Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz podomního prodeje občany neochrání

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Agresivní jednání některých podomních prodejců energií poslední dobou roste, na mušku si přitom nejčastěji berou bezbranné seniory. Často je nezastaví ani zákaz podomního prodeje. Lidé by proto měli být obzvlášť opatrní, aby nepoctivé obchodní zástupce odhalili včas.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

ČEZ | foto: ČEZ

Na nepozornost doplatila například paní Helena ze Šluknova, když si pustila domů mile vypadajícího obchodního zástupce alternativního dodavatele energií.

„Působil důvěryhodně a jeho nabídka byla lákavá, tak jsem se nechala přemluvit a smlouvu jsem podepsala. Navíc jsem jako dárek dostala šest úsporných žárovek. Dvě z nich mi ten pán dokonce hned namontoval,“ vzpomíná paní Helena.

Pár dní nato se pochlubila synovi, jak dobře pořídila, a nestačila se divit. Syn totiž ze smlouvy vyčetl, že po započtení všech poplatků zaplatí jeho maminka za elektřinu měsíčně zhruba o dvě stě korun víc, než u původního dodavatele. Vypovězení nové smlouvy by je ovšem přišlo draho. Když by chtěli změnu dodavatele stornovat, zaplatili by pokutu 4 000 korun, protože dvě úsporné žárovky mají porušený obal, a nelze je proto vrátit.

Buďte obezřetní

Někdy lze rozpoznat neseriózního prodejce od toho důvěryhodného hned mezi dveřmi. Správný prodejce u sebe musí mít vždy identifikační průkaz se svým jménem a osobním číslem a s logem společnosti, kterou zastupuje. Tento průkaz by měl předložit automaticky i bez vyzvání.

Pokud jde například o obchodního zástupce Skupiny ČEZ, je možné si prodejcovu identitu ověřit podle osobního čísla nebo jména na www.cez.cz/zastupce. Všichni zástupci ČEZ se také řídí etickým kodexem. „Pokud naši obchodníci etický kodex nedodrží, dostanou pokutu, nebo se s nimi rovnou rozloučíme,“ vysvětluje Dávid Hajmán, ředitel ČEZ Prodej.

Když už někoho zláká zdánlivě výhodná nabídka, měl by mít na paměti, že stejně jako ve všech ostatních případech by si měl pečlivě přečíst celou smlouvu včetně dodatků malým písmem. Před konečným rozhodnutím je vždy dobré projít si více nabídek od různých dodavatelů a ptát se na konečnou cenu včetně všech poplatků. V každém případě je na místě vzít si čas na rozmyšlenou a nic nepodepisovat pod nátlakem. „Lidé by nikdy neměli přistupovat na trik časově omezené výhodné nabídky, která platí už jen hodinu. Seriózní prodejci totiž tyto praktiky nepoužívají,“ doplňuje Dávid Hajmán.

Pozor na skryté poplatky

Příběhem paní Heleny s úspornými žárovkami praktiky a fígle nekalých prodejců nekončí. Není u nich výjimkou, že si účtují stokorunové položky za doručení vyúčtování poštou nebo že při nezaplacení zálohy včas naskakují zákazníkům pokuty v řádu tisícikorun. Takto vysoké pokuty si ale žádný ze seriózních dodavatelů neúčtuje. I proto by si všichni měli před podpisem smlouvy o změně dodavatele energií pečlivě a v klidu prostudovat všeobecné obchodní podmínky.

Mnozí obchodníci zákazníkům často vůbec nesdělí, zda je možné od smlouvy odstoupit. Ti by proto měli trvat na tom, že chtějí znát tyto podmínky, a pohlídat si, zda se smlouva uzavírá na dobu určitou nebo neurčitou. Od uzavřené smlouvy je možné odstoupit pět dní před zahájením dodávky energií. Výpověď, jejíž vzor lze nalézt na webových stránkách Energetického regulačního úřadu, je nejlepší zaslat doporučeně na adresu nového dodavatele a zároveň je vhodné kontaktovat původního dodavatele, který zajistí pokračování dodávky.Hlavní zprávy

Nejsem perfektní máma!
Nejsem perfektní máma!

Své dítě miluji, ale dávám mu opravdu to nejlepší?

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.