hlavou „to znám“? Při snaze vzpomenout si jste však...  celý článek

Přiblíží se lvíčata semifinále? Sázkaři jim po skvělém výkonu s Italy věří.
Přiblíží se lvíčata semifinále? Sázkaři jim po skvělém výkonu s Italy věří

Semifinále visí ve vzduchu! Po famózním zápase s Itálií věří ve výhru proti Dánsku drtivá většina tipérů. Bude ale na postup stačit? Podívejte se, na co míří...  celý článek

Sedačka , která Vám ušetří prostor.
Sedačka, která Vám ušetří prostor

I Vy bojujete o každý centimetr v prostoru? Jste majitelem malého bytu, domu, nebo jen máte malý obývací prostor? Řešíte problém se spaním, nebo kam uložit...  celý článek

Další z rubriky

Postavte si terasu z kamene.
Postavte si terasu z kamene

Bez terasy by rodinný dům nebyl úplný. To samé platí i o chatách a chalupách. Když se vám líbí kamenné terasy a chodníčky, které můžete znát z dovolených v...  celý článek

Vybíráte akunářadí? Poradíme, na co se zaměřit a na co si dát pozor.
Vybíráte akunářadí? Poradíme, na co se zaměřit a na co si dát pozor

Moderní akunářadí má své výhody, ale i nevýhody. Pojďme se společně podívat, čemu při výběru věnovat pozornost, abyste vybrali skutečně správně a nářadí vám...  celý článek

Trápení s vánočními dárky vyřešíte na jednom místě
Trápení s vánočními dárky vyřešíte na jednom místě

Čas se krátí závratnou rychlostí, vánoční odpočítávání začalo a vy pociťujete stále větší stres? Nevíte, čím potěšit své nejbližší? V časové tísni je nejlepší...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.