Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšší příjmy v Hrádku umožnily urychlit proměnu města

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Druhým rokem města a obce dostaly do svých rozpočtů více peněz díky změně v rozpočtovém určení daní. V Hrádku nad Nisou do rozpočtu od roku 2013 přiteklo navíc asi 25 miliónů korun. Peníze se hodily na opravy školních budov, revitalizaci zeleně, opravy povrchů ulic a další akce. Po velkých projektech revitalizace centra města a výstavby multifunkčního centra tak pokračuje proměna dalších částí města.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vyšší příjmy v Hrádku umožnily urychlit proměnu města | foto: Vít Štrupl

„U většiny akcí, které jsme realizovali, se nám podařilo získat část peněz ještě z jiných zdrojů. Ať už to byly projekty podpořené dotacemi z různých evropských fondů nebo dohoda s dalšími investory, jako například v případech oprav komunikací,“ říká starosta města Josef Horinka. Tím bylo možné využít větší příliv peněz z daní na více akcí.

V uplynulých dvou letech se například podařilo kompletně zateplit obě budovy školy T. G. Masaryka. Zvláště přístavba z roku 1982 již byla ve špatném stavu a prostředky na její opravu se sháněly více než deset let. Dnes mají obě budovy nová okna, zateplené fasády i stropy, současně bylo vyřešeno i zatékání do sklepních prostor a oprava sítí v přístavbě. Součástí energetických úspor je také instalace tepelných čerpadel, která přijde v příštím roce.

V letošní zimě zažijí větší tepelnou pohodu také senioři v domě s pečovatelskou službou. Byla vyměněna okna a zateplena chodbová část. Hlavně ale došlo ke změně vytápění. Místo elektrických panelů, které byly několikrát denně vypínány, je nyní v celém objektu ústřední topení, které bude ohříváno tepelnými čerpadly.

Jedním z mála finančně náročnějších projektů, do kterých se město pustilo jen z vlastních peněz, byla výměna oken v budově ZŠ Lidická. Ta se navíc nachází v městské památkové zóně. Okna s původním členěním a ve světlé barvě přinesla kromě energetických úspor také svěží vzhled budovy.

Novými střešními okny a novými toaletami se může pochlubit i budova radnice. Po obnově radnice, která následovala po ničivém požáru v roce 1982, to byla první větší investice do budovy. Toalety jsou navíc v přízemí bezbariérové a přístupné handicapovaným.

Od roku 2003 je centrum Hrádku nad Nisou městskou památkovou zónou. Letos poprvé se městu podařilo získat dotaci na opravu některého z památkových objektů. Zcela novou střechu dostal sál kulturního domu Beseda, kde se odehrávají všechny velké společenské a kulturní akce ve městě.

V uplynulých letech byla postupně upravována obě hrádecká sídliště. Poslední etapou regenerace letos prošlo sídliště Pod Tratí, kde přibyla další parkovací místa, dětské hřiště a byly opraveny zbývající chodníky. Zároveň se připravuje projekt pro poslední etapu regenerace sídliště Liberecká.

Vyšší příjmy v Hrádku umožnily urychlit proměnu města

foto: Vít Štrupl

Hodně peněz se v Hrádku v posledních letech investuje do údržby a obnovy zeleně. Jen v letošním roce se upravoval městský park a parčík u ZŠ Lidická. Byly ošetřeny stromy, vysazeny keře, přibyly nové cesty, obnoveny trávníky. Další tři zelené plochy čeká revitalizace příští rok. Na městských hřbitovech v Hrádku a v Doníně bylo vyměněno dvě stě lip, které již znamenaly potenciální riziko. Byly nahrazeny vzrostlými stromy, zvolené kultivary mají omezený vzrůst a do budoucna tak bude snazší o ně pečovat. Postupnými úpravami na hřbitově byly obnoveny a vydlážděny cesty, pečuje se o zanedbané hroby bývalých německých obyvatel města, vstupní budova má nové střechy.

Proměnami prošly také čtyři zahrady u hrádeckých mateřských škol. Novou atrakcí je zpřístupněný mokřad u Trojmezí v blízkosti hrádecké Kristýny. Díky povalovým chodníčkům se lidé mohou v klidu podívat do míst, která byla donedávna nepřístupná.

Vyšší příjmy v Hrádku umožnily urychlit proměnu města

foto: Roman Sedláček

Radost letos mohli mít také bruslaři. Ve dvou etapách se podařilo vyasfaltovat stezky z Hrádku nad Nisou na Trojmezí. Na jaře přibyde ještě jeden úsek, díky kterému se bruslaři a cyklisté dostanou z města do jižní části areálu Kristýna, aniž by se museli pohybovat mezi auty. Spolu s původními úseky tak vznikne mezi městem, Trojmezím a Kristýnou pětikilometrový okruh s asfaltem pro in-line bruslení.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bezpečný internet bez starostí
U nás nezáleží na vzdálenosti od ústředny – internet od CERBEROSu

Neomezená data, wifi-router s doživotní zárukou a k tomu televize nebo zabezpečení PC i mobilu. To vše naleznete v našich službách. Dáme vám až 3 měsíce...  celý článek

Opravdovou radost z jízdy vám nabídne Volkswagen Passat
Opravdovou radost z jízdy vám nabídne Volkswagen Passat

Potřebujete nový vůz nejen do města, ale především na své daleké cesty? Milujete dynamickou jízdu a chcete vůz, na který se můžete spolehnout? Máme pro vás dva...  celý článek

Nový Volkswagen Passat nabízí více komfortu a bezpečí
Nový Volkswagen Passat nabízí více komfortu a bezpečí

Poohlížíte se po novém spolehlivém voze, se kterým byste brázdili širé dálnice, kličkovali ve městech a dobývali neprobádaná území? Všechny vaše nároky...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.